Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
Aktualności

Kreatywnie na Halach Targowych

Dzień Kreatywny na Halach Targowych. Źródło: Hale Targowe Gdynia

Dzień Kreatywny na Halach Targowych. Źródło: Hale Targowe Gdynia

14.12.2021 r.

Gdynianie przyzwyczaili się, że Hale Targowe to nie tylko miejsce, gdzie można zrobić zakupy, ale i przestrzeń pełna kultury oraz kreacji. Nie inaczej będzie w czwartek, 16 grudnia. Wtedy zaplanowano kolejny „Dzień Kreatywny”. Tym razem jego tematyka skupi się wokół luksusów z dawnych lat oraz fotografii.


Grudniowy „Dzień Kreatywny” rozpocznie się o godz. 17.00 od podróży w przeszłość, w którą zabierze nas dwójka pilotów wehikułu czasu – Aleksandra Boćkowska i Arek Brzęczek. Wehikułem będzie książka „Księżyc z Pewexu. O luksusie w PRL”. Napisała ją dziennikarka Aleksandra Boćkowska, która publikuje m.in. w „Dwutygodniku”, „Vogue'u”, „Gazecie Wyborczej” i „Wysokich Obcasach Extra”, a w literackim dorobku ma jeszcze dwa wydawnictwa osadzone w peerelowskiej rzeczywistości – „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” i „Można wybierać. 4 czerwca 1989”.

Pisząc książkę o luksusie w PRL, dziennikarka podążała śladem tego, co w socjalistycznej rzeczywistości uchodziło za luksusowe. Dla ludzi, którzy na co dzień w sklepach oglądali puste półki i gnieździli się w ciasnych mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty, mogły to być dżinsy, czekolada „z okienkiem”, szynka czy szwedzkie gwoździe. Wiele z tych towarów przywozili z rejsów marynarze. Do pożądanych dóbr należały także zachodnie samochody, wille, drogie zegarki. Luksus nie był jednakowy dla wszystkich rodaków. W swoich poszukiwaniach i podróżach po całym kraju Aleksandra Boćkowska nie mogła nie zawitać do Hal Targowych w Gdyni, gdzie zachodnie dobra były dostarczane przez marynarzy i piętrzyły się na wielu straganach.

Aleksandra Boćkowska, fot. Anna Świtajska, źródło: strona autorki na Facebooku
Aleksandra Boćkowska, fot. Anna Świtajska, źródło: profil autorki na Facebooku
Spotkanie z autorką poprowadzi Arek Brzęczek, który pisze książki o sekretach gdyńskich kamienic. W rozmowie przypomną oni historie gdyńskich kupców oraz dzieje tego miejsca na tle historii kraju. Być może autorka powie także słowo o swojej najnowszej książce o Gdyni, która właśnie powstaje.

Kolejnym punktem kreatywnego programu będzie wernisaż wystawy „Zakupy z ludzką twarzą na Halach Targowych 2021”, który rozpocznie się o godz. 18.30. Poznamy podczas niego laureatów kolejnej edycji tego popularnego konkursu fotograficznego, którego celem jest kreatywna interpretacja hasła, jakie mu przyświeca. Oddaje ono charakter zakupów i handlu w kompleksie Hal Targowych, gdzie w odróżnieniu od wielkich centrów handlowych czy samoobsługowych marketów mamy bezpośredni kontakt ze sprzedawcą, nawiązujemy rozmowę, możemy zapytać o interesujące produkty lub porady kulinarne.

Fotografia konkursowa "Zakupy z ludzką twarzą" z roku 2020. Fot. Ewa Tulińska
Fotografia konkursowa "Zakupy z ludzką twarzą" z roku 2020. Fot. Ewa Tulińska
Jak czytamy na stronie Hal Targowych„Celem konkursu jest promocja obiektu, w tym wyróżnienie miejsca przez osobowość samych kupców czy działających tu od lat rzemieślników. Równie ważnym aspektem jest wizerunkowe przedstawienie, w tym kreatywna realizacja tematu, w tym także placu targowego, hal rybnych, a więc prac prezentujących handel na hali, zakupy w bliskiej relacji z kupcem – sprzedawcą, a także bryłę i detal samego budynku”.

„Dzień Kreatywny” dopełni fotospacer „Hale Targowe Nocą”. Poprowadzi go znana gdyńska artystka Małgorzata Szura-Piwnik, która najchętniej robi zdjęcia w trudnych warunkach – wieczorem i nocą oraz podczas niesprzyjającej aury. Gdynianie znają jej oniryczne obrazy z licznych konkursów i wystaw.

Miejskie Hale Targowe w Gdyni, fot. Małgorzata Szura Piwnik
Hale Targowe w Gdyni, fot. Małgorzata Szura Piwnik
Jak piszą organizatorzy wydarzenia, spacer z fotograficzką będzie ukłonem w stronę miłośników fotografii owianej nutą tajemnicy. Jego uczestnicy będą mieli okazję spojrzeć w nieszablonowy sposób na gdyńskie szyldy, witryny i neony. Warsztat skupiający się na oświetleniach nocnych odbędzie się na terenie Hal Targowych, w ich podziemiach oraz najbliższej okolicy. Prowadząca zdradzi tajniki fotografii nocnej, jak np. umiejętne wykorzystanie długiego i krótkiego czasu naświetlania.

Spacer fotograficzny „Hale Targowe Nocą” wystartuje o godz. 19.00 i potrwa do godz. 20.30.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Organizatorami „Dnia Kreatywnego” są Hale Targowe Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni.