Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Kultura

Jak spędzić weekend #wGdyni

na grafice kolaż ekonostalgii (stosik starych telewizorów), oksywskie kino z projektorem na żółtym tle, weekend kulinarny z kolorowymi literami, musical z napisem something rotten z pomidorami

Spędźcie ten weekend w Gdyni// collage z mat. pras.

Jarzębina, poranne mgły, złote liście. Któż nie lubi jesieni? Są tacy, którzy czekali na nią cały rok. Dla nich już w ten weekend mamy Dary Ziemi, wędrówki po jesiennej Gdyni i ekonostalgiczne atrakcje w kultowych halach targowych. Dla tych, którzy już czekają na lato, też coś się znajdzie. Spędźcie ten weekend w Gdyni.„Wymiary Nowoczesności” w Muzeum Miasta Gdyni
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1A) zaprasza 23 września o godz. 18.00 na wernisaż wystawy „Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego”.

Po sukcesie ekspozycji, w której ważny etap historii Gdyni zilustrowano świetnymi fotografiami Romana Morawskiego, muzeum kontynuuje formułę skupienia ważnego momentu w historii miasta w obiektywie świetnego fotografa i dokumentalisty Henryka Poddębskiego.
Wystawę będzie można oglądać do 23 kwietnia 2023 roku.
Kuratorzy: Katarzyna Piotrowska, Dariusz Małszycki
O wystawie:
23 września 1922 roku Sejm przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. Decyzja ta spowodowała, że w ciągu kilkunastu lat nadmorska wieś stała się ponad 120-tysięcznym miastem z największym portem na Bałtyku i jednym z najnowocześniejszych w Europie. Rezultat tej decyzji został udokumentowany na fotografiach Henryka Poddębskiego, wykonanych podczas jego podróży na Wybrzeże w latach 1927-1938.
Jego zdjęcia przedstawiają wymiary nowoczesności, która była marzeniem, celem do którego dążyły inne regiony II RP. Niezwykły postęp przemysłowy i technologiczny, rozwój infrastruktury miejskiej, funkcjonalistycznej architektury użyteczności publicznej, obrazy nowoczesnych transatlantyków cumujących przy Dworcu Morskim, ale przede wszystkim nowoczesny styl życia oddziaływały na masową wyobraźnię.
Partnerzy wystawy: Port Gdynia, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Klif Gdynia
Patroni medialni: TVP Gdańsk, TVP Kultura, Trójmiasto.pl, Klif Gdyni
Wystawę dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA
na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje
dla Niepodległej”
Wstęp na wystawę bezpłatny.

Święto Hal Targowych pod hasłem „Ekonostalgia”
Gdyńskie Hale Targowe po raz kolejny będą obchodzić swoje święto. Na wydarzenie zapraszamy już w najbliższą sobotę, 24 września. Tym razem tematem przewodnim będzie „Ekonostalgia” – w przestrzeniach hal na warsztat weźmiemy przedmioty z lat 80. i 90. XX wieku i damy im drugie życie.
Nadchodzące Święto Hal Targowych to ponowne odkrywanie idei zero waste. Podczas święta dowiemy się jak zminimalizować produkowane przez siebie odpady w domu, w pracy i na zakupach oraz jak można je ponownie wykorzystać.
Tematem przewodnim święta będzie „Ekonostalgia”. To powrót do lat 80. i 90. ubiegłego wieku i próba ponownego wykorzystania artykułów z tamtego okresu.
Podczas Święta Hal Targowych dowiemy się, jak wykonać zdrowe kosmetyki i naturalne środki czystości z łatwo dostępnych produktów, jak dbać o dom nie szkodząc przyrodzie i jak przygotować posiłki wykorzystując „resztkowe” odpady oraz tanie składniki!
Nauczymy się robić placki z liści rzodkiewki, pesto ze słonecznika oraz torebki z firanek! Nabędziemy umiejętności niezbędne do prowadzenia życia w stylu zero waste.
Nie zabraknie też giełdy przedmiotów rzadkich, i oryginalnych, i tych mniej rzadkich i oryginalnych. Takich które, przestały już cieszyć jak lata temu. Niech znajdą nowy dom, w duchu idei less waste i dają radość kolejnym pokoleniom! Giełda Vintage z koca i z ręki prowadzona przez Oliwię Michalską „Duprle” odbędzie się w godz. 10.00-14.00, plac po prawej stronie przed Halą Łukową
Parterem głównym wydarzenia jest Gastrorent.
Więcej informacji na stronie wydarzenia na facebooku. Zapisy na warsztaty kulinarne, kreatywne, fotograficzne oraz spacer i warsztat kosmetyczno-ziołowy poprzez portal evenea.
Liczba miejsc ograniczona.

Zobacz to, co najlepsze, w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski w Gdyni zaprasza 25 września na „Kursk” Pawła Huellego w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Spektakl grany pod pokładem „Daru Pomorza”.
Inspirowana faktami wstrząsająca historia katastrofy, do której doszło w 2000 roku na Morzu Barentsa. Najnowocześniejsza łódź podwodna z napędem atomowym, na której doszło do wybuchu, zbyt długo pozostawała pod wodą. Ostatecznie wrak wyciągnięto z wody dopiero po upływie roku. Na pokładzie było 118 członków załogi. Nikt nie przeżył. „Kursk” to opowieść o ich ostatnich dramatycznych chwilach, o osobistych tragediach ich rodzin, przed którymi ukrywano fakty, a także o decyzjach władz i nieodwracalnych konsekwencjach tych decyzji.
Więcej na www.teatrgombrowicza.art.pl.

Teatr Muzyczny zaprasza – to dla Was gramy
Teatr Muzyczny w Gdyni zaprasza 23 września o godz. 14.00 i 24 września o godz. 14.00 na „Something Rotten, czyli coś się psuje”.
Bilety i szczegóły: muzyczny.org/pl.

Konsulat Kultury zaprasza
Konsulat Kultury (ul. Jana z Kolna 25) zaprasza 23 i 24.09 o godz. 19.00, a 25.09 o godz. 17.00 na spektakl impresaryjny grupy Bałtycki Teatr Różnorodności pt. „Boeing, boeing” w reż. T. Podsiadłego.
To pikantna farsa, którą pokochał świat. „Boeing Boeing”, czyli prequel „Pomocy Domowej” odpowie m.in. na pytanie, dlaczego Nadia miała piekło u swojego poprzedniego pracodawcy. Wielu marzy o locie klasą biznes, ale nie Maks. Maks na ogół nie lubi wyściubiać nosa poza swoje warszawskie mieszkanie, za to bardzo ceni sobie towarzystwo stewardess. Do tego stopnia, że spotyka się z aż trzema naraz, zawsze wedle misternie przygotowanego grafiku.
Bilety: 50 zł.

Zacznij jesień z Darami Ziemi
Kończy się lato, a wraz z nim nadszedł czas by sprawdzić jakie plony ziemia wydała w mijającym sezonie. Każdy, kto lubi naturę i chciałby poznać jej skarby, powinien przyjść do parku Kolibki i wziąć udział w wydarzeniu „Dary Ziemi”, które odbędzie się w dniach 23-25 września.
Już po raz 29. urokliwy, pełen zieleni park Kolibki gościć będzie „Dary Ziemi”. Dla gdynian to już tradycja. Wydarzenie co roku promuje zdrowe produkty spożywcze, regionalne rzemiosło i jesienną ofertę ogrodniczą. Znajdzie się tu także miejsce na zabawę dla całej rodziny: na biesiadach, koncertach i podczas występów inspirowanych polskim folklorem.

Pełen program, a także bilety na wydarzenie znaleźć można na stronie www.daryziemi.com.

Weekend pełen smaku #wGdyni
Gdynia zaprasza mieszkańców i odwiedzających ją gości na prawdziwą kulinarną ucztę. Od 23 do 25 września w naszym mieście będzie można wziąć udział w XIII Weekendzie Kulinarnym. W tych dniach w wybranych restauracjach Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni wszyscy chętni będą mieli szansę spróbować specjalnie przygotowanych dań w atrakcyjnych cenach.
Weekend Kulinarny co roku cieszy się rosnącym zainteresowaniem miłośników dobrego jedzenia i pasjonatów turystyki kulinarnej. To kulinarne święto, w którym uczestniczą mieszkańcy Gdyni, Trójmiasta oraz turyści z wielu regionów. To okazja do poznania bogatej i różnorodnej propozycji gdyńskiej sceny kulinarnej.
Od piątku do niedzieli, w określonych godzinach odbędzie się – „Happy Hours” czyli Rajd po restauracjach. W kilkunastu restauracjach ze Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni przygotowane zostanie menu degustacyjne w cenie 15 lub 20 złotych.
XIII Weekend Kulinarny oprócz możliwości smakowania regionalnej kuchni, proponuje dodatkową zachętę w formie konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Szczegóły na temat konkursów, a także godziny „Happy Hours” wraz z mapką znaleźć można na stronie www.kulinarnagdynia.pl oraz na Facebooku „Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni”, a także w ulotkach informacyjnych dostępnych w restauracjach biorących udział w wydarzeniu oraz w Gdynia InfoBox.

Międzypokoleniowe Oksywskie Kino Plenerowe
Przystań Śmidowicza 49 zaprasza 23 września o godz. 19.30 na film „Dom Gucci” w ramach Międzypokoleniowego Oksywskiego Kina Plenerowego.

  • ikonaOpublikowano: 23.09.2022 09:56
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.09.2022 09:58
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona