Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły
Aktualności

Depesza Kulturalna – na początek tygodnia

Depesza kulturalna na początek tygodnia

Depesza kulturalna na początek tygodnia

29.06.2020 r.

Opowieść o historii butów, zielarski spacer, wykład o modernizmie Gdyni, Lwowa i Tel Awiwu oraz film o cyfrowym wykluczeniu. To propozycje kulturalne Biblioteki Gdynia, Gdyni Kluturalnej i Gdyńskiego Szlaku Modernizmu na ciekawy początek tygodnia.

W butach przez wieki – historia mody 
W butach przez wieki – historia mody
Jednych fascynują, innych dziwią, wprawiają w osłupienie lub dyskomfort. Buty - jedne z najciekawszych elementów historii mody. Niezliczona ilość fasonów nie wzięła się znikąd, a stosowane rozwiązania to pokłosie wielowiekowej ewolucji. Co wspólnego mają kalosze z Napoleonem, dlaczego w starożytnym Rzymie stopy były androgeniczne i czy wygoda zawsze ma znaczenie?
O historii butów opowiada Agata Braun, pasjonatka historii mody, kulturoznawczyni i teatrolożka.
W butach przez wieki

Dzika Gdynia - Dorota Grądzka 
Dzika Gdynia - wirtualny spacer i lekcja zielarstwa z Dorotą Grądzką, zielarką, naturoterapeutką, fitoterapeutką.
Babcia nauczyła ją stawiać bańki. Razem z nią poznawała aptekę rosnącą na łąkach. Nauczyła się wykorzystywać dobra natury dla ratowania i utrzymania zdrowia. W nauce pomagali jej mistrzowie zielarstwa, terapii naturalnych i zdrowego życia. Żyje w zgodzie z naturą i sobą. Otacza się roślinami. Jest terapeutką medycyny naturalnej. Prowadzi w Gdyni Gabinet Terapii Naturalnych „Natura Życia". Przychodzą do niej ludzie po zdrowie i dobre samopoczucie.
Dorota Grądzka zabiera na spacer po Kolibkach, pokazuje, że za progiem naszych domów, przy krawężnikach, na ścieżce rowerowej rosną lecznicze zioła.
Dzika Gdynia

Miejsce, tradycja i inspiracja czyli Gdynia, Lwów i Tel Awiw na drodze ku modernizmowi 
Miejsce, tradycja i inspiracja czyli Gdynia, Lwów i Tel Awiw na drodze ku modernizmowi
Prelekcja dr inż. arch. Anny Orchowskiej-Smolińskiej z cyklu Miasta i Architektura.
Gdynia, Lwów i Tel Awiw - trzy europejskie miasta, które łączy silna więź dziedzictwa architektonicznego powstałego w duchu fukcjonalizmu. Pomimo pewnych wyraźnych analogii, każde z tych miast posiada silną i niepowtarzalną tożsamość, zaś ich drogi ku modernizmowi bywały bardzo różne.
Gdynia - Lwów - Tel Awiw

"Minnesmetaller / Memory Metals" - film 
"Minnesmetaller / Memory Metals" - pokaz krótkometrażowego szwedzkiego filmu fabularnego w reż. Beaty Konar.
Wyobcowanie i wykluczenie przybiera różne formy. Niekiedy dotyczy ono świata cyfrowego, do którego nie każdy ma dostęp, nie każdy też nadąża za jego szybkim rozwojem.  O tym właśnie jest wzruszający film Beaty Konar na podstawie jej scenariusza.
Dostępny do 30 czerwca z polskimi napisami.
Memory Metals