Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
Aktualności

Europejska Noc Muzeów #wGdyni

Już w sobotę czeka na nas noc pełna wrażeń // mat. prasowe

Już w sobotę czeka na nas noc pełna wrażeń // mat. prasowe

09.05.2022 r.

Już w sobotę, 14 maja odbędzie się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Konsulat Kultury i Muzeum Marynarki Wojennej przygotowało dla nas w tę noc kilka ciekawych propozycji, których nie można przegapić.

 

Noc Muzeów w Konsulacie Kultury


Konsulat Kultury przyłącza się do tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Muzeów. Jakie atrakcje czekają na nas przy ul. Jana z Kolna 25?

Noc Muzeów w Konsulacie Kultury rozpocznie się w sobotę, 14 maja już o godz. 19.00. Na uczestników będzie czekać wernisaż wystawy fotografii Joanny Borowiec pt. „Szklane twarze”.

Artystka zaprezentuje zdjęcia wykonane w technice mokrego kolodionu, w tym niepowtarzalne ambrotypy wykonane na szkle oraz kilkanaście odbitek.

Ekspozycja odbitek w dużym formacie ma na celu przybliżyć odbiorcom plastykę obrazu i pokazać wyjątkowość niepowtarzalnego efektu fotografii, wykonanych metodą mokrego kolodionu w odniesieniu do oryginału.

Natomiast po wernisażu o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie z Joanną Borowiec. Autorka zaprezentuje film z procesu powstawania prac oraz opowie o dawnych i alternatywnych technikach fotograficznych.

Wystawę „Szklane twarze” będzie można oglądać do 29 maja.

Z kolei w godz. 20.30, 21.30 i 22.30 Konsulat Kultury zaprasza na projekcje artystycznego dokumentu fikcyjnego pt. „Na granicy widma". W czasie nocnych prezentacji będzie można poznać sekretne historie powstania filmu i spotkać się z jego twórcami.

Film w reżyserii Christophe Fremaux i Anny Julii Lewandowskiej to projekt, który powstał w odpowiedzi na brak możliwości publicznej prezentacji wystawy artystycznej w czasie pandemii. Zebrane na wystawie prace zainspirowały twórców do stworzenia małej formy filmowej – artystycznego dokumentu fikcyjnego.

Film powstał na podstawie oryginalnego scenariusza zaadaptowanego na potrzeby wydarzenia, którego punktem wyjścia było zjawisko widma, czyli granica świata żywych i umarłych, światła i mroku, jawy i snu czy rzeczywistości i złudzenia.
 
Tej nocy dodatkową atrakcją będzie akcja „Hej! Zrób sobie zdjęcie". Na ścianie zostanie zawieszony analogowy aparat, a każdy chętny będzie mógł zrobić zdjęcie na kliszy.

W programie nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Na dzieci będzie czekać m.in. kraina fotografii, stare aparaty, klisze oraz inne niespodzianki.

Więcej informacji znajduje się w wydarzeniu na Facebooku.

Organizatorami Nocy Muzeów są: Konsulat Kultury, Fundacja Q Sztuce, Art Gdynia i One Gallery.
 

Nocne atrakcje w Muzeum Marynarki Wojennej

Plakat Noc Muzeów w MMW w Gdyni, program // mat. prasowe 

W sobotę, 14 maja Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza w swoje progi od godz. 19.00 do 1.00 (ostatnie wejście o północy).

Podczas wydarzenia muzeum przygotowało wystawy:

 • „Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej”,
 • „Mamy rozkaz Cię utrzymać…” (wystawa stała),
 • „W świecie dawnych żaglowców”,
 • Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego.
 
Poza tym na uczestników będą czekać:

 • kuchnia polowa z wojskową grochówką,
 • STAR 660 M2 – ekspozycja broni  wewnątrz pojazdu,
 • namiot promocyjny MMW z pokazami składania i rozkładania broni,
 • nauka pierwszej pomocy,
 • grupy rekonstrukcji historycznej – m.in. Grupa „Sojusz", „Fort", „Obrona Wybrzeża", North Regiment,
 • pokazy DART – Gdyńskiego Stowarzyszenia Steel Darta „Błyskawica”,
 • pokaz zdjęć archiwalnych o historii Marynarki Wojennej.
 
Z kolei ORP „Błyskawica” zaprasza na pokład na nową wystawę pt. „ORP Błyskawica – wierny okręt”. Wstęp w godz. 19.00-1.00 (ostatnie wejście o północy).

Po Nocy Muzeów wystawa na „Błyskawicy” będzie dostępne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-13.00 i 14.00-18.00.

Bilety na nocne wydarzenia organizowane przez Muzeum Marynarki Wojennej można nabyć w cenie 1 zł. Więcej szczegółów  znajduje się w wydarzeniu na Facebooku.

Noc Muzeów w planetarium UMG

Europejska Noc Muzeów 14.05.2022. Uniwersytet Morski Gdynia, Wydział Nawigacyjny // mat. prasowe UMG

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na Europejską Noc Muzeów w murach Planetarium im. A. Ledóchowskiego. Kosmiczne pokazy rozpoczną się w sobotę, 14 maja o godz. 18.00.

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów nieboskłon kopuły gdyńskiego planetarium rozbłyśnie konstelacjami gwiazd już nie po raz pierwszy.

Pokazy będą realizowane co pół godziny, począwszy od godz. 18.00 (następnie: 18.30, 19.00, 19.30). W każdym seansie może wziąć udział maksymalnie 30 osób.

Gospodarzami wydarzenia będą studenci z koła naukowego „Nawigator”, zrzeszonego przy Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Wstęp jest bezpłatny. Wejście do planetarium będzie otwarte od strony portu jachtowego.