Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Aktualności

Unikatowy betonowy bruk z lat 30. XX w. na ul. Abrahama

Odkryty bruk po przełożeniu

Odkryty bruk po przełożeniu

Podczas drogowych prac remontowych przeprowadzanych na przełomie 2022 i 2023 r. na ul. Abrahama odkryto fragmenty unikatowej nawierzchni z betonowych kostek, niegdyś stanowiących oryginalną nawierzchnię fragmentu ul. Abrahama przy wylocie na ul. 10 Lutego, które do tej pory pozostawały ukryte pod współczesną nawierzchnią asfaltową.

Bruk został  ułożony w latach 30. XX w. i widnieje na fotografii wykonanej w latach 40. XX w.

Widok z ulicy Abrahama na ulicę 10 Lutego
Bruk na ul. Abrahama ok. roku 1940

Bruk składa się z dwóch rodzajów kostek: okrągłych o średnicy ok. 30,5 cm i krzyżykowych w formie kwadratu o długości boku ok. 45 cm z wyciętymi ćwierćokręgami w każdym narożniku. To nieszablonowe i wyjątkowe rozwiązanie najprawdopodobniej zostało zastosowane tylko w tym jednym miejscu w całej Gdyni.

Najpewniej taki rodzaj kostek nie zyskał zbytniej popularności i nie był powszechnie stosowany ze względu na pewną wadę, mianowicie krzyżykowe kostki z powodu wyciętych narożników miały osłabioną konstrukcję i były bardzo podatne na pęknięcia pod naciskiem przejeżdżających pojazdów.

Mimo tego, po odkryciu nawierzchni wykonawcom z firmy Eurovia Polska udało się odzyskać 16 nieuszkodzonych sztuk kostek krzyżykowych i 19 sztuk kostek okrągłych, które następnie zabezpieczono na czas przeprowadzanych prac.

Świeżo odkopany bruk przy krawężniku
Odkryty oryginalny bruk na ul. Abrahama przy wylocie na ul. 10 Lutego

W wyniku ustaleń z kierownikiem budowy i inspektorem nadzoru z Zarządu Dróg i Zieleni, którzy wykluczyli ponowne zamontowanie odkrytych kostek na jezdni, zdecydowano się wykorzystać ocalałe kostki do wyłożenia fragmentu chodnika ul. Abrahama w pobliżu miejsca, w którym znajdowały się pierwotnie.

Z uwagi na fakt iż odzyskano 16 kostek krzyżykowych, najkorzystniejszym pod względem wizualnym rozwiązaniem było ułożenie ich w kształt kwadratu w układzie 4 na 4, z wypełnieniem pozostałych otworów kostkami okrągłymi.

Nawierzchnię można zobaczyć w pobliżu budynku przy ul. Abrahama 17.

Komisyjny odbiór przełożonego bruku
Przedstawiciele Referatu Miejskiego Konserwatora Zabytków i firmy Eurovia Polska przy przełożonym bruku

  • ikonaOpublikowano: 05.09.2023 09:15
  • ikona

    Autor: Luiza Skrzypkowska (l.skrzypkowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.09.2023 15:04
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona