Aktualności

Jak spędzić weekend #wGdyni

Weekend 14-16 lutego/collage z materiałów prasowych

Weekend 14-16 lutego/collage z materiałów prasowych

13.02.2020 r.

Po radosnym i intensywnym świętowaniu 94. urodzin w ten weekend nieco odsapniemy. W ramach relaksu można wybrać się do kina, teatru lub na koncert. I poświętować walentynkowo. A kolejne dni niech wypełni mruczenie, bo świętujemy Dzień Kota.

Spędź Walentynki w Gdyni


Naukowa gra dla par, pokaz filmowy, spektakl teatralny z Kupidynem w tle czy koncert z miłosnymi przebojami. Walentynki w Gdyni będzie można spędzić na wiele sposobów. Propozycje dla siebie znajdą zarówno dorośli, jak i najmłodsi, których w świat uczuć przeniosą kreatywne warsztaty. Nie zabraknie wesołej atmosfery, a miłość będzie unosić się w powietrzu.
Z okazji dnia zakochanych Centrum Nauki Experyment organizuje tradycyjne NaukoweLove. To walentynkowy wieczór tylko dla dorosłych. Tym razem jego hasło przewodnie to: mózg vs serce. Uczestniczące w wydarzeniu pary będą mogły się dowiedzieć, co rządzi w ich związku. Kto w danej relacji kieruje się rozumem, a kim bardziej władają uczucia.
To będzie niezapomniany wieczór dla zakochanych w nauce. Wszystko rozpocznie się w piątek, 14 lutego o godz. 19.00. Uczestnicy już od progu zaczną rozgrywać grę dla par. Później zabawa będzie się tylko rozkręcać. Zaplanowano m.in. wykłady o neurofizjologii mózgu czy cenzurze w służbie sztuki. Będzie można również sprawdzić, jak to jest być w łóżku z androidem. W podróż przez te naukowe aspekty miłości zabiorą wszystkich zgromadzonych: dr Karol Jachymek z Uniwersytetu SWPS oraz dr Dorota Myślińska z Uniwersytetu Gdańskiego.
Skoro Walentynki w Centrum Nauki Experyment to nie zabraknie także warsztatów i pokazów przygotowanych przez koła naukowe z trójmiejskich uczelni. Stworzona zostanie również strefa gry wstępnej. Na zakochanych będą tam czekać naukowe wersje popularnych zabaw, takich jak np. Pub Quiz, 5 sekund czy Taboo. Inne atrakcje jakie przygotowali organizatorzy to m.in.: sekcja serca czy lustrzana fotobudka. Naukowa przygoda walentkowa potrwa cztery godziny. Ci, którzy w tym czasie zgłodnieją, będą mogli udać się do pikantnego bufetu. Da się tam nie tylko nabrać energii, ale też wzbogacić swoją wiedzę o to, jak wybrane produkty wpływają na libido. 
 
Bilety w cenie 30 złotych od osoby są do nabycia w kasach Experymentu oraz na stronie bilety.experyment.gdynia.pl. Liczba miejsc ograniczona!
Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie internetowej: www.experyment.gdynia.pl.
O uczuciową atmosferę 14 lutego zadba też Biblioteka Gdynia. Zorganizuje kreatywne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Warsztaty plastyczne „Robimy kartkę walentynkową” odbędą się w piątek, między godz. 15.00 a 16.00, w bibliotece na Pustkach Cisowskich (ul. Chabrowa 43). Są one skierowane dla młodych gdynian w wieku od 6 do 15 lat. Wstęp wolny.
Z kolei miłośnicy kina powinni udać się tego wieczoru do Biblioteki z Pasją (al. Zwycięstwa 96/98), gdzie zaplanowano Walentynkowy Wieczór Filmowy. Jaka produkcja zostanie wyświetlona? To pozostanie tajemnicą do samego końca.

Walentynki na bis

W Gdyni radosne świętowanie można przedłużyć do soboty, 15 lutego.
„Harce kupidynowe, czyli niecne morsztyny” to walentynkowa oferta Teatru Gdynia Główna. Ten monodram w wykonaniu Mikołaja Prynkiewicza opiera się na wyjątkowych utworach polskiej erotycznej poezji barokowej. Odważnie balansuje na granicy teatru i happeningu. Bada granice strefy komfortu widza, jednocześnie prezentując fascynującą mozaikę poezji barokowej w nieoczywistej i nowoczesnej interpretacji. Monodram przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych z jednej strony próbuje zachwycić soczystością rymów i lekkością barokowych metafor, a z drugiej może wywołać rumieńce i zakłopotanie dwuznacznymi skojarzeniami i zaskakującymi odniesieniami do współczesności.
W przedstawieniu wykorzystane są efekty stroboskopowe i treści wyłącznie dla osób dorosłych. Spektakl odbędzie się 15 lutego o godz. 19.00.
Więcej informacji na temat sztuki można znaleźć tutaj.
Bilety w cenie 30/35 złotych. Sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/.
Rezerwacja: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632 lub e-mail: teatr@teatrgdyniaglowna.pl.

Randka z książką

Już po raz trzeci z okazji Walentynek Biblioteka Gdynia zaprosi wszystkich zakochanych w literaturze na Randkę z książką. 14 lutego przez cały dzień – w godzinach otwarcia wymienionych poniżej filii – na czytelników będą czekały książki-niespodzianki. I będzie można wziąć je do domu.
… ale prawdziwej miłości trzeba szukać, dlatego książkowe prezenty będą ukryte. Między innymi książkami, pod regałami i w innych bibliotecznych zakamarkach.
Ale to nie wszystko! Dodatkowe niespodzianki przygotowali dla Czytelników Partnerzy Karty Mieszkańca Gdynia: Centrum Nauki EXPERYMENT, Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury, Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Teatr Gdynia Główna.
W części książek-upominków będą czekały: podwójne vouchery na wybrany spektakl w Teatrze Głównym Osobowym oraz Teatrze Konsulatu Kultury, bezpłatne – podwójne wejściówki do Centrum Nauki EXPERYMENT oraz do Muzeum Emigracji, a także karty rabatowe do kawiarni Konsulatu Kultury. Ponadto wśród książek znajdą się egzemplarze wyjątkowego albumu przedstawiającego portrety imigrantów, sfotografowanych na początku XX wieku, na słynnej wyspie Ellis położonej u wybrzeża Nowego Jorku: „Augustus F. Sherman. Atlas Imigranta”.
Po książkowe walentynki można się wybrać do filii: Biblioteka Śródmieście, Biblioteka Centralna, Biblioteka Wzgórze, Biblioteka z Pasją, Biblioteka Obłuże, Mediateka Pogórze, Biblioteka Oksywie, Biblioteka Witomino, Biblioteka Witomino – Leśniczówka, Biblioteka Cisowa, Biblioteka Dąbrowa.

Koncert karnawałowy

15 lutego o godz. 17.00 odbędzie się koncert karnawałowy z cyklu Muzyczne Wieczory u Plastyków.
Koncert odbędzie się w Orłowskiej Hali Sztuki (ul. Orłowska 39).
Wstęp wolny.

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
– 14, 15, 16 lutego na komedię małżeńską Floriana Zellera „Prawda” w reż. Zbigniewa Rybki.
W sztuce niespełna czterdziestoletniego autora, będącego najgorętszym nazwiskiem francuskiego teatru, kłamią wszyscy. Prawdziwie mistrzowski koncert na cztery postaci i osiem rąk, w którym tylko pozornie dyrygentem jest Michał. Słuchając tego notorycznego kłamcy zastanawiamy się, czy prawda ma w ogóle rację bytu?

Odwiedź Konsulat Kultury

Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza do Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25):
– 14 lutego o godz. 19.00, 15.02 o godz. 17.00 i 20.00 oraz 16.02 o godz. 16.00 na „Lekko nie będzie” w reż. Tomasza Sapryka. „Nieco” większa różnica wieku w związku, czyli panie i panowie zauroczeni młodszymi partnerami. „Lekko nie będzie” autorstwa Jean-Claude Islert’a to klasyka francuskiej komedii. Opowieść o miłości i szukaniu szczęścia na przekór konwenansom.
W obsadzie m.in. Małgorzata Sadowska, Sambor Czarnota i Tomasz Sapryk.
Bilety: 80/70 zł
– 16 lutego o godz. 11.00 na koncert Małej Gdyńskiej Filharmonii do Sali Koncertowej Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9). Podczas koncertu pt. „Milion gwiazd, czyli koncert z muzyką bajkową” uczestnicy przeniosą się w magiczny świat nieco zapomnianych bajek, takich jak „Pinokio”, „Kopciuszek” czy „Królewna Śnieżka”.
Bilety: 12 zł.

Międzynarodowy Dzień Kota

OTOZ Animals „Ciapkowo’’ w Gdyni zaprasza 15 lutego w godz. 12.00-15.00 do schroniska przy ul. Małokackiej 3a na Koci Dzień Otwarty z okazji Międzynarodowego Dnia Kota.
Podczas Dnia Kota będzie szansa, by poznać kociaki, ich codzienność w schronisku, małe radości, ale też problemy, z którymi borykają się na co dzień.
Tradycyjnie świętowanie potrwa dwa dni, 16 lutego w godz. 12.00-15.00 świętować będzie kocia kawiarnia „Biały Kot” (ul. Władysława IV 7-15). W kawiarni obowiązuje regulamin.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF!

 
„Parasite”, zdobywca czterech Oscarów, wraca do repertuaru Gdyńskiego Centrum Filmowego. Do Kina Studyjneg GCF warto wybrać się również na Filmoterapię, czyli pokaz filmu dokumentalnego i dyskusję, a także na przedpremierowe pokazy najnowszego filmu Xaviera Dolana „Matthias i Maxime”. W niedzielę zaś kolejny seans z cyklu „Sztuka w Centrum”.
 
Niekwestionowany triumfator tegorocznej gali rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, nagrodzony czterema Oscarami południowokoreański film „Parasite” można zobaczyć w Kinie Studyjnym GCF również w wersji czarno-białej, a także z angielskimi napisami.
 
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na przedpremierowe pokazy najnowszego obrazu Xaviera Dolana pt. „Matthias i Maxime”. Najcieplejszy, bezwstydnie romantyczny film słynnego kanadyjskiego reżysera  jest historią jednego pocałunku, który wstrząsnął starą znajomością i na zawsze odmienił życie tytułowych bohaterów.
 
Gdzie leżą granice naszej intymności? Jak zmienia się seksualność w dobie internetu? Bohaterka filmu dokumentalnego „Ewa nie chce spać” to modelowa współczesna osobowość medialna. Odkąd skończyła 14 lat, dzieli się swoim życiem w sieci. W środę, 19 lutego, Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na pokaz z cyklu „Filmoterapia z Sensem”. Po projekcji zaplanowano spotkanie z psychologiem i specjalistą w dziedzinie zdrowia psychoseksualnego Bartoszem Karczem.
 
Lucian Freud, Michał Anioł, Frida Kahlo, Auguste Renoir – niezwykli artyści i ich dzieła z bliska. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na nowy sezon cyklu dokumentalnego „Sztuka w Centrum”. Co miesiąc w Kinie Studyjnym GCF można przyjrzeć się pracom wybitnego malarza pochodzącym z najważniejszych muzeów na świecie. W niedzielę, 16 lutego, pokaz filmu „Lucian Freud. Autoportret”, poświęconego jednemu z najbardziej znanych malarzy naszych czasów, wnuka Sigmunda Freuda, twórcy psychoanalizy.
 
W repertuarze Kina Studyjnego GCF są też m.in. filmy „Małe kobietki”, „Jojo Rabbit”, „Zenek”, „Monos”, „Judy”, „Poznajmy się jeszcze raz”, Szczegóły na stronie www.gcf.org.pl. Bilety na film kosztują 19, 16 i 13 złotych (normalny/ulgowy/grupowy), a w Tanie Poniedziałki 15 i 13 złotych. Posiadacze Metropolitalnej Karty do Kultury mogą skorzystać z oferty promocyjnej również w każdy wtorek (przy zakupie biletu w kasie).
 
Piątek, 14 lutego
Zenek – 10.00, 17.20
Judy – 12.20
Małe kobietki – 14.40
365 dni – 19.40
Parasite (wersja czarno-biała) – 22.00
Sobota, 15 lutego
Zenek – 10.00, 17.20
Judy – 12.20
Małe kobietki – 14.40
365 dni – 19.40
Parasite (wersja z angielskimi napisami) – 22.00        
Niedziela, 16 lutego
Sztuka w Centrum. Lucian Freud: Autoportret – 10.00, 12.00
Małe kobietki – 15.30
Zenek – 18.10
365 dni – 20.30
 
Sala Goplana 
 
Piątek, 14 lutego
Gang zwierzaków – 10.00
Boże ciało – 11.45
Gang zwierzaków – 13.50
Zenek – 15.40
Kłamstewko – 18.00
Matthias i Maxime. Pokaz przedpremierowy – 20.00
365 dni – 22.15
Sobota, 15 lutego
SuperPies i TurboKot – 10.00
Boże Ciało – 11.45
Gang zwierzaków – 13.50
Zenek – 15.40
Kłamstewko – 18.00
Matthias i Maxime. Pokaz przedpremierowy – 20.00
365 dni – 22.15
 
Niedziela, 16 lutego 
SuperPies i TurboKot – 10.00
365 dni – 11.50
Gang zwierzaków – 14.10
Zenek – 16.00
Kłamstewko – 18.20
Parasite – 20.20
 
Sala Morskie Oko
Piątek – Sobota, 14-15 lutego
Poznajmy się jeszcze raz – 10.00
Jojo Rabbit – 12.20
Miłość mojego brata – 14.30
Marianne i Leonard – 16.50 
Monos – 18.50
Tommaso – 20.50
Niedziela, 16  lutego
Poznajmy się  jeszcze raz – 10.30
Jojo Rabbit – 12.50
Miłość mojego brata – 15.00
Marianne i Leonard – 17.20 
Monos – 19.20
Tommaso – 21.20

Grand Prix Gdynia 2020 - Bieg Urodzinowy

Już w najbliższą niedzielę (16 lutego) na gdyńskich ulicach zostanie zainaugurowany kolejny sezon Grand Prix Gdyni. Uczestnicy Biegu Urodzinowego będą mieli do dyspozycji dwie trasy biegowe (5 km i 10 km) oraz 5-kilometrową trasę nordic walking.

Grand Prix Gdyni Bieg Urodzinowy odbędzie się w odświeżonej formule. Zawodnicy będą mieli do wyboru dwa dystansie – 5 km i 10 km. W biegu na dystansie 5km przewidziano także klasyfikację nordic walking. Tradycyjnie już w ramach Grand Prix Gdyni odbędą się też biegi dziecięce.
Zawodnicy pobiegną po nowej trasie wytyczonej w ścisłym centrum Gdyni ze startem i metą na Skwerze Kościuszki. Trasy na obydwu dystansach będą posiadały atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.