Aktualności

Jak spędzić weekend #wGdyni

Weekend 8-11 listopada/ kolaż z materiałów prasowych

Weekend 8-11 listopada/ kolaż z materiałów prasowych

07.11.2019 r.

Kolejny długi weekend wart jest tego, aby go świętować podwójnie. 11 listopada będziemy obchodzić 101. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji w Gdyni nie zabraknie atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Świętowanie jak zwykle będzie huczne, a wolnościowa feta potrwa trzy dni. Głównym punktem 101. Gdyńskich Urodzin Niepodległej będą: międzypokoleniowa Wielka Parada oraz oficjalne uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej. Na gdynian czekać też będą kina, teatry i muzea.

101. Gdyńskie Urodziny Niepodległej
Radosne świętowanie rozpocznie się już w weekend 9 i 10 listopada. Kumulacja i kulminacja wydarzeń nastąpi w poniedziałek, 11 listopada, kiedy to na mieszkańców będzie czekało wiele niespodzianek i atrakcji. Jakich? Poniżej prezentujemy program obchodów 101. Gdyńskich Urodzin Niepodległej.

9 listopada
Zaczniemy od wyjątkowego wydarzenia w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1). O godz. 14.00 odbędzie się tam projekcja filmu o Gdyni z 1925 roku pt. „Dawno temu nad Bałtykiem”. Pokazuje on, jeszcze wtedy wieś, w wakacyjnym wydaniu. Filmowe kadry odwzorowują ówczesną nadbałtycką rzeczywistość, utrwalaną na zdjęciach i pocztówkach także przez gdyńskiego fotografa Romana Morawskiego.

W pokazie weźmie udział gość specjalny - Monika Supruniuk z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (ASP w Warszawie), która w ramach realizowanego projektu badawczego pt. „Konserwacja i restauracja taśmy filmowej z kamery/projektora „Oko” Kazimierza Prószyńskiego”, przywróciła ten materiał „do życia”. Spotkanie poprowadzi dr Marcin Szerle. Będzie ono zapowiedzią zbliżającej się wystawy prac Romana Morawskiego – dokumentalisty Gdyni w okresie największych jej przemian - lat 20. ubiegłego wieku.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

10 listopada
W niedzielę coś dla siebie znajdą melomani, a także miłośnicy ciekawostek o Gdyni. Nie zabraknie też wojskowego akcentu z udziałem Marynarki Wojennej.

O godz. 14.00 z tym, że w kościele oo. franciszkanów (ul. Ujejskiego 40) zaplanowano muzyczną ucztę. Odbędzie się tam koncert pt. „Moja ojczyzna”. Wystąpią: chór „Symfonia” z parafii oo. Franciszkanów, chór „Cantamus Reginae” im. A. Bocheńskiego z parafii pw. św. Jadwigi Królowej na Karwinach oraz Kameralna Orkiestra Smyczkowa pod dyrekcją Bogny Swiłło. Zaprezentują się także uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, którzy będą recytować utwory patriotyczne. Za ich przygotowanie odpowiada prof. Jadwiga Szreter. Wstęp wolny.

Wydarzenia tego dnia zakończy i w uroczysty nastrój wprowadzi wszystkich, o godz. 17.00, Capstrzyk Niepodległości. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty, następnie uczestnicy uroczyście przemaszerują ulicą Świętojańską pod pomnik Polski Morskiej, gdzie odbędą się przemówienia okolicznościowe.
11 listopada
Święto Niepodległości w Gdyni upłynie pod znakiem zabawy i tradycji. Będzie kulturalnie, tanecznie, rodzinnie i muzycznie. Atrakcje potrwają do wieczora. Nie zabraknie tradycyjnej parady, warsztatów dla dzieci, darmowego wstępu do gdyńskich muzeów czy spacerów po bardziej i mniej znanych zakamarkach miasta.
Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 10.00 od mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26).
Z okazji narodowego święta będzie można za darmo zwiedzić gdyńskie muzea. Swoje podwoje dla zwiedzających otworzą: Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) w godz. 10.00-18.00 oraz Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) w godz. 12.00-20.00 (darmowe wejściówki do odebrania w kasie muzeum).

Najmłodsi wraz z rodzicami na pewno nie będą się nudzić, kiedy udadzą się do budynku dawnej „Jedynki” przy ul. 10 Lutego 26. Od godz. 11.00 do godz. 14.00 odbędą się tam warsztaty tworzenia kokard narodowych i niepodległościowych ozdób makowych.

Główną atrakcją obchodów 11 listopada będzie Wielka Parada Niepodległości pod hasłem 101. Gdyńskie Urodziny Niepodległej. Jak co roku będzie barwna i nawiązująca do tradycji. Na czele pochodu pojedzie marszałek Józef Piłsudski, a w trakcie przemarszu zaplanowano pokazy artystyczne i choreograficzne. Parada rozpocznie się w samo południe przy Dworcu PKP. Trasa powiedzie historyczną ul. 10 Lutego do skweru Kościuszki, gdzie pod pomnikiem Polski Morskiej odbędą się oficjalne uroczystości.

Fani motoryzacji powinni się udać na ul. 3 Maja, gdzie w godz. 13.00-14.30 prezentowane będą zabytkowe auta Muzeum Motoryzacji. Z kolei na parkingu przy ul. Zawiszy Czarnego, między godz. 13.00 a 17.00, będzie można zobaczyć zabytkowe auta, które uczestniczyły w paradzie. Tam też stanie strefa Food Truck z ciepłymi przekąskami, kawą, herbatą i tradycyjnym ciastem.

Moc dobrej zabawy czeka także tych, którzy wybiorą się do dawnego budynku „Bankowca” przy ul. 3 Maja. Na jego podwórzu, od godz. 13.00 do godz. 16.00, rekonstruktorzy będą odtwarzać międzywojenne życie gdynian. Natomiast od godz. 13.30 do 16.00 zaplanowano grę podwórkową. W godz. 13.30-15.00 będzie też można zwiedzić Mini Muzeum „Bankowiec” – ilość miejsc ograniczona, zwiedzanie odbywa się w grupach, obowiązują zapisy. Natomiast od godz. 16.00 do godz. 17.30 na tym samym podwórku odbędzie się klimatyczna, międzywojenna potańcówka na tyłach „Bankowca” – w rytmie muzyki w typie Polish Polka.

O godz. 14.00 rozpocznie się spacer „Ludzie modernizmu”, który poprowadzi Michał Miegoń. Zbiórka przy ul. 3 Maja 27. Wstęp wolny.

Podczas Święta Niepodległości działać będzie także dawne kino Goplana (skwer Kościuszki 10-12). Najpierw o godz. 14.00 odbędzie się tam koncert Gdyńskiego Chóru Kameralnego pt. „Do kraju tego – poezja i piosenki żołnierskie”. Później od godz. 15.30 w starym kinie wyświetlone zostaną dwa filmy – „Ada to nie wypada” oraz „Zew morza”. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

O godz. 15.00 rozpocznie się świętowanie na sportowo. Wtedy zaplanowano główny Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim. To czwarty i ostatni bieg w ramach PKO Grand Prix Gdyni, organizowany 11 listopada w ramach obchodów Święta Niepodległości.
Tego dnia planowane są starty młodzieżowe, bieg malucha i marsze nordic walking oraz główny bieg na dystansie 10 km.
Tradycyjnie biegacze wystąpią w białych i czerwonych koszulkach, aby ułożyć żywą flagę.
Szczegóły na www.grandprixgdyni.pl.

Muzycznie będzie o godz. 16.00 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej na Karwinach. zaplanowano muzyczną ucztę. Odbędzie się tam koncert pt. „Moja ojczyzna”. Wystąpią: chór „Symfonia” z parafii oo. Franciszkanów, chór „Cantamus Reginae” im. A. Bocheńskiego z parafii pw. św. Jadwigi Królowej na Karwinach oraz Kameralna Orkiestra Smyczkowa pod dyrekcją Bogny Swiłło. Wstęp wolny.
Melomani znajdą również coś dla siebie w Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25). Tam o godz. 17.00 zaplanowano koncert Zagan Acoustic. Wejściówki do odbioru w kasach Konsulatu od 28 października.

Kulturalne  obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 18.00 w trzech różnych lokalizacjach. W Teatrze Gdynia Główna odbędzie się pokaz spektaklu „Od wesela do wesela” – wstęp 5 złotych. Z kolei w Teatrze Miejskim (ul. Bema 26) do zobaczenia będzie spektakl pt. „Jacek Kaczmarski – lekcja historii” – wejściówki do odbioru w Konsulacie Kultury lub w CultureBoksie. Natomiast w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku (ul. ks. bpa J. B. Szlagi 3) zaplanowano pokaz filmu „Kamerdyner”, które będzie połączone ze spotkaniem z autorem scenariusza do tej produkcji – Mirosławem Piepką.
Radosne świętowanie zakończy nocny spacer niepodległościowy pod hasłem „Po pierwsze – Gdynia”. Rozpocznie się on o godz. 19.00 w Muzeum Miasta Gdyni. Jego uczestnicy odwiedzą miejsca kluczowe dla historii Gdyni, które pod osłoną nocy ujawnią swoje nowe oblicze. W programie m.in.: gdyński Bankowiec, Poczta Polska i wiele innych punktów na mapie, które uczyniły Gdynię miastem pionierskich pomysłów i odważnych realizacji.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację: zapisy@muzeumgdynia.pl, edukacja@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37.
Szczegółowe informacje o 101. Gdyńskich Urodzinach niepodległej są dostępne na stronie paradagdynia.pl.

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
– 8, 9 i 10 listopada na „Mistrza i Małgorzatę” Michaiła Bułhakowa w reż. Jacka Bały.
Kultowa powieść XX wieku. Energetyzująca panorama emocji, nieoczywistych zdarzeń i metafizyki. Historia o tym, że każdego dnia zostajemy postawieni w sytuacji bez wyjścia i każdego dnia zaczynamy od nowa, szukając sensu, prawdy i wiary.

Teatr Gdynia Główna zaprasza

Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
– 9 listopada godz. 19.00 „Próby Józefa K.” wg „Procesu” Franza Kafki w reż. Ewy Ignaczak.
Główny bohater „Procesu” Franza Kafki jest człowiekiem, który nie umie wziąć odpowiedzialności za własną egzystencję. W adaptacji Ewy Ignaczak tytułowy proces jest ostatnim momentem, w którym K. może odmienić swoje życie. Czy sytuacja aresztowania wywoła w nim jakąkolwiek refleksję na temat jego płaskiej i „letniej” egzystencji?
Bilety: 30/35 zł
– 10 listopada godz. 12.00 „Bajka o bajce. Szczęśliwy koniec” wg Pierre’a Gripariego w reż. Ewy Ignaczak. W spektaklu śledzimy podróż księcia Pipo i księżniczki Popi po Krainie Do Której Nikt Nigdy Nie Chodzi i wizytę w Bibliotece prowadzonej przez Białego Szczura, gdzie bohaterowie spróbują przeczytać Księgę Swojego Życia. Czy lektura tej Księgi rzeczywiście da im mądrość niezbędną do kontynuacji poszukiwań? Bilety 25 zł.

Rezerwacja biletów: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632 i mail:
teatr@teatrgdyniaglowna.pl.

Odwiedź Konsulat Kultury

Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza do Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25):
– 8.11 o godz. 19.00 oraz 9.11 o godz. 17.00 i 19.30 na spektakl „Psiunio” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza. Tragikomedia, która dzięki humorystycznym dialogom i brawurowej grze aktorów obnaża słabości związku pomiędzy kobietą a mężczyzną oraz przedstawia relacje międzyludzkie w zupełnie nowym świetle.
Bilety: 50/45 zł.
– 8.11 o godz. 19.00 na spotkanie z cyklu O seksualności człowieka pt. „Seks w chorobie – Zaburzenia seksualne kobiet i mężczyzn”. Spotkanie prowadzi psycholog Anna Maria Podsiadły. Wstęp wolny
– 10.11 o godz. 11.00 na 26. Teatrzyk Młodego Artysty. Nadszedł czas na Was, młodzi artyści! Tylko tu możecie wykazać się swoim talentem: zaśpiewać ukochaną piosenkę, zrobić gwiazdę, powiedzieć wiersz, zbudować auto z patyków. Zapraszamy do czynnego uczestnictwa, ale również kibicowania. Na wszystkich uczestników czekają dyplomy oraz podarunki od firmy Trefl.
Wstęp wolny.
– 10.11 o godz. 14.00 na koncert dla dzieci w wieku 7-14 lat pt. „Fryderyk Chopin na zielonej polanie”, który odbywa się w ramach cyklu „Mała Gdyńska Filharmonia”. Nie każdy wie, że Chopin skomponował również szereg pieśni do słów ludowych oraz wierszy poetów, jak m.in. „Piosnkę litewską”, „Życzenie” czy „Moją pieszczotkę”.
Bilety: 12 zł.
– 11.11 o godz. 10.00 i 12.00 oraz 12.11 i 13.11 o godz. 9.00 i 11.00 na spektakl dla dzieci „Marysia ma Rysia” w reż. Agnieszki Płoszajskiej. Marysia zapragnęła, aby w dniu swoich urodzin dostać od rodziców rybkę. Dostała… glonojada. Spektakl muzyczny opowiada o tym, że prawdziwą przyjaźń można odnaleźć w najmniej spodziewanym dla siebie miejscu i momencie.
Bilety: 30 zł.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

„Ukryta gra”, nagrodzony na Festiwalu w Gdyni film sensacyjny z gwiazdorską obsadą, jest już w repertuarze Kina Studyjnego GCF. W nadchodzącym tygodniu Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza młodzież na kolejny seans z cyklu Kino Mistrzów, a w sobotę – dzieci ze spektrum autyzmu na seans w Kinie Przyjaznym Sensorycznie. Trwa też przegląd filmowej czeskiej klasyki. W poniedziałek, 11 listopada, Kino zaprasza do rana do wieczora.
Film z Billem Pullmanem i Robertem Więckiewiczem w rolach głównych, „Ukryta gra” w reż. Łukasza Kośmickiego, to jedna z nowości repertuarowych Kina Studyjnego GCF. Thriller, którego akcja jest osadzona w Warszawie lat 60. ubiegłego stulecia, otrzymał Nagrodę Specjalną 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Kino Przyjazne Sensorycznie, czyli seanse filmowe dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz ich opiekunów, wpisało się już w program Gdyńskiego Centrum Filmowego. We współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm w sali kinowej Goplana odbywają projekcje przyjazne sensorycznie dla młodych widzów, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo. 9 listopada odbędzie się kolejny pokaz: dzieci zobaczą film animowany pt. „Baranek Shaun Film. Farmageddon”.
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na cykl pt. „Dyskretny urok klasyki”, w którym prezentuje czeskie kino. Przegląd organizowany jest w ramach jubileuszu 60-lecia Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. 11 listopada o godz. 12.00 można zobaczyć film pt. „Adela jeszcze nie jadła kolacji” – parodię filmów kryminalnych, a o godz. 18.00 – „Sklep przy głównej ulicy” (1965 r.), pierwszy zdobywca Oscara dla filmu środkowoeuropejskiego.
W świąteczny poniedziałek, 11 listopada, Kino Studyjne GCF zaprasza na kilkanaście seansów. W repertuarze są też między innymi filmy: „Boże Ciało”, „Dziura w głowie”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Niewidoczne życie sióstr Gusmao”, „Obywatel Jones”, „Ostatnia góra”.
Bilety kosztują 18, 15 i 12 złotych (normalny/ulgowy/grupowy), a w Tanie Poniedziałki 14 i 12 złotych. Posiadacze Metropolitalnej Karty do Kultury mogą skorzystać z oferty promocyjnej również w każdy wtorek (przy zakupie biletu w kasie).

Sala Warszawa
Piątek – Sobota, 8-9 listopada
Poniedziałek, 11 listopada
Basia 3 – 10.30
Nieplanowane (wersja filmu z lektorem) – 11.40
Boże Ciało – 14.00
#Jestem M. Misfit  – 16.20
Ukryta gra – 18.10, 20.15
Niedziela, 10 listopada
Basia 3 – 10.00
Nieplanowane (wersja filmu z lektorem) – 11.15
Zacznijmy jeszcze raz. Spektakl teatralny Gdyńskiego Centrum Kultury – 16.00, 18.00
Ukryta gra – 21.20
Sala Goplana 
Piątek, 8 listopada
Niedziela, 10 listopada
Baranek Shaun Film. Farmageddon – 10.00, 16.20
Ikar. Legenda Mietka Kosza  – 12.10
Ostatnia góra – 14.30
Nieplanowane (wersja filmu z napisami) – 18.20
Obywatel Jones – 20.30
Sobota, 9 listopada
Baranek Shaun Film. Farmageddon – 10.00, 16.20
Kino Przyjazne Sensorycznie. Baranek Shaun Film. Farmageddon – 12.00
Ostatnia góra – 14.30
Nieplanowane (wersja filmu z napisami) – 18.20
Obywatel Jones – 20.30
Poniedziałek, 11 listopada
Baranek Shaun Film. Farmageddon – 10.00, 16.10
Przegląd klasyki czeskiego kina. Adela jeszcze nie jadła kolacji – 12.00
Ostatnia góra – 14.10
Przegląd klasyki czeskiego kina. Sklep przy głównej ulicy – 18.20
Obywatel Jones – 20.30
 
Sala Morskie Oko
Piątek – poniedziałek, 8-11 listopada
Ukryta gra – 11.20
Dziura w głowie – 13.30
Boże Ciało – 15.20
Stan wyjątkowy – 17.40
Niewidoczne życie sióstr Gusmao – 20.00

Szczegóły na stronie www.gcf.org.pl.


Śladami Henryka Jaskuły

11 listopada o godz. 11.00 w Marina Yacht Park w Gdyni startuje rejs SOLO NON STOP 2019, w czasie którego Rafał Moszczyński podejmie próbę samotnego opłynięcia świata bez zawijania do portów - 150 dni samotnej żeglugi non-stop.
Jest to wyprawa śladem Henryka Jaskuły – pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza na świecie, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Celem wyprawy jest pobicie rekordu prędkości samotnej żeglugi Gdynia – Gdynia trasą przez Przylądek Dobrej Nadziei, Przylądek Lewin oraz Przylądek Horn w 150 dni bez zawijania do portów. Więcej informacji o rejsie na https://sztormgrupa.pl/index.php/solo-non-stop/