Aktualności

Luty w Muzeum Miasta Gdyni

Praca Magdaleny Grendy – laureatki Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego podczas 12. Baltic Mini Textile Gdynia // fot. Muzeum Miasta Gdyni

Praca Magdaleny Grendy – laureatki Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego podczas 12. Baltic Mini Textile Gdynia // fot. Muzeum Miasta Gdyni

24.01.2023 r.

Luty to w Gdyni wyjątkowy miesiąc. 10 lutego świętujemy uzyskanie praw miejskich, co stało się symbolicznym początkiem wielu rzeczy. Tysięcy miłosnych historii, które się tutaj wydarzyły, wielkich podróży, które się właśnie tutaj rozpoczynały albo kończyły. Początek piosenek, które tutaj powstały, setek tysięcy życiorysów i miejskich historii. Nie dziwi więc, że luty w Muzeum Miasta Gdyni upłynie pod szyldem historii i wspomnień.

 
Muzeum Miasta Gdyni przygotowało w lutym mnóstwo atrakcji związanych z miastem, jego historią, tożsamością i kolorytem. Będzie można przyjrzeć się miastu z wielu perspektyw, dowiedzieć, jak najlepiej je poznać i odkryć jego tajemnice.

Będzie to można zrobić na kilka sposobów: podczas wykładów, oprowadzań po wystawach z przewodnikiem, rodzinnych warsztatów, a nawet gry Bingo. O komfort każdej grupy zadbają działy: Historyczny oraz Sztuki.

– W tym miesiącu, z okazji 97. urodzin Gdyni, zapraszamy do odwiedzenia naszych muzealnych magazynów w których kryją się gdyńskie skarby. To będzie prawdziwa gratka dla tych, którzy zastanawiają się, co poprzednie pokolenia gdynianek i gdynian pozostawiły po sobie i jaką nową opowieść o mieście można zbudować z przedmiotów, które zazwyczaj nie są prezentowane publicznie – czytamy na stronie Muzeum Miasta Gdyni.
Dla gdyńskich muzealników te wyjątkowe oprowadzania są niezwykle wzruszające –w tym roku mija 40 lat od powstania Muzeum Miasta Gdyni.

– Jesteśmy dojrzałą instytucją, która przez cztery dekady budowała swoją tożsamość, a nasze magazyny są najlepszym dowodem wieloletniej pracy pasjonatów i wielbicieli Gdyni, którzy poświęcili swoje życie zawodowe i talenty „miastu z morza i marzeń”. To będzie prawdziwa przyjemność podzielić się z publicznością tym, co zazwyczaj pozostaje w cieniu naszych wydarzeń – dodają pracownicy muzeum.
Z kolei dla fanów muzyki rockowej oraz popkultury muzeum przygotowało nie lada gratkę. 15 lutego odbędzie się karnawałowy wykład Piotra Metza poświęcony grupie Queen i jej wokaliście.

Freddie Mercury pojawi się w archiwalnych materiałach i usłyszymy kilka nieznanych wątkach z jego życia oraz twórczości. Na uczestników będzie czekał poczęstunek i niespodzianka z muzealnych zbiorów.

Program wydarzeń w Muzeum Miasta Gdyni:


 
Zapisy oraz informacje dostępne są na stronie: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.