Aktualności

Lato w GCF: premiery, warsztaty i inne atrakcje

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza codziennie! // fot. GCF

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza codziennie! // fot. GCF

25.06.2020 r.

W nadchodzącym repertuarze Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego pojawią się dwie polskie premiery i kilka innych nowości. Lato na patio nabierze „rozpędu”, a wraz z nim darmowe pokazy w kinie plenerowym oraz dodatkowe atrakcje i warsztaty.
 
Wydarzeniem tego tygodnia, w repertuarze obowiązującym od 26 czerwca w Gdyńskim Centrum Filmowym, będzie między innymi premiera kinowa dwóch głośnych polskich filmów: „Eastern” i „W lesie dziś nie zaśnie nikt”
 
„Eastern”, fabularny debiut Piotra Adamskiego, to szokująca wizja Polski z nieodległej przyszłości. W świecie regulowanym bezwzględnym, patriarchalnym kodeksem dwie młode dziewczyny, w imię honoru swoich rodzin, muszą dokończyć krwawą wendetę
 
Inny polski film, „W lesie dziś nie zaśnie nikt” w reżyserii Bartosza Kowalskiego, z powodu pandemii początkowo trafił do internetu, ale teraz jego twórcy mogą wreszcie pokazać swoje dzieło na dużym ekranie.
Film jest opowieścią o grupie młodych ludzi, którzy trafiają na obóz letni połączony z tak zwanym „detoksem technologicznym". Obraz uznawany jest za pierwszy polski slasher.
W jednej z głównych ról występuje Julia Wieniawa.
 
W repertuarze Kina Studyjnego GCF pojawią się także: chiński dramat „Żegnaj, mój synu”, dwie francuskie komedie „#tuiteraz” oraz „Zawód kobieciarz”, irański dramat „30 gramów”, film dokumentalny „Powitanie słońca”, a także dwa filmy animowane dla dzieci: „Klara Muu!” i „Słoń Benjamin”.


 
Natomast tegoroczna edycja Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów, ze względu na kilkumiesięczną przerwę w działalności kin, wyjątkowo odbędzie się w Gdyni w środku lata.
Od 10 do 16 lipca, codziennie o godzinie 20:45, w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego będzie można zobaczyć inny film z festiwalowego programu.
Przygotowano przegląd filmów z Iranu, Szwecji, Norwegii, Węgier, Włoch i Francji. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć nowości na wiele miesięcy przed ich premierami kinowymi.
Bilety na festiwal są już w sprzedaży.
 
Do Kina Studyjnego CGF powrócił także ceniony przez stałych widzów cykl dokumentalny „Sztuka w Centrum”, przybliżający sylwetki wybitnych malarzy i kompozytorów.
To dokumenty poświęcone wybranym artystom, prezentujące ich prace zgromadzone na głośnych wystawach zorganizowanych przez najważniejsze muzea sztuki na świecie.
Podejmując temat muzyki, twórcy filmów nie tylko odsłaniają biografie wielkich kompozytorów, ale starają się też dotrzeć do istoty ich twórczości, rozmawiając z wybitnymi wykonawcami muzyki klasycznej.
Najbliższe pokazy: „W Poszukiwaniu Chopina” 5 lipca i „Michał Anioł. Miłość i śmierć” 19 lipca.
 
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza też do kina plenerowego pod hasłem „Lato na Patio”.

Codziennie o godzinie 15:00 na charakterystycznym czerwonym patio obok budynku GCF, na Placu Grunwaldzkim, można zobaczyć filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

W poniedziałki, środy i piątki o godzinie 10:00 wyświetlane są filmy animowane dla dzieci w ramach cyklu „Bajka w Centrum”.

Z kolei w sobotę, 27 czerwca, można zobaczyć film „Anioł”, a w niedzielę, 28 czerwca, „Delicatessen”.

W poniedziałki i czwartki o godzinie 17:00 GCF poleca zajęcia fitness pod hasłem „Uważny ruch z muzyką filmową”.
Wstęp wolny.
 
Kino Studyjne GCF działa codziennie i przez całe lato zaprasza na pokazy filmowe oraz atrakcje w plenerze.
 
Szczegółowy repertuar i informacje dostępne są na stronie www.gcf.org.pl.