Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Kultura

Historia odzyskania dostępu do morza w filmach GSF

Obraz podzielony na dwie połowy. Na obu znajdują się plakaty filmowe. Po lewej rysowany techniką komputerową plakat filmu

Filmy "Sto lat" i "Pewnego razu nad morzem" będą miały swoją premierę w czwartek 26 listopada o godz. 14:00 // fot. materiały GSF

W 1920 roku Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego. W tym roku przypada setna rocznica tych wydarzeń. Z tej okazji Gdyńska Szkoła Filmowa przygotowała dwa krótkometrażowe filmy upamiętniające tę historię. Ich premierę online zaplanowano na czwartek 26 listopada o godzinie 14:00.


Filmy wyprodukowane przez Gdyńską Szkołę Filmową to fabularne realizacje jej absolwentów – Anetę Gołębiewską-Bussold i Sławomira Witka.

Premiera filmów początkowo miała mieć miejsce w marcu w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Ponieważ rok okrągłej rocznicy zbliża się ku końcowi, organizatorzy zdecydowali ostatecznie na przygotowanie pokazu online.

Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek 26 listopada o godzinie 14:00. Obejrzeć je będzie można na żywo m.in. na profilu facebookowym Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Seans filmowy poprzedzi dyskusja na temat znaczenia odzyskania przez Polskę dostępu do morza dla historii Polski oraz Europy. Gospodarzem rozmowy będzie europosłanka Anna Fotyga, a udział w niej wezmą hiszpański eurodeputowany Hermann Tertsch oraz były brytyjski poseł do Parlamentu Europejskiego – Daniel Hannan. Dyskusja odbędzie się w języku angielskim. Następnie głos zabiorą współorganizatorzy wydarzenia: prof. Krzysztof Polkowski, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej, którzy wprowadzą widzów w tematykę samych filmów.

„Pewnego razu nad morzem” w reżyserii Sławomira Witka to pokazujące fikcyjną historię dwóch nastoletnich braci - Kaszubów. Jego akcja rozgrywa się w Pucku w 1920 roku, a jej genezą są historyczne wydarzenia zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920. Film adresowany jest do widza w każdym wieku. 

Z kolei historia przedstawiona w filmie „Sto lat” w reżyserii Anety Gołębiewskiej-Bussold osadzona jest współcześnie w Gdyni i Pucku. Pokazuje fikcyjną opowieść o potomkach jednego z żołnierzy generała Józefa Hallera. Główną bohaterką filmu jest Marta, trzydziestoletnia kolorystka filmowa, pracująca w nowoczesnym studiu w centrum Gdyni. Jak co roku kobieta udaje się wraz z synkiem na Święta Bożego Narodzenia do swoich rodziców. Rodzina spotyka się przy wigilijnym stole, a Marta ma okazję skonfrontować się z tradycją i tożsamością oraz opinią rodziców na temat jej życia. Bohaterka nie przeczuwa jednak, że tegoroczna wigilia będzie dla niej wyjątkowym wydarzeniem.

Poza facebookowym profilem Gdyńskiej Szkoły Filmowej, wydarzenie transmitowane będzie na żywo w mediach społecznościowych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, poseł do Parlamentu Europejskiego Anny Fotygi oraz Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Po wydarzeniu online filmy zostaną rozdystrybuowane wśród wszystkich eurodeputowanych oraz placówek dyplomatycznych w Brukseli, jak również pracowników instytucji europejskich i belgijskiej Polonii. Wydarzenie zorganizowane zostało przy współpracy Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, przy udziale PKN Orlen.

Premiera filmów wpisuje się w ciąg wydarzeń pod tytułem „Zaślubiam Cię... Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk”, organizowanych w tym roku w Parlamencie Europejskim. W ramach nich w lutym w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się międzynarodowa konferencja na temat bezpieczeństwa morskiego i gospodarki morskiej oraz wydarzenie kulturalne, w ramach którego miał miejsce koncert polskiej muzyki klasycznej oraz wystawa polskiego malarstwa tematycznie związanego z morzem.

  • ikonaOpublikowano: 25.11.2020 10:10
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.11.2020 14:14
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona