Kultura

Jak spędzić weekend #wGdyni

Weekend 29.11-1.12/collage z materiałów prasowych

Weekend 29.11-1.12/collage z materiałów prasowych

Wszystko, co dobre, prędko się kończy. Mały Kack na kilka dni zamienił się w centrum sztuki teatralnej. Wzruszenia, teatralne emocje i atmosfera radosnej integracji towarzyszyły uczestnikom i widzom Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna. W sobotę zwieńczy go gala finałowa i koncert Arki Noego. Duch integracji przyświeca też innemu weekendowemu wydarzeniu, jakim są "Tańce z Ryanem" w Muzeum Emigracji w niedzielę. Również tego dnia ulice Trójmiasta zaleje radosna czerwono-biała fala Mikołajów na motocyklach.

Finał przeglądu teatralnego „Kurtyna”

Mały Kack na kilka dni zamienił się w centrum sztuki teatralnej. Przegląd Teatrów Amatorskich Kurtyna to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Gdyni.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa ze względu na nieobecność Marka Hermanna, gdyńskiego społecznika i wieloletniego radnego dzielnicy Mały Kack, który silnie wspierał Przegląd Teatrów Amatorskich od samego początku i był jednym z jego pomysłodawców. Organizatorzy dla uczczenia pamięci o zmarłym niedawno przyjacielu postanowili nadać przeglądowi jego imię. Tegoroczną edycję przeglądu na cześć 100. rocznicy przyłączenia Kaszub do Polski urozmaicają kaszubskie akcenty.
30 listopada o godzinie 15.00 odbędzie się finał przeglądu. „Kurtynę” zamknie koncert zespołu Arka Noego. Wstęp wolny.
W parafii w Małym Kacku zaprezentowało się 28 grup, w tym amatorzy z Wejherowa, Bolszewa, Rumi, Gdyni, ale także z Biskupca, Kłodzka, Piły, Kalisk czy Warszawy. Wydarzenie ma charakter integracyjny. Grupy w swoich sztukach poruszają tematy ważne, ponadczasowe, często dotykające sfery duchowej.
Organizatorem Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna” jest Katolickie Amatorskie Centrum Kultury w Małym Kacku. Projekt dofinansowano ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018.
Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który ufundował Złotą Kurtynę oraz dwie nagrody specjalne.
Więcej na www.kurtynamalykack.pl.

Mikołaje na Motocyklach

W tym roku święci w czerwonych czapkach na swych wspaniałych maszynach przejadą przez Trójmiasto już po raz siedemnasty. Wystartują 1 grudnia o godz. 10.00 spod Stadionu Energia w Gdańsku, by w samo południe dotrzeć do Gdyni na koniec mola Południowego.
Zaraz po paradzie Mikołaje z prezentami odwiedzą dzieci z trójmiejskich szpitali, hospicjów i domów dziecka.

Art&Science Cafe: Żelazna królowa Paryża

Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza 1 grudnia na Art&Science Cafe i wernisaż wystawy Jean-Paula Lublinera.
Wieża Eiffla miała zostać zburzona po 20 latach. A jednak przetrwała do dziś i jest zdecydowanie jedną z największych atrakcji turystycznych świata.
Wystawę i Art&Science Cafe: Żelazna królowa Paryża zainauguruje 1 grudnia o godz. 16.00 wykład dr. hab. Jacka Friedricha.
O wieży, ale także o towarzyszącej jej polityce i aspektach społecznych opowie dr hab. Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. W swojej pracy naukowej zgłębia dzieje architektury nowoczesnej, ale także ochrony zabytków i związki między kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX wieku.
Wystawa prac Jean-Paula Lublinera obejmuje 130 fotografii jednego z symboli Paryża i stanowi unikatowe podsumowanie roku pracy francuskiego artysty.
Kuratorka wystawy jest Elisabeth Duda.
Wystawę będzie można oglądać od 2 grudnia do 5 stycznia.
Wstęp w ramach biletu do Centrum Nauki Experyment.

XII Dzień Kreatywny Miejskich Hal Targowych

Agencja Rozwoju Gdyni zaprasza 30 listopada w godz. 9.30-13.30 na XII Dzień Kreatywny Miejskich Hal Targowych.
Na uczestników XII Dnia Kreatywnego Miejskich Hal Targowych czeka moc atrakcji. W programie coś dla siebie znajdą pasjonaci kulinariów, fotografii czy design.
Uzupełnieniem „Dnia Kreatywnego” będzie wernisaż wystawy konkursu fotograficznego „Zakupy z ludzką twarzą”.
Udział w wydarzeniu i warsztatach jest bezpłatny.
W programie wydarzenia:
– w godz. 9.30-11.00 – „Mistrzostwa Śniadaniowe”/ Hala Łukowa;
– w godz. 10.00-10.45 – „Design thinking w aranżowaniu oświetlenia” – prelekcja/ Podziemie Hali Łukowej /BOX 331;
– w godz. 11.00-13.00 – „Portret ze światłem” – kreatywny warsztat fotograficzny / Podziemie Hali Łukowej / BOX 306;
– w godz. 11.00-12.30 – „Eksperyment ze światłem” – warsztat z projektowania/ (podziemie Hali Łukowej, box 304);
– w godz. 11.30-13.00 – Spacer kulinarno-rzemieślniczy/ Plac przed Halą Łukową;
– w godz. 12.30-13.30 – „Inspiracje stylem Art Deco, Bauhaus i wzornictwem skandynawskim w przemyśle oświetleniowym okresu PRL-u – prelekcja (podziemie Hali Łukowej, box 331);
– godz. 13.30 – Wernisaż wystawy konkursu fotograficznego „Zakupy z ludzką twarzą” – uroczyste ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie nagród (hala łukowa);
– w godz. 9.30-14.00 – Dzień otwarty wystawy stałej Muzeum Kameralnego Hal Targowych. Prowadzenie: Bożena Samburska (podziemie Hali Łukowej, box 302-304).
Wstęp wolny.
Na warsztaty obowiązują zapisy: portal evenea.pl.

Tańce z Ryanem w Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza 1 grudnia na świętowanie Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.
W programie:
– godz. 16.00 – pokaz filmu „La La Land” z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy;
– godz. 18.00 – potańcówka w rytmie swinga z The Warsaw Dixielanders.
Podczas wydarzenia będzie można skorzystać ze specjalnej strefy Poczuj się jak gwiazda. Z kolei w strefie foto można spodziewać się niepowtarzalnej okazji zrobienia sobie zdjęcia z Ryanem.
Wstęp wolny.
Informacje na temat dostępności obiektu znajdują się na www.polska1.pl.
Ze względu na budowę terminala portowego przy ul. Polskiej liczba miejsc parkingowych przed budynkiem muzeum jest ograniczona. Organizatorzy zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej – do muzeum z centrum miasta kursują pojazdy niskopodłogowe ZKM.

„Dawno temu nad Bałtykiem” – wystawa w Muzeum Miasta Gdyni

29 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbędzie się wernisaż wystawy „Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego”.
Port gdyński i powstające wraz z nim miasto należą do najważniejszych polskich przedsięwzięć gospodarczych XX wieku. Dokumentacją wizualną tego procesu zajmowało się wielu fotografów z całego kraju. Jednym z nich był Roman Morawski, który w swoich pracach uwiecznił nie tylko rozwój nabrzeża czy Marynarki Wojennej RP, ale również codzienne sceny z życia miasta i jego mieszkańców.
Roman Morawski (1883–1931) był prawdopodobnie pierwszym fotografem, który na stałe osiedlił się w Gdyni. Ten pochodzący ze Lwowa handlowiec i fotograf przybył do Gdyni w 1921 roku. Przy ul. Starowiejskiej 2 otworzył pierwszą w Gdyni hurtownię materiałów piśmienniczych i biurowych. W tym samym miejscu prowadził także hurtową i detaliczną sprzedaż wyrobów tytoniowych. Był jednym z założycieli Towarzystwa Kupców Samodzielnych w Gdyni. Oprócz handlu zajmował się również fotografowaniem. Przy Szosie Gdańskiej 71 (obecnie ul. Morska) prowadził zakład fotograficzny – formalnie zarejestrowany na jego żonę Sewerynę. Zmarł 12 listopada 1931 roku, został pochowany na Cmentarzu Witomińskim.
Kurator: Dariusz Małszycki.
Wystawę będzie można oglądać do 12 kwietnia 2020 roku.

Twórczo i charytatywnie dla zwierząt ze stajenki

Gdynia Rodzinna wraz z Fundacją Q Sztuce zaprasza rodziny 30 listopada w godz. 11.00-13.30 do Centrum Aktywności Rodziny (ul. Świętojańska 1) na akcję Artystyczno-Charytatywną na rzecz zwierząt gospodarskich z OTOZ Animals.
Specjalny gość Inspektor Interwencyjny w OTOZ Animals Bojano opowie o swojej pracy ratowania zwierząt hodowlanych, przybliży ich historie i pokaże miejsce, w którym dzięki opiece i trosce życzliwych osób, przywraca się zwierzętom spokój.
Potem odbędą się warsztaty twórcze. Prace dzieci powstałe w wyniku warsztatów zostaną wylicytowane na aukcji towarzyszącej wydarzeniu. Dochód ze sprzedaży obrazów trafi do zwierząt w Bojanie.
Partnerem akcji jest Halo Kultura.

Charytatywny Kalendarz dla Ciapkowa 2020

Stowarzyszenie Halo Kultura zaprasza na premierę Charytatywnego Kalendarza dla Ciapkowa na rok 2020, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc Ciapkom i Ciapkotom ze schroniska w Gdyni.
Kalendarz powstaje z inicjatywy wolontariuszy OTOZ Animals – Schronisko „Ciapkowo” w Gdyni. Do współpracy zaproszono 12 znanych i cienionych osobistości z Pomorza, które wraz z rezydentami Ciapkowa znajdą się na kolejnych kartach kalendarza.
30 listopada w godz. 16.00-20.00 w podziemiach Gdyńskich Hal Targowych (wejście od ul. Jana z Kolna 25) odbędzie się inauguracja kalendarza dla schroniska Ciapkowo.
Będzie można zakupić kalendarz, zagrają także: Maciek Polak, Tomek Hoax oraz zespół Kiev Office – który wykona specjalny tematyczny set na tę okazję.

Teatr Gdynia Główna zaprasza

Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
– 29 listopada godz. 19.00 na spektakl dla dorosłych „Harce kupidynowe czyli Niecne morsztyny” na podstawie poezji barokowej w reż. Idy Bocian i wykonaniu Mikołaja Prynkiewicza. Mimo sowizdrzalskiej atmosfery „kupidynowej szkoły” okazuje się, że konfrontacja nowoczesności z barokiem ma intrygujący słodko-gorzki posmak.
Bilety: 30/35 zł.
– 1 grudnia godz. 12.00 na Stację Bajek na „Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku” wg Pierre’a Gripariego w reż . Ewy Ignaczak. Opowieść o księciu imieniem Pipo, który przemierza świat w poszukiwaniu swoich prawdziwych rodziców i pięknej, prostej rzeczywistości, której wspomnienie sięga lat dzieciństwa. Droga ta nie należy do łatwych, jednak tylko podjęcie związanych z nią wyzwań i miłość do rodziców, może doprowadzić Pipo do osiągnięcia celu. Bilety: 25 zł.
Rezerwacja biletów: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632 i mail:
teatr@teatrgdyniaglowna.pl.

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
– 29, 30 listopada i 1 grudnia na sztukę „Prawda” Floriana Zellera w reż. Zbigniewa Rybki.
W tej komedii małżeńskiej kłamią wszyscy. To prawdziwie mistrzowski koncert na cztery postaci i osiem rąk;

Odwiedź Konsulat Kultury

Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza do Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25):
– 29 listopada o godz. 10.00 oraz 19.00 na spektakl „Ożenek” w reż. Piotra Jankowskiego. Nikołaj Gogol buduje absurdalny komizm dialogów, zagląda wewnątrz człowieka i wyśmiewa jego próżność, obawy i… głupotę.
Bilety: 50/45 zł.
– 30 listopada o godz. 17.00 i 20.00 na „Lekko nie będzie” w reż. Tomasza Sapryka. „Nieco” większa różnica wieku w związku, czyli panie i panowie zauroczeni młodszymi partnerami. „Lekko nie będzie” autorstwa Jean-Claude Islerta to klasyka francuskiej komedii. Opowieść o miłości i szukaniu szczęścia na przekór konwenansom, ale też o tolerancji dla własnych wybryków i hipokryzji w ocenianiu innych. W obsadzie m.in. Małgorzata Sadowska, Sambor Czarnota i Tomasz Sapryk.
Bilety: 80/70 zł.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Filmy „Lighthouse” i „Historia małżeńska” są wśród premier tego tygodnia w Kinie Studyjnym GCF. Mikołajki to okazja, by wybrać się do Gdyńskiego Centrum Filmowego z dziećmi na „Krainę Lodu 2” lub „Śnieżną paczkę”.

Film grozy „Lighthouse” to historia dwóch strażników latarni morskiej, którzy w obliczu samotności powoli tracą zdrowie psychiczne. W repertuarze Kina Studyjnego GCF są też między innymi filmy: „Last Christmas”, „Supernova”, „Aspromonte”, „Boże Ciało”, „Żelazny most”, „1800 gramów”.
Sala Warszawa
Piątek, 29 listopada
Obywatel Jones – 10.00
Boże Ciało – 12.15
1800 gramów – 14.25
Last Christmas – 16.25, 18.30
Lighthouse – 20.40                           
Sobota – niedziela, 30 listopada – 1 grudnia
Jak zostać Świętym Mikołajem – 10.00
Boże Ciało – 12.00
1800 gramów – 14.15
Last Christmas – 16.20, 18.30
Lighthouse – 20.40  
Sala Goplana 
Piątek – Niedziela, 29 listopada - 1 grudnia
Basia 3 – 10.30
Last Christmas – 11.40
Jak poślubić milionera – 13.50, 18.15
Lighthouse – 16.00
Historia małżeńska – 20.20
Sala Morskie Oko
Piątek – niedziela, 29 listopada – 1 grudnia
Jak poślubić milionera – 10.40
Solid  Gold – 12.50, 20.50
Żelazny most – 15.30
Supernova – 17.20
Aspromonte  – 19.00

Bilety na film kosztują 18, 15 i 12 złotych (normalny/ulgowy/grupowy).
Szczegóły na stronie www.gcf.org.pl.

  • ikonaOpublikowano: 28.11.2019 15:25
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.11.2019 15:51
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona