Kultura

Majówka po gdyńsku trwa w najlepsze

Na zdjęciach od góry: polskie flagi powiewające na wietrze, grafika wystawy

Jest patriotycznie, rodzinnie i kulturalnie//collage z mat.pras., fot. z flagami KAmil Złoch, fot. z pikniku wojskowego Michał Puszczewicz

W tym roku świętowanie rozpoczęliśmy już w kwietniu. Choć długi kwietniowo-majowy weekend jest osiągnął półmetek, nadal sporo się dzieje. Jest patriotycznie, rodzinnie i kulturalnie. Zachęcamy do wyjścia w miasto, ale w razie niepogody sporo atrakcji czeka też w gdyńskich instytucjach kultury.


85 lat temu po raz pierwszy podniesiono banderę na ORP „Błyskawica”. By uczcić ten jubileusz, Muzeum Marynarki Wojennej zaplanowało różne wydarzenia, jak „Błyskawiczna Majówka”, która odbyła się wczoraj.
Zacumowany przy skwerze Kościuszki okręt ORP Błyskawica jest chyba najbardziej znanym polskim okrętem wojennym. Pływający pod polską banderą od 1937 roku jest obecnie najstarszym niszczycielem na świecie. Od 1976 „Błyskawica” jest okrętem-muzeum, lecz wciąż w służbie czynnej – z dowódcą, załogą i banderą.
Tych i wielu innych ciekawostek z życia okrętu mogli dowiedzieć się goście wczorajszej „Błyskawicznej Majówki”, która rozpoczęła się w samo południe na nabrzeżu przed okrętem. Na przybyłych czekały takie atrakcje, jak koncert Orkiestry Reprezentacyjnej MW, występ Kompanii Reprezentacyjnej MW, przemarsz podchorążych AMW w strojach historycznych, występ Zespołu Wokalnego Klubu MW Riwiera, grupy rekonstrukcyjne oraz wojskowa grochówka z historycznej kuchni polowej.

Dziś przed południem oficjalnie otwarto sezon żeglarski, a w Marina Yacht Park symbolicznie podniesiono biało-czerwone bandery na inaugurację sezonu. Dla mieszkańców i turystów przygotowano też piknik żeglarski.

Celebrujemy biało-czerwoną – 2 maja to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Z tej okazji w całym kraju odbywają się oficjalne uroczystości, a w Gdyni świętowano na pokładzie legendarnego ORP „Błyskawicy”.

Co jeszcze czeka nas w ten długi weekend?

Pozostajemy w rodzinnych i życzliwych klimatach, bo odchodzimy dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji warto wybrac się do Muzeum Emigracji i obejrzeć z całą rodziną nową wystawę czasową „Przeprowadzki”, która opowiada o emocjach, których mogą doświadczać w takiej sytuacji najmłodsi. Razem z bohaterami wystawy poznajemy odpowiedzi na pytania, czym jest migracja i dlaczego ludzie migrują oraz uczymy się oswajać to, co nieznane. To ważne, żeby mówić o tym dziś, szczególnie w obliczu wojny w Ukrainie, która spowodowała, że wielu jej mieszkańców znalazło w Polsce nowy dom.
Dobra wiadomość jest taka, że dziś wyjątkowo zarówno Muzeum Emigracji, jak i Muzeum Marynarki wojennej, w tym ORP „Błyskawica”, są otwarte dla zwiedzających.

Wymiennikownia – Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu zaprasza młodzież na majówkowego grilla, który odbędzie się w ogródku przy ul. Kartuskiej 20 B dziś w godz. 16.00-20.00.
Nie będzie to jednak klasyczny grill. Wymiennikownia chce zaskoczyć i zorganizować.... rośliną wersję piknikowania na świeżym powietrzu. 
Organizatorki przygotują grillowane warzywa, wegańskie pasty na kanapki, zdrowe przekąski i różne wersje orzeźwiających lemoniad. Pokażą, jak zrobić pyszne i wegańskie oraz wegetariańskie potrawy, które można w prosty sposób przygotowywać podczas wszystkich wakacyjnych imprez skupionych wokół wspólnego biesiadowania. 
Podczas wydarzenia powstaną również słoiczki boho, które posłużą jako doniczki, lampiony na świeczki albo pojemniczki do przechowywania drobiazgów. Jedyne co trzeba ze sobą zabrać, to dobry nastrój!

Majówkę można też spędzić na świeżym powietrzu – o ile dopisze ładna pogoda. Na przykład zorganizować ze znajomymi ognisko lub grilla.

A jak spędzają majówkę mieszkańcy i goście? Zapytaliśmy ich o to.Wspólnym mianownikiem była cudowna pogoda, bulwar, morze i nasze piękne miasto. Życzymy, aby ten nastrój towarzyszył nam nie tylko od święta.
Wiwat maj!

  • ikonaOpublikowano: 02.05.2022 16:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.05.2022 16:03
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także