Aktualności

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie autorskie z Moniką Koszewską; spotkanie

Kolaż zdjęć od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie autorskie z Moniką Koszewską; spotkanie "Biografie pod lupą"; Żywe Środy w Blues Clubie; wykład dr Ludmiły Rybczenko. Źródło: materiały promocyjne organizatorów

23.05.2022 r.

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd bezpłatnych wydarzeń kulturalnych od gdyńskich instytucji kultury.

Rytmiczna wiosna

Rytmiczna wiosna

Biblioteka Oksywie zaprasza na zajęcia integracyjne rytmiczno-muzyczne dzieci do 6 lat wraz z opiekunami. Zajęcia rytmiczne, ruchowe i wokalne mające na celu rozwijanie koordynacji najmłodszych. Wpływają bezpośrednio na takie sfery rozwoju jak motoryka, wzrok, słuch, aparat mowy, koncentracja i uwaga.

Ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy: filianr13@bibliotekagdynia.pl.

Poniedziałek, 23 maja, godz. 17.00 – 19.00

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A, Gdynia


Razem przy popcornie

Razem przy popcornie

Wszystkich pasjonatów kina, dobrej zabawy i szukających wzruszeń Biblioteka z Pasją zaprasza w poniedziałki na seanse filmowe. Maj upływa nam pod szyldem filmów, których akcja dzieje się w pociągu!

Kierunek Orient - w luksusowym pociągu ginie wpływowy biznesmen. Hercules Poirot podejmuje się rozwiązania zagadki i wskazania mordercy spośród trzynastu współpasażerów. Adaptacja powieści Agathy Christie.

Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy: pasja@bibliotekagdynia.pl.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”.

Poniedziałek, 23 maja, godz. 17.00 – 19.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia


Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej - na rozdrożu wojny i pokoju

Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej - na rozdrożu wojny i pokoju

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na wykład dr Ludmiły Rybczenko - doktor historii, zastępczyni dyrektora ds. naukowych Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie. W jej zainteresowaniach badawczych znajdują się m.in.: historia Karpackiej Ukrainy; sowieckie mobilizacje wojskowe 1941-1945 na terenie Ukrainy, ludzkie straty militarne Ukrainy, ukraińscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

Poruszone w czasie wykładu zostaną m.in. arkana funkcjonowania systemu muzealniczego na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej. Oczywiście nie zabraknie miejsca również dla najnowszej, wojennej rzeczywistości, która wdarła się także w świat ukraińskiego muzealnictwa.

Wtorek, 24 maja, godz. 11.00

Muzeum Marynarki Wojennej, sala audytoryjna, ul. Zawiszy Czarnego 1B, Gdynia


Smakosze życia

Smakosze życia

Biblioteka Chylonia zaprasza na spotkanie Klubu Aktywnych Zainteresowań - odkrywanie piękna życia w książkach kulinarnych i podróżniczych - rozmowy przy kawie i herbacie, odkrywanie pasji.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową: filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Wtorek, 24 maja, godz. 17.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Suddenly Słowenia – spotkania z językiem i kulturą Słowenii

Suddenly Słowenia – spotkania z językiem i kulturą Słowenii

Biblioteka z Pasją zaprasza na spotkania, które rozbudzą Waszą ciekawość Słowenią. Špela, wolontariuszka ze Słowenii, opowie Wam o swoim kraju i nauczy podstawowych zwrotów. Spotkania będą odbywać się w języku angielskim.

Prosimy o wcześniejsze zapisy na adres e-mail: pasja@bibliotekagdynia.pl.

Pobyt wolontariuszy jest efektem współpracy z Centrum Współpracy Młodzieży. Działanie realizowane jest w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Wtorek, 24 maja, godz. 17.30 – 18.30

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia


Rysunkowe środy

Rysunkowe środy

Biblioteka Oksywie zaprasza dzieci od lat 7 na rysunkowe warsztaty. Poznamy proste techniki rysunkowe i pogadamy o sztuce i popkulturze.

Środa, 25 maja, godz. 14.00 – 15.00

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A, Gdynia


Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Biblioteka Wzgórze zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tematem rozmowy będzie reportaż Jarosława Mikołajewskiego i Pawła Smoleńskiego „Czerwony śnieg na Etnie" - pełna głębokiego humanizmu opowieść o złożonej naturze sycylijskiego świata i sycylijskiej duszy – opowieść, w której poetycka czułość Mikołajewskiego i reporterska wnikliwość Smoleńskiego współtworzą barwny portret wyspiarskiej rzeczywistości. (opis wydawnictwa Czarne)

Środa, 25 maja, godz. 17.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia


Żywe Środy 2022 - Jam Session #019

Żywe Środy 2022 - Jam Session #019

Blues Club Gdynia zaprasza na cotygodniowe jam session

Żywe Środy to muzyczna impreza powstała w 2005 roku w klubie Papryka w Dolnym Sopocie. Ten już legendarny jam tworzy kolektyw z pomorskiej sceny muzycznej. Artyści improwizujący i występujący podczas Żywej Środy grali w różnych stylach jak Funk, Rock, Breakbeat, Acid Jazz, Jazz, Reggae, Dub, Punk, Electronica, Ambient, Free i World Music. Bardzo duża część trójmiejskiej sceny zagrali na tej cotygodniowej imprezie. Dużo z nich występowali nawet dość regularnie. Po zamknięciu klubu Papryka, gdy twórca imprezy (glennSKii Meyer) mieszkał za granicą, impreza przestałą istnieć przez około dwa lata. Po jego powrocie do Polski w wiosnę 2014, Glenn reaktywował ŻŚ gdy grali w klubach jak Soho & Sfinks700 w Sopocie.

Środa, 25 maja, godz. 20.00 – 23.59

Blues Club Gdynia, ul. Portowa 9


Warsztaty ceramiczne

Warsztaty ceramiczne

Biblioteka Oksywie zaprasza dzieci i młodzież od lat 10 na warsztaty ceramiczne, na których wykonamy ozdobną mydelniczkę. Warsztaty będą podzielone na dwa spotkania:

  • I spotkanie: zapoznanie się z materiałami i narzędziami, ulepienie prostego przedmiotu: ozdobnej mydelniczki.
  • II spotkanie: szkliwienie prac.

Wypalone prace będzie można odebrać po 9 czerwca.

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Lejman.
Ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy: filianr13@bibliotekagdynia.pl

Wydarzenie jest sfinansowane z budżetu obywatelskiego

Czwartek, 26 maja, godz. 16.00 – 18.00

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A


Odkryj sekrety Śródmieścia - prelekcje

Odkryj sekrety Śródmieścia - prelekcje

Rada Dzielnicy Śródmieście zaprasza na cykl prelekcji poświęconych historii Gdyni. Wydarzenia prowadzi Arkadiusz Brzęczek, pasjonat i badacz Gdyni.

Na najbliższym spotkaniu - Fascynująca historia gdyńskich Kobiet zawarta w 111 fotografiach.

Spacery i prelekcje dla mieszkańców Gdyni i turystów organizuje Wydział Kultury Urzędu Miasta Gdyni wspólnie z Radą Dzielnicy Śródmieście.

Czwartek, 26 maja, godz. 17.00 – 19.00

Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25, Gdynia


Warsztaty plastyczne dla dzieci z okazji Dnia Matki

Warsztaty plastyczne dla dzieci z okazji Dnia Matki

Biblioteka Gdynia zaprasza najmłodszych czytelników na warsztaty plastyczne, podczas których wspólnie wykonamy upominki na Dzień Matki.

Biblioteka Chylonia Centrum - dzieci w wieku 5-12 lat wykonają wspólnie z organizatorami ozdobne wazony, wykorzystując do tego słoiki i kolorowe materiały plastyczne.

Czwartek, 26 maja, godz. 16.00

Biblioteka Chylonia Centrum, ul. Kartuska 20B, Gdynia


Biblioteka Chylonia / Opata Hackiego - dzieci w wieku poniżej 7 lat zapraszamy pod opieką rodziców. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową: filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Czwartek, 26 maja, godz. 17.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Spotkanie autorskie z Moniką Koszewską

Spotkanie autorskie z Moniką Koszewską

Biblioteka Grabówek zaprasza na spotkanie z Moniką Koszewską - autorką książek obyczajowych, kryminałów, a także tekstów piosenek. Uwielbia sport i czytanie książek dlatego każdą wolną chwilę, nawet na bieżni, spędza na czytaniu. Menadżerka z 20-letnim doświadczeniem. W jej powieściach — przepełnionych dużą dawką humoru — znajdujemy motywację do działania i oryginalną receptą na sukces. Akcje jej książek toczą się w Trójmieście i są osadzone w realiach polskiego biznesu.

5 maja swoją premierę miała najnowsza powieść Moniki Koszewskiej - „Niewinni nie ponoszą kary". Autorka zadaje w niej pytanie, czy człowiek nawet jeśli kieruje się dobrymi intencjami, może nadać sobie prawo do nagradzania dobra i karania zła?

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książek autorki.

Czwartek, 26 maja, godz. 17.00

Biblioteka Grabówek, ul. Morska 113, Gdynia


Filmowe leniuchowanie

Filmowe leniuchowanie

Biblioteka Chylonia Centrum zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat na wspólne oglądanie filmów animowanych w języku ukraińskim.

Дорогі діти! Biblioteka Chylonia Centrum (поруч Wymiennikowni) запрошує всіх дітей віком від 6 років із хоча б одним дорослим на день з казками українською мовою четверга об 17:00

Czwartek, 26 maja, godz. 17.00 – 19.00

Biblioteka Chylonia Centrum, ul. Kartuska 20B, Gdynia


Miniprzewodnik po Włoszech na żywo

Miniprzewodnik po Włoszech na żywo

Biblioteka Wiedzy zaprasza po łyk wiedzy na temat Włoch i ich kultury.

Wybieracie się na włoskie wakacje? Szukacie podpowiedzi, jakie miejsca warto odwiedzić, czego należy spróbować, a czego unikać? Zależy Wam na poleceniach miejsc z dala od typowych turystycznych tras? A może po prostu interesują Was ciekawostki o włoskich zakątkach?

Spotkanie poprowadzi Diego, wolontariusz EKS, pochodzący z Włoch. Spotkanie prowadzone będzie w j.angielskim.

Pobyt wolontariusza EKS w Bibliotece Wiedzy jest efektem współpracy z Centrum Współpracy Młodzieży. Działanie realizowane jest w ramach #Europejski Korpus Solidarności.

Czwartek, 26 maja, godz. 17.30

Biblioteka Wiedzy, ul. Świętojańska 141, Gdynia


Biografie pod lupą - dyskusja o autobiografiach

Biografie pod lupą - dyskusja o autobiografiach

Teatr Gdynia Główna i Cafe Księgarnia Vademecum zapraszają na spotkanie biorące na warsztat biografistykę. „Biografie pod lupą" to pomysł na trzy spotkania dyskusyjne w odstępie miesiąca.

Na najbliższym spotkaniu porozmawiamy o autobiografiach. Istnieje popularne powiedzenie, że autobiografia to powieść o sobie samym, bo wprowadza wiele wątków fikcyjnych. Autobiografie często pisane z pomocą jawnego lub ukrytego współpracownika. Czy to dla efektu upiększania życiorysu? Czy wywiady rzeki to też autobiografie? Czym się różni autobiografia od wspomnień?

Pomysłodawczynią i prowadzącą spotkanie jest Renata Gorczyńska - pisarka, tłumaczka, krytyczka literacka, przyjaciółka i osobista asystentka Czesława Miłosza. Autorka rozmów z noblistą oraz opracowań poświęconych jego twórczości. Autorka wielu przekładów, wśród których wyróżnić można tłumaczenia poezji Czesława Miłosza i Adama Zagajewskiego na język angielski czy Roberta Hassa na język polski.

Gośćmi spotkania będą: Stefan Chwin, powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik związany z Gdańskiem, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologicznym oraz Mikołaj Trzaska - saksofonista, improwizator, kompozytor.

Czwartek, 26 maja, godz. 18.00 – 20.00

Teatr Gdynia Główna, pl. Konstytucji 1, Gdynia


Koncert ECEKON

Koncert ECEKON

Biblioteka Śródmieście zaprasza na koncert biblioteczny – jeden z koncertów tematycznych ECEKON. Tematem koncertu są związki muzyki z literaturą. Posłuchamy fragmentów utworów literackich i utworów muzycznych powiązanych z literaturą. Wzajemne inspiracje w sztuce to stałe i znane zjawisko. Interesujące jest dostrzeganie relacji pomiędzy dyscyplinami sztuki i dziełami prezentującymi wybrane tematy. Takie związki są wyraźną charakterystyczną cechą współczesnej kultury. Filmy na podstawie literatury i muzyka do filmów to najczęstsze związki sztuk we współczesnej kulturze.

Wykonawcami koncertu bibliotecznego są muzycy z ECEKON. Europejskie Centrum Edukacji Kulturalnej Osób z Niepełnosprawnością to placówka kultury prowadzona przez PSONIKoło w Gdańsku. Koncert biblioteczny należy do cyklu 20 wieczorów tematycznych ECEKON. Wieczór biblioteczny zrealizowany został w 2018 roku, tym razem przypominamy go specjalnie na życzenie Biblioteki w Gdyni.

Czwartek, 26 maja, godz. 18.00

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15, Gdynia


Atelier z Romanem w maju

Atelier z Romanem w maju

Biblioteka Chylonia zaprasza wszystkich chętnych (od 7 do 100 lat) na cykl rozmów o sztuce, malarstwie, technikach malowania. Wspólnie z prowadzącym zajęcia - Romanem Czemplikiem będziemy malowali martwą naturę i pejzaże przy wykorzystaniu akwareli, pasteli, kredek oraz węgla.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową: filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Piątek, 27 maja, godz. 12.00 – 14.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33