Aktualności

Nominowani do NLG 2020 – Paweł Piotr Reszka – kategoria esej

Paweł Piotr Reszka jest nominowany do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej // fot. Jakub Orzechowski / materiały prasowe

Paweł Piotr Reszka jest nominowany do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej // fot. Jakub Orzechowski / materiały prasowe

06.08.2020 r.

Nagroda Literacka GDYNIA to wyróżnienie dla najlepszych polskich książek minionego roku oraz uhonorowanie dla ich autorów. Co roku jest przyznawana w czterech kategoriach: esej, poezja, proza i przekład na język polski. Tym razem gala wręczenia gdyńskich literackich trofeów odbędzie się 28 sierpnia. Wczoraj rozpoczęliśmy prezentację sylwetek tegorocznych nominowanych. Poznaliśmy pierwszego finalistę w kategorii esej – Michała Milczarka. Dziś pora na przedstawienie kolejnego autora. Drugim nominowanym w kategorii esej jest Paweł Piotr Reszka.
 
Zło jest wieczne i nieśmiertelne. Takie wrażenie można odnieść czytając książkę „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”. To właśnie za nią Paweł Piotr Reszka otrzymał nominację do Nagrody Literackiej GDYNIA. Jak zaznaczyła konkursowa kapituła: „To rzecz pokazująca, że wszystkiego można się dowiedzieć, nawet tego, co najbardziej skryte i podłe, jeśli zada się właściwe pytanie”. Książka została napisana w formie reportażu. Opisuje, jak na terenie byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu, w mogiłach setek tysięcy ofiar, mieszkańcy pobliskich wsi prowadzili wykopki w poszukiwaniu „żydowskiego złota”.  
 

O autorze

Paweł Piotr Reszka // fot. Jakub Orzechowski
 
Paweł Piotr Reszka – reporter „Dużego Formatu”, były wieloletni dziennikarz lubelskiej „Gazety Wyborczej”, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki za książkę „Diabeł i tabliczka czekolady”. Był trzykrotnie nominowany do Nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy. Absolwent historii na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim.


 

O książce

fot. materiały prasowe
 
„Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” to najnowsza książka Reszki poruszająca ważny problem, o którym mało kto pamięta. Chodzi o proceder poszukiwania „żydowskiego złota” w masowych mogiłach ofiar holokaustu na terenach dawnych obozów koncentracyjnych. Mieszkańcy okolicznych wsi prochy zmieszane z ziemią przepłukiwali w rzece lub specjalnie wykopanych dołach, tzw. płuczkach, aby znaleźć cenne rzeczy lub kruszce. Paweł Piotr Reszka zebrał głosy układające się w przerażającą opowieść o zobojętnieniu . Jak to możliwe, że po zagładzie mogła przyjść „gorączka złota”? Co kierowało kopaczami i co dzisiaj myślą o tym ich potomkowie? Tego wszystkiego można się dowiedzieć podczas lektury. „Płuczki” to porażające świadectwo.

Z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA będzie można się spotkać podczas festiwalu literackiego Miasto Słowa. W tym roku zaplanowano go w ostatnim tygodniu sierpnia. Szansa na rozmowę z nominowanymi w kategorii esej, w tym z Pawłem Piotrem Reszką, nadarzy się 27 sierpnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.

W piątek, 7 sierpnia, zaprezentujemy sylwetkę kolejnego autora nominowanego w kategorii esej.