Kultura

Gdynia opowiedziana przez gdynian

Gdynia opowiedziana przez gdynian // mat.prasowe Muzeum Miasta Gdyni

Gdynia opowiedziana przez gdynian // mat.prasowe Muzeum Miasta Gdyni

Jak powstawało nasze miasto i port? Jaką rolę odegrały w budowie portu konie? Jakie zalety dla mieszkańców Gdyni miały rejsy transatlantyckie? A jakie dostępne towary określano mianem luksusowych? Na te i inne pytania odpowiedzą Wam gdynianie, uczestnicy najważniejszych momentów w historii naszego miasta. Muzeum Miasta Gdyni przypomina projekt „Gdynia Opowiedziana”, który jest idealną alternatywą na ciekawe i rozwijające spędzanie domowej izolacji.

Czy wiecie, że w Gdyni przed II Wojną Światową znajdował się salon samochodowy i było to jedyne miejsce w północnej Polsce, gdzie można było kupić np. Mercedesa? Czy wiecie, jak wyglądały pierwsze dni wojny w naszym mieście? Gdzie w powojennej Gdyni można było kupić dolary i mandarynki? A gdzie chodziło się na lody?



„Gdynia Opowiedziana” to wyjątkowy projekt Muzeum Miasta Gdyni, który przedstawia najważniejsze wydarzenia XX wieku w krótkich, filmowych opowieściach z perspektywy mieszkańców Gdyni.

- Z początkiem 2015 r. Muzeum Miasta Gdyni otrzymało wyjątkowy depozyt. Było nim ponad 30 godzin nagrań 23 gdynian, którzy opowiadając o swoim życiu, poruszają kluczowe wątki nie tylko dla dziejów Gdyni, ale i całego kraju. Dostrzegając ogromny potencjał materiału, uznaliśmy, że warto udostępnić go szerokiemu gronu odbiorców. Z treści relacji wyłania się bowiem obraz wielości postaw wobec wyzwań, które stawiał XX wiek, a historia Gdyni skupia niczym w soczewce dzieje XX-wiecznej Polski. Naszym celem było ukazanie osobistych opowieści o małej i wielkiej historii w formie, która inspirowałaby innych i stanowiła punkt wyjścia do różnorodnych działań edukacyjnych i propagatorskich. Premierowa prezentacja serwisu miała miejsce 1 grudnia 2015 roku w Gdyńskim Centrum Filmowym – mówi Michał Miegoń, rzecznik prasowy Muzeum Miasta Gdyni.

Zawartość platformy gdyniaopowiedziana.pl stanowi piętnaście specjalnie zmontowanych, krótkich filmów z relacjami gdynian, których osobiste historie doskonale ilustrują kluczowe wydarzenia dla dziejów XX-wiecznej Polski. Do zamieszczonego materiału filmowego zostały dodane materiały edukacyjne. Składają się na nie: gra terenowa, krzyżówka, zestawy pytań do filmów oraz materiał ikonograficzny z zadaniami. Całość może zostać wykorzystana, nie tylko podczas warsztatów tematycznych organizowanych przez Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni, ale także lekcji w szkole jako uzupełnienie podstawy programowej czy klubach seniora i zorganizowanych gremiach stanowiąc punkt wyjścia do dalszych dyskusji. Całość pogrupowana została w trzy bloki: Międzywojnie, II Wojna Światowa i Czasy powojenne do 1989 roku.

- W ciągu ostatnich lat zbieraliśmy kolejne relacje gdynian, którzy przekazali cenne historie na temat miasta i ich dziejów rodzinnych. Częścią projektu jest też zmienny moduł na naszej wystawie stałej „Gdynia - dzieło otwarte”, prezentujący obiekty, które otrzymaliśmy od darczyńców, a które zmieniamy przy okazji urodzin miasta oraz święta morza. Moduł cieszy się ogromną popularnością i przybliża osobistą, kameralną perspektywę postrzegania miasta. Z powodu pandemii projekt jest obecnie zawieszony, jednak tylko gdy pojawi się taka możliwość będziemy wychodzili naprzeciw mieszkańcom, którzy zechcą podzielić się z nami historiami które staną się częścią przedsięwzięcia gdyniaopowiedziana.pl – mówi Michał Miegoń, rzecznik prasowy Muzeum Miasta Gdyni.

W każdy majowy poniedziałek na swoim facebookowym profilu Muzeum Miasta Gdyni przypomina poszczególne materiały projektu. Sięgnięcie po niego może stanowić świetną propozycję na ciekawe spędzenie domowej izolacji.

Projekt dofinansowany został ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Więcej na stronie: http://gdyniaopowiedziana.pl.

  • ikonaOpublikowano: 14.05.2020 14:35
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.05.2020 14:43
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona