Kultura

Morskie fotografie nagrodzone

I Nagroda w konkursie Legenda Morska w Obiektywie 2021, fot. Elwira Kruszelnicka

I Nagroda w konkursie Legenda Morska w Obiektywie 2021, fot. Elwira Kruszelnicka

Fotografia Elwiry Kruszelnickiej zatytułowana „Po połowie” zwyciężyła konkurs Legenda Morska w Obiektywie 2021. Wczoraj wręczono laureatom nagrody, a wystawę pokonkursową można już oglądać w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Konkurs na gdyńskie zdjęcia morskie cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością, a biorą w nim udział foto-maryniści nie tylko z Gdyni czy Trójmiasta ale i całego kraju, najczęściej goście odwiedzający miasto podczas wakacji.

- Konkurs Legenda Morska w Obiektywie nawiązuje do przebogatej tożsamości morskiej oraz marynistycznych tradycji Gdyni. Jego celem jest kreatywne zaangażowanie gdynian oraz turystów odwiedzających miasto, w tym pasjonatów szeroko pojętej tematyki morskiej. Nadesłane fotografie przedstawiają ludzi związanych z morzem, legendarne miejsca, morskie wydarzenia oraz słynne jednostki i marynistyczne detale. Zdjęcia w kategorii „Wakacje Morskie” stanowią również inspirującą dokumentację niedawno minionego sezonu turystycznego. Co roku stawiamy przed twórcami także nowe wyzwania, wprowadzając premierową kategorię. I tak w tym roku, można było po raz pierwszy nadsyłać prace w kategorii „Żywioł morski". Dodatkową nowością w tegorocznej edycji było rozszerzenie geografii konkursowych plenerów fotograficznych, dopuszczając w niektórych kategoriach, jak „Praca na morzu", „Detal Marynistyczny" oraz „Żywioł morski" zdjęcia wykonane poza Gdynią. Gratulujemy serdecznie laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział. Bez ich ogromnego zaangażowania konkurs nie przyniósłby tak świetnych efektów. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia wystawy w Galerii GCF i obejrzenia wielu spektakularnych fotografii morskich – mówi Jacek Debis, juror i dyrektor w Agencji Rozwoju Gdyni, która jest organizatorem wydarzenia.

Na tegoroczną, 6. edycję wpłynęła rekordowa liczba prac, bo aż 570, dlatego jury konkursu pod przewodnictwem Marzeny Śmierzchalskiej, prowadzącej wraz z mężem Maurycym Śmierzchalskim gdyńską szkołę Frames Studium Fotografii, nie miało łatwego zadania. Ostatecznie jurorzy wybrali na wystawę 50 fotografii, wyróżnili 9 prac i przyznali 3 nagrody. Dodatkową nagrodę przyznało Muzeum Marynarki Wojennej.

Pierwszą nagrodę w 6. edycji konkursu Legenda Morska w Obiektywie za pracę nadesłaną w kategorii „Praca na Morzu” otrzymała Elwira Kruszelnicka.

- Przeglądając zdjęcia, zawsze intuicyjnie czekam na zdjęcie, które mnie poruszy. I ono było poruszające dla mnie od razu. Potem, w czasie obrad, zgodziliśmy się praktycznie jednogłośnie. To jest zdjęcie, które raz że wzbudza emocje, bo pokazuje pokolenia – widzimy tu starszego rybaka, który jest taki mocno zmęczony i widzimy młodego, który jeszcze ciągle pracuje. A dwa, że jest tu piękna perspektywa, mocne punkty obrazu i wszystko w tym zdjęciu gra. I dlatego tak od razu zwraca uwagę. Gratulacje! - mówiła podczas gali wręczania nagród Marzena Śmierzchalska.


Elwira Kruszelnicka i jej praca "Po połowie". Fot. Przemysław Kozłowski
Elwira Kruszelnicka i jej nagrodzona praca "Po połowie". Fot. Przemysław Kozłowski

- To jest zdjęcie, które zrobiłam wiele lat temu w Mechelinkach. Nie wysyłałam go wcześniej na konkurs. I to jest uczące i rozwijające dla wszystkich nas, kiedy wysyłamy fotografię i jury w fotografii, w której żeśmy czegoś nie dostrzegli wcześniej, dostrzeże coś więcej. Z kolei jakiś nasz pewniak nie zostanie odkryty. Bardzo lubię te zdjęcie, a ma tytuł „Po połowie" - tak świadomie je zatytułowałam. Dlatego jest mi strasznie miło, bo to jest szczególnie miłe, gdy zdjęcie z sentymentem, które lubimy, zostaje nagrodzone. Serdecznie dziękuję – mówi Elwira Kruszelnicka.


Pozostałe nagrody i wyróżnienia otrzymali:

 • Marek Biniak - II Nagroda za fotografię nadesłaną w kategorii „Żywioł Morski”
 • Dariusz Wojtała – III Nagroda za fotografię nadesłaną w kategorii „Detal Marynistyczny”
 • Kornelia Głowacka - Wolf - Nagroda specjalna Muzeum Marynarki Wojennej
 • Magdalena Korzewska – wyróżnienie w kategorii „Detal Marynistyczny”
 • Małgorzata Szura-Piwnik – wyróżnienie w kategorii „Żywioł Morski” za dwie prace
 • Agnieszka Bladzik - wyróżnienie w kategorii „Praca na Morzu” za dwie prace
 • Ewa Tulińska - wyróżnienie w kategorii „Wakacje Morskie Gdyni”
 • Michał Komuda - wyróżnienie ex aequo w kategorii „Wakacje Morskie Gdyni”
 • Michał Komuda - wyróżnienie w kategorii „Inspiracje Legendą Morską"
 • Marek Biniak - wyróżnienie w kategorii „Panoramy Morskie"

Wystawę pokonkursową Legenda Morska w Obiektywie 2021 można oglądać w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 05.10.2021 13:02
 • ikona

  Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 05.10.2021 15:57
 • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona