Kultura

Depesza kulturalna - tydzień pełen wrażeń

Kulturalny tydzień #wGdyni: wystawy i warsztaty // mat. prasowe

Kulturalny tydzień #wGdyni: wystawy i warsztaty // mat. prasowe

Coś się kończy, a coś zaczyna. Jeszcze tylko do piątku możemy wziąć udział w święcie dokumentu, jakim jest festiwal Millennium Docs Against Gravity, ale za to już od 18 września w Muzeum Miasta Gdyni czeka nas spotkanie z projektami Janusza Kaniewskiego. Dla najmłodszych prawdziwą gratką będzie Dzień Rodzinny i wyjątkowe warsztaty. Nadchodzi kulturalny tydzień #wGdyni! 

17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, mat. prasowe

Od środy, 9 września trwa gdyńska edycja największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni walczy 13 filmów. Mottem tegorocznego wydarzenia jest wypowiedź Olgi Tokarczuk „Z czułości do świata”.

W programie znalazło się ponad 70 filmów, które wzbudzają emocje i zmuszają do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością.

Festiwal rozpoczął pokaz specjalny filmu „Lekcja miłości”. To poruszająca opowieści o kobiecie, która przed siedemdziesiątką porzuciła życie we Włoszech i powróciła do rodzinnego Szczecina, ciesząc się życiem i poznając nowego partnera. Wyjątkowości temu wydarzeniu dodało spotkanie z ekipą, dzięki której powstał film: reżyserkami Kasią Mateją i Małgorzatą Goliszewską, producentką Anną Stylińską i bohaterkami: Jolantą Janus oraz Leokadią Ogrodowczyk.

W czwartek, 17 września w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się wydarzenie specjalne, czyli wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni oraz nagrody czytelników „Co jest grane 24”.

Jakie dokumenty jeszcze warto zobaczyć do zakończenia DAG? Program festiwalu jest dostępny na stronie www.mdag.pl w zakładce Gdynia.

Bilety na festiwalowe seanse można kupić online na stronach: www.mdag.pl oraz www.gcf.org.pl, a także w kasie Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Wernisaż i wystawa „Janusz Kaniewski. PPPP”

Wystawa Janusza Kaniewskiego w Muzeum Miasta Gdyni, mat. prasowe

18 września Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wernisaż wystawy „Janusz Kaniewski. Polscy Projektanci Polskie Projekty”.

Na bohatera kolejnej odsłony cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci" muzeum wybrało Janusza Kaniewskiego, znanego na świecie polskiego projektanta samochodów, wizjonera, wrażliwego na estetykę przestrzeni publicznej.

Przedwcześnie zmarły projektant to postać niezwykła, człowiek pełen wizji, silnie związany z Gdynią. Współtworzył festiwal Gdynia Design Days (w 2012 był głównym kuratorem festiwalu), doradzał też prezydentowi Gdyni w sprawie estetyki miasta. W tym roku mija 5 lat od jego śmierci.

Na wystawie zaprezentowane zostanie spectrum działalności Kaniewskiego, poznamy błyskotliwego, pełnego humoru, kochającego podróże i samochody artystę. Poszczególne strefy wystawy zostały tak zaplanowane, aby zderzyć ze sobą dwa oblicza twórcy - to oficjalne, znane z projektów motoryzacyjnych i komercyjnych i to prywatne, mniej znane, a stanowiące istotne tło dla zrozumienia wielu realizacji czy projektowych decyzji.

Wystawa „Janusz Kaniewski. PPPP” będzie dostępna w Muzeum Miasta do 28 lutego 2021.

Dzień Rodzinny

Dzień Rodzinny w Muzeum Miasta Gdyni, mat. prasowe

W tym tygodniu kolejną propozycją Muzeum Miasta Gdyni są warsztaty rodzinne, które rozpoczną się 19 września o godz. 11:00. Wydarzenie jest skierowane do dzieci w wieku 6-2 lat oraz ich opiekunów.

W ramach „Dnia Rodzinnego” odbędzie się również, w wersji online, oprowadzanie po wystawie „Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego.” A ponieważ wystawa zmierza ku końcowi, to ostatni dzwonek, aby zapoznać się z twórczością jednego z pierwszych fotografów naszego miasta.

Harmonogram „Dnia Rodzinnego”:

  • 11:00-13:00 - Co słychać na mieście? - warsztaty fotograficzne,
  • 13:00-13:30 - Dzień Rodzinny - wirtualne oprowadzanie po wystawie „Dawno temu nad Bałtykiem”,
  • 13:30-15:30 - Co w mieście piszczy? - warsztaty dźwiękowe.
Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.muzeumgdynia.pl

Halo Kultura!

Wystawa w przestrzeni Halo Kultura, mat. prasowe

19 września o godz. 19:00 Halo Kultura zaprasza na wernisaż Alicji Noviczow pod tytułem „Z początku światów”.

Korzystając z ogromnego zaplecza merytorycznego, jakim dysponuje sztuka performensu, artystka Alicja Noviczow stworzyła postać osadzoną pomiędzy światem Zachodu i Wschodu. Beati jest jak przybysz z kosmosu, który ma dla nas przesłanie miłości i pokoju, ale dotarcie do sedna tego przesłania wiedzie przez korytarz krzywych zwierciadeł. Beati nie jest jednak karykaturą, ale soczewką, która wyolbrzymia ludzkie cechy, żeby pokazać nam czego boimy się jako Polacy, i jako ludzkość.

„Z początku światów” ma nas wyzwolić ze schematów myślenia, które każą nam przypisywać konkretne cechy ludziom na podstawie ich wyglądu. Dlatego nie biorąc Beati i jej twórczości w cudzysłów, uzbrojeni w odwagę i cierpliwość, potraktujmy to, co zobaczymy w sposób, jaki na to zasługują - jako kawał świetnej i szczerej sztuki.

Beati została złożona z kawałków kobiecych osobowości: jest czułą matką, która nie rozstaje się z synem nawet w pracy, bizneswoman, która wynajmuje boks na hali, który zaaranżowała na salon masażu oferujący znacznie więcej niż odprężenie, pozostając przy tym daleka od epatowania erotyzmem. Beati, w towarzystwie sztucznych kwiatów i kiczowatych bibelotów, jest raczej, jak pramatka Ziemia, która udziela schronienia i rozdaje bezinteresowną miłość.

- Spotkanie z Beati i jej sztuką może powodować trwałe zmiany w postrzeganiu świata - ostrzegają organizatorzy wystawy.

Pełen program imprez, które odbywają się w przestrzeni Halo Kultura można znaleźć na stronie halokultura.org

Wszystkie wydarzenia kulturalne odbywają się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z występującym w Polsce ryzykiem zakażenia wirusem SARS-CoV.

  • ikonaOpublikowano: 15.09.2020 14:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.09.2020 14:09
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także