Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów
Aktualności

Chodźmy do kina… online!

Kina w czasie pandemii szukają nowych sposób na interakcję z widzami, zdj. ilustracyjne / pixabay

Kina w czasie pandemii szukają nowych sposób na interakcję z widzami, zdj. ilustracyjne / pixabay

21.05.2020 r.

Kina z oczywistych względów szczególnie odczuwają skutki ograniczeń związanych z pandemią i szukają nowych rozwiązań na kontakt ze swoimi widzami. Kino studyjne w Gdyńskim Centrum Filmowym sprzedaje vouchery „na lepsze czasy” i bilety dla medyka, a Klub Filmowy działający w sali Muzeum Emigracji… zaprasza na seanse online. Za nami już pierwszy pokaz.

Czy można pójść do kina, nie wychodząc z domu? Nie ma problemu, którego nie da się rozwiązać. Teraz symboliczny seans w kinie można zaliczyć online. Z takiej możliwości korzysta Klub Filmowy – inicjatywa kinomaniaków, która jeszcze przed pandemią zapraszała na regularne pokazy najciekawszych tytułów w sali kinowej gdyńskiego Muzeum Emigracji.

„Błąd systemu” na początek


W sobotę, 16 maja odbył się pierwszy e-seans, a na ekranach zagościł „Błąd systemu” - ubiegłoroczny film niemieckiej reżyserki Nory Fingscheidt. To poruszająca opowieść o dziewięciolatce, która nie może odnaleźć się w kolejnych placówkach wychowawczych i desperacko walczy o powrót pod opiekę matki. Fingscheidt za „Błąd systemu” zdobyła m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na słynnym festiwalu Berlinale.

Organizatorzy planują też kolejne seanse. Taka forma to szansa przede wszystkim dla nowych filmów, które ze względu na zamknięte kina nie mają oficjalnej premiery. Samo kino online to rozwiązanie techniczne zbliżone do coraz popularniejszych serwisów VOD, z tą różnicą, że film jest dostępny we wskazanych godzinach, podobnie jak przy wyjściu do kina na tradycyjny seans, gdy musimy trzymać się ustalonego repertuaru.

Wcześniej trzeba kupić bilet za pośrednictwem jednego z portali, po czym otrzymujemy hasło i link do seansu. Warto zadbać o stabilne i odpowiednio szybkie połączenie z internetem, które pozwoli na oglądanie filmu w wyższej jakości.

Co ciekawe, wirtualne kino w odróżnieniu od tego tradycyjnego akceptuje drobne spóźnienia. Rozpocząć oglądanie można w ciągu jednej godziny po starcie pokazu, a cały link jest aktywny do godziny po pokazie.

Więcej informacji o wirtualnych seansach gdyńskiego Klubu Filmowego na www.klubfilmowy.pl.

Vouchery i bliety dla medyków


To nie wszystkie wirtualne aktywności związane z lokalnymi kinami, które czekają na kolejny etap „odmrażania”. Przypomnijmy, że wcześniej kino studyjne działające przy Gdyńskim Centrum Filmowym postawiło na sprzedaż voucherów, które będą umożliwiać wstęp na wybrany film już po ponownym otwarciu kin.

Pojawił się też inny ciekawy pomysł, czyli bilety dla medyków. To forma „zawieszenia”, podobna do popularnego zakupu kawy lub posiłku dla potrzebujących. Kino po pandemii przekaże tak zakupione wejściówki personelowi szpitala, który podczas w tej chwili raczej nie może liczyć na spokojny relaks przy dobrym filmie. Więcej szczegółów na www.gcf.org.pl.