Aktualności

„Kapitan", impresje i reportaże - przegląd filmów morskich

Kadr z filmu „Kapitan

Kadr z filmu „Kapitan". Bohaterowie filmu na molo Południowym w Gdyni // mat. Legenda Morska Gdyni

15.04.2021 r.

Przed nami kolejna edycja „Mini Przeglądu Filmów Morskich” przygotowana w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. W programie festiwalu znajdą się zarówno filmy pełnometrażowe, jak i krótkie reportaże. Wydarzenie odbędzie się online 30 kwietnia.


Spotkanie z filmem morskim to wyjątkowa okazja do uruchomienia gdyńskiej machiny czasu, w tym przywołania wspomnień o transatlantykach, niezłomnych sternikach–kapitanach czy o legendarnych rejsach.

Podczas 10. edycji „Mini Przeglądu Filmów Morskich” zobaczymy między innymi obraz gdyńskiego twórcy Kryspina Pluty z 2019 roku pt. „Kapitan”. Film opowiada historię 80-letniego, legendarnego kapitana Krzysztofa Baranowskiego, który wciąż planuje nowe wyzwania żeglarskie. To dzieło to także pretekst do przypomnienia postaci tego wybitnego żeglarza, który dwa razy samotnie opłynął świat.

Drugą pozycją przeglądu jest „Konstruktor żaglowców”. To 14-minutowy reportaż z 1980 roku o konstruktorze największych polskich żaglowców – Zygmuncie Choreniu. Film pokazuje Chorenia i jego zespół konstruktorów podczas budowy żaglowca „Pogoria”.

Ostatnia pozycją przeglądu będzie kilkudziesięciominutowy montaż autorskich impresji filmowych, nakręconych przez kpt. ż. w. Jerzego Pszennego. Materiał powstał na transatlantyku „TSS Stefan Batory”.

O pasji filmowej kapitana Pszennego opowie jego syn Andrzej – w rozmowie z przyjacielem ze szkolnej ławki Arkadiuszem Brzęczkiem. Ważnym wątkiem dialogu będą również osobiste wspomnienia ze wspólnych rejsów z ojcem oraz historie związane z legendarnym transatlantykiem.

„Mini Przegląd Filmów Morskich” odbędzie się w formie online 30 kwietnia o godz. 17:00. Wprowadzeniem oraz zapowiedziami filmów zajmie się Aleksander Gosk.

Więcej informacji można znaleźć na Facebooku.