Aktualności

Jak spędzić weekend #wGdyni

grafika z kadrów, na pierwszym grupa kolorowo odzianych mężczyzn i chłopców

Najbliższy weekend przyniesie ze sobą zapach morskiej bryzy// collage z mat. pras, fot. nr 1 Roman Jocher

01.07.2022 r.

Najbliższy weekend przyniesie ze sobą zapach morskiej bryzy. 1 lipca ruszą 3 gdyńskie kąpieliska, bezpieczne dzięki ratownikom z Gdyńskiego Centrum Sportu. W tę niedzielę na Kamiennej Górze rozpocznie się pierwszy z cyklu Koncertów Muzyki Promenadowej, na Scenie Letniej w Orłowie mamy kino i teatr, a na czerwonych schodach GCF też będzie się działo.

Koncert Muzyki Promenadowej

Wracają wakacyjne koncerty w ramach cyklu Muzyka Promenadowa.
Program:
3 lipca o godz. 16.00 – L'apéritif – Daria Zaradkiewicz, Paweł A. Nowak, Paweł Urowski, Antoni Wojnar;
Prowadzenie koncertów: Krzysztof Dąbrowski. Koncerty odbywają się w amfiteatrze na Kamiennej Górze.
Bilety: normalne 10 zł / ulgowe 5 zł do nabycia w Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25), na stronie gck.gdynia.pl oraz na godzinę przed koncertem.


Zobacz to, co najlepsze na Scenie Letniej w Orłowie


26. Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Orłowie zaprasza na spektakle z morzem w tle:
  • 1, 2, 3 lipca o godz. 20.00 – najnowsza propozycja „Kwiaty we włosach” Aliny Moś-Kerger w reż. autorki. Era Dzieci Kwiatów to wciąż barwny i inspirujący okres. Młoda dziewczyna, porządkując rzeczy po ukochanej babci, natrafia na serię tajemniczych, czarno-białych zdjęć ze zlotu hipisów nad Bałtykiem. Postanawia odnaleźć ostatnich żyjących przyjaciół babci, by poznać jej młodzieńczą przeszłość. To będzie fascynująca muzyczna podróż pełna niespodzianek…

Więcej na stronie teatrgombrowicza.art.pl.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF


Chwila oddechu od letnich upałów lub wręcz przeciwnie – recepta na deszczowy wieczór. Wyjście do kina to zawsze dobry pomysł. Szczególnie, gdy jest to wyjątkowe kino studyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego. W pierwszej połowie lipca będzie można zobaczyć tam sporo premierowych produkcji.
Wszystkie dzieci ucieszą się zapewne z kontynuacji jednej z najpopularniejszych animowanych serii wszechczasów – Minionków. Najnowsza część z sagi, „Minionki: Wejście Gru”, opowiada historię o tym, jak złoczyńca nr 1 na świecie poznał Minionki, a potem stworzył najbardziej nikczemną ekipę. Film łączy niezwykły, cięty humor, odniesienia do pop kultury, emocje, znakomitą muzykę oraz nieokiełznaną akcję.
Kolejną nowością będzie „Yang”, czyli czuły i pełen emocji film o sekretnym życiu robotów z Colinem Farrellem w swojej najlepszej roli od lat. Czy wspomnienia czynią nas ludźmi? Obraz z pewnością zachwyci fanów takich hitów, jak „Ona” Spike’a Jonze’a i „Ex Machina” Alexa Garlanda.
Od 6 lipca w GCF będzie można zobaczyć zrealizowany z rozmachem dokument o legendarnym kompozytorze Ennio Morriconem. „Ennio” to o niezwykła podróż w czasie dla każdego miłośnika kina i muzyki w reżyserii Giuseppe Torantorego, zaufanego współpracownika i przyjaciela zmarłego przed dwoma laty Ennio Morriconego.

Szczegółowy program seansów i wydarzeń dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl.

Festiwal Gdynia Open


Po raz dziewiąty w Gdyni zabrzmią głosy młodych i utalentowanych solistów oraz zespołów wokalnych na Gdynia Open 2022 – Międzynarodowym Festiwalu Piosenki organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni.
3 lipca o godz. 18.00 w muszli koncertowej na pl. Grunwaldzkim odbędzie się koncert galowy laureatów festiwalu.
Festiwal Gdynia Open ma charakter konkursu, w którym mogą brać udział dzieci i młodzież bez ograniczeń wiekowych. Podczas pierwszych dni festiwalu będą prezentowali się soliści, duety i zespoły wokalne w różnych kategoriach wiekowych.
Gdynia Open to szansa dla wokalistów z całego świata na integrację środowiska młodych artystów. Wydarzenie promuje młodzieżową aktywność i zachęca do rozwijania pasji oraz zainteresowań muzycznych.

Trwa Lato na Patio w GCF


W lipcu w Gdyńskim Centrum Filmowym swoją kontynuację ma wakacyjny cykl bezpłatnych wydarzeń pod hasłem Lato na Patio. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Od projekcji filmowych, porannych pokazów bajek dla dzieci, po warsztaty kulinarne, fotograficzne, karaoke i zajęcia ruchowe. A to nadal nie wszystko! Do zobaczenia na charakterystycznych, czerwonych schodach przed budynkiem GCF!
Dla najmłodszych widzów w środy i piątki o godz. 10.00 są poranne seanse współczesnych polskich animacji. Najbliższe projekcje: 1, 6 i 8 lipca. 13 lipca odbędzie się pokaz bajek tłumaczony na polski język migowy.
1 lipca o godz. 20.00 czerwone patio GCF zamieni się w scenę muzyczną, na której zagości trójmiejski zespół Artificialice. To inauguracja cyklu koncertów artystów reprezentujących gdyńską wytwórnię Coastline Northern Cuts.
W czwartki i soboty o godz. 18.00 odbywają się seanse pełnometrażowych filmów fabularnych. W lipcu partnerem cyklu będzie dystrybutor BEST FILM. Najbliższe seanse: 2 lipca: „Anioł”, reż. Luis Ortega.
Projekt Lato na Patio dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Fundacji PZU.

Gdynia Design Days ruszają 2 lipca


Zbliża się wielkie święto designu. 2 lipca ruszy szereg wykładów i dyskusji, które poprowadzą prelegenci z Polski i ze świata. Jakie tematy pojawią się podczas tegorocznej edycji Gdynia Design Days? Na odwiedzających festiwal czekać będą nie tylko wystawy w duchu empatii i klimatycznej odpowiedzialności, ale również warsztaty twórcze, spacery i konkursowe emocje.
Gdynia Design Days to nie tylko festiwal designu i rzemiosła. To również czas głębokich przemyśleń i poruszania ważnych, nieraz trudnych tematów. Na wystawach organizowanych w ramach wydarzenia twórcy wchodzą w dialog z odbiorcami, skłaniają do refleksji i dają impuls do działania.
W tym roku podczas festiwalu pojawiać będą się znane już wątki, ale w nowych ujęciach.
Pierwszy dzień festiwalu zainauguruje dyskusja panelowa na temat tegorocznego hasła – Współmorze.
Niedziela to między innymi wykłady na temat cyklu życia przedmiotów oraz poszukiwania rozwiązań, które ograniczą produkcję nowych. Tego dnia odbędzie sie również wernisaż projektów w ramach konkursu Młodzi na start.
Kolejny tydzień zaczniemy dwoma wykładami o tematyce, która wcześniej nie była poruszana na GDD. Pierwszy z nich dotyczyć będzie projektowania nowych rozwiązań prawnych (legal design), a drugi życia w świecie otaczających nas algorytmów w wirtualnej rzeczywistości.
Ostatni dzień wykładów – 7 lipca – poświęcony będzie tematom związanym z Nowym Europejskim Bauhasem oraz social designem.
Po dwóch pandemicznych edycjach Gdynia Design Days powraca do wydarzeń stacjonarnych. Wszystkie wydarzenia z programu odbędą się w PPNT Gdynia. Wstęp jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbą miejsc, obowiązują zapisy przez panel Moje GDD.
Poza tym skorzystać można będzie z wydarzeń towarzyszących, współorganizowanych z partnerami. Nie zabraknie również spacerów.
W ramach festiwalu organizowane są też inicjatywy równoległe, jak coroczny konkurs na najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne oraz konkurs Młodzi na Start.
Gdynia Design Days odbędzie się w dniach 2-10 lipca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98).
Więcej na gdyniadesigndays.eu.

Koncerty


2 lipca ruszy cykl plenerowych koncertów kameralnych „Koncerty na Patio czyli Goście Polskiego Chóru Kameralnego w Konsulacie Kultury”. Do udziału w koncertach zaproszono młodych i dorosłych artystów z Ukrainy.
Koncerty odbędą się w każdą sobotę od 2 lipca do 20 sierpnia o godz. 17.00 na patio w Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25). 2 lipca gośćmi Polskiego Chóru Kameralnego będą Marzena Ostryńska (sopran), Marta Kur (fortepian).
Wstęp wolny.
Projekt dofinansowany ze środków miasta.
***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza na prezentację i koncert orkiestry Ambers Steel Band grającej muzykę na kotłach karaibskich. To pierwszy i jedyny zespół w Polsce, grający na tych wyjątkowych instrumentach muzycznych – Steel Pans, pochodzących z karaibskich wysp Trynidad i Tobago. Zapraszamy entuzjastów niezwykłych brzmień, muzyków i wszystkich, którzy chcieliby poznać możliwości artystyczne zespołu.
Koncert odbędzie się na tarasach przy Domku Żeromskiego w piątek 1 lipca o godz. 14.00.
Wstęp wolny.

„Rodzinne Czytanki”


W każdą niedzielę od 3 lipca do 7 sierpnia o godz. 12.00 w kawiarni przy Scenie Letniej w Orłowie będą odbywać się spotkania z literaturą dziecięcą połączone z rodzinnymi warsztatami. Fragmenty książek przeczytają aktorzy Teatru Miejskiego i artyści z nim współpracujący.
3 lipca Dorota Lulka i Piotr Michalski przeczytają „Smoki na zamku Ukruszon” Terry'ego Pratchetta.

Wstęp na czytanki jest wolny.
Warsztaty prowadzi Anna Zalewska-Uberman.

Joga na plaży


Centrum Joga i Pilates zaprasza na wspólną praktykę jogi, pilatesu, bodyartu i tańca do 4 września w godz. 8.30-9.30 na plaży Redłowo.
Zajęcia są bezpłatne (trzeba mieć ze sobą matę lub ręcznik).
Szczegóły na www.jogapilates.pl.

Kulturalne lato w dzielnicach trwa


Kulturalne lato w dzielnicach to bezpłatne atrakcje: światowe hity z kinie dzielnicowym, pikniki, prelekcje i spektakle dla małych i dużych.
Najbliższe seanse kina dzielnicowego:
1 lipca o godz. 21.30 – pokaz filmu pt. „Na rauszu” w parku Kilońskim;
2 lipca o godz. 21.30 – pokaz filmu pt. „Chłopiec z chmur” przy skwerze im. Ireny Kwiatkowskiej na Obłużu;