Kultura

Depesza literacka – na drugą połowę wakacji

Depesza literacka na drugą połowe wakacji

Depesza literacka na drugą połowe wakacji

Jeśli wyjazd urlopowy zostawiliście sobie na sierpień i jeszcze nie zdecydowaliście jakie książki wrzucić do walizki lub plecaka, Biblioteka Gdynia podpowiada i zaprasza przed wyjazdem do swoich filii.
 
Urszula Zajączkowska „Patyki, badyle”
Urszula Zajączkowska „Patyki, badyle”
Zajączkowską czytamy na łące. W towarzystwie. Na dłoni przysiadł bzyg prążkowany, który udaje osę, ale jest całkowicie niegroźny.
Urszula Zajączkowska ze swoimi „Patykami, badylami" nominowana jest w tym roku do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej. A pisze w sposób absolutnie poruszający. O plamkach na kasztanach - każda jest inna. O roślinach ruderalnych, czyli tych, które wszędzie tam, gdzie człowiek. O tym, ile lat potrzebuje drzewo, by zregenerować się po pożarze. I jak poruszają się rośliny, gdy świeci księżyc?
 
Piotr Marecki „Polska przydrożna”
Piotr Marecki „Polska przydrożna”
W tym roku większość z nas zdecyduje się na wakacje w kraju. Przemierzamy więc Polskę z „Polską przydrożną" Piotra Mareckiego, która to (wciągająca skądinąd) lektura zbiera skrajne recenzje. My kupujemy tę narrację o Polsce bez upiększenia, ale z czujnym i wrażliwym okiem. Od Małopolski przez Podkarpacie, Mazury, Warmię, Zachodniopomorskie. Piotr Marecki nieśpiesznie przedziera się przez maleńkie miejscowości, fotografuje szyldy i drogi, termos napełnia kawą w barach, pyta miejscowych, co warto zobaczyć.
Piotr Marecki wykłada kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim i redaktoruje magazynowi Ha!art.
Zdjęcie zrobiliśmy w bieszczadzkiej Wetlinie.
 
Opracowanie zbiorowe „Nadzieja”
Opracowanie zbiorowe „Nadzieja”
Wszyscy zaangażowani w powstanie tej książki pracowali charytatywnie. Autorki i autorzy, redakcja, korekta, pracowniczki i pracownicy drukarni, graficzki i graficy, promotorki i promotorzy, a nawet dystrybucja.
Ta niezwykła publikacja, wyrosła na fali covidowego niepokoju i determinacji, to prawie 500 stron znakomitych tekstów. Zaczytujemy się. Są opowiadania nadziejne i te, które nadziei nie dają. Są reportaże. Dramat. Wiersze. Miniatury prozą. A wśród autorów m.in.: Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Hanna Krall, Mariusz Szczygieł, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rejmer, Ilona Wiśniewska, Krzysztof Varga, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Juliusz Strachota, Mariusz Szczygieł, Julia Fiedorczuk, Ewa Lipska, Filip Springer, Jacek Dehnel, Dominika Słowik, Magdalena Grzebałkowska... i tak można długo, trzeba tylko wyobrazić sobie crème de la crème polskich pisarek i pisarzy.
Warto ją czytać! (Już wkrótce w w Bibliotece Obłuże i Bibliotece Śródmieście) Ale też warto ją kupić, bo cały dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na wsparcie ośrodków pomocy dla seniorów.
 
Opracowanie zbiorowe „Nadzieja”
Coś dla dzieci
Nie zapomnijcie zapakować do małych plecaczków książek dla dzieci, bo nie dadzą wam w spokoju leżeć na kocu i czytać waszych lektur. Może „Feluś”, „Pucio” lub „Skarpetek”. Nasze półki z literaturą dziecięcą aż się uginają, a bibliotekarki i bibliotekarze chętnie doradzą i polecą odpowiednie do wieku pozycje.

  • ikonaOpublikowano: 30.07.2020 15:19
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.07.2020 22:49
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona