Kultura

Nowa twarz Greenpointu

// fot. Kadr ze zwiastunu filmu „Stany Przeszłe

// fot. Kadr ze zwiastunu filmu „Stany Przeszłe" Olgi Blumczyńskiej

„Stany Przeszłe" w reżyserii Olgi Blumczyńskiej to film dokumentalny wyprodukowany przez Muzeum Emigracji. Opowiada o realiach życia Polonii na Greenpoincie - najsłynniejszej dzielnicy polskich emigrantów w Nowym Jorku. Obraz będzie można zobaczyć na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w czwartek 20 września, w paśmie „Filmy z Gdyni".

Film „Stany Przeszłe" to pierwsza dokumentalna produkcja Muzeum Emigracji powstała we współpracy z Fundacją Culture Shock. Autorką scenariusza i reżyserką jest Olga Blumczyńska. Obraz opowiada o przemianie Greenpointu, słynnej dzielnicy polskich emigrantów w Nowym Jorku oraz jej mieszkańców na przestrzeni dekad. Współczesność przeplata się z przeszłością a sceny z dzisiejszego Nowego Jorku współgrają z archiwaliami sprzed 30 lat.
 
 - Dzięki współpracy z Fundacją Culture Shock poznaliśmy realia życia Polonii na Greenpoincie i odnieśliśmy wrażenie, że rodacy w kraju niewiele wiedzą o prawdziwym życiu w Stanach Zjednoczonych. Reżyserkę Olgę Blumczyńską zaskoczył fakt, że większość tych historii zupełnie nie pasowała do stereotypowego wyobrażenia Polonii amerykańskiej realizującej swój „American dream”. Rozmówcy z rozbrajającą szczerością opisywali ciężkie losy klasy robotniczej i opowiadali, że emigrowali na chwilę, a zostali na 30 lat - mówi Barbara Majchrowicz, główna specjalistka ds. historii mówionej w Muzeum Emigracji w Gdyni. I dodaje: - Obecnie Greenpoint przechodzi proces gentryfikacji - jest stopniowo wchłaniany przez centrum Nowego Jorku i upodabnia się do niego. Muzeum Emigracji realizując film „Stany Przeszłe” starało się zrelacjonować i utrwalić polską obecność, która ukształtowała tę dzielnicę i przybliżyć polską historię, która być może nigdy nie zostałaby usłyszana.



Bohaterką filmu jest Martynka, polska emigrantka mieszkająca od 15 lat na Manhattanie, która rozwodzi się z mężem Amerykaninem i postanawia poszukać nowego domu na Greenpoincie. Jednak dzielnica, która kojarzyła się jej dotąd z polską przaśnością zmienia się w międzykulturowy tygiel. To ostatni moment, żeby posmakować życia wśród rodaków i poznać tych, którzy przybyli do Nowego Jorku 20-30 lat temu. Polacy zaczęli zasiedlać Greenpoint już na przełomie XIX i XX wieku, a w latach 70. XX wieku Greenpoint był często nazywany przez nowojorczyków „Little Poland”.

Dokument zostanie zaprezentowany w czwartek 20 września o godz. 15.00 w Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25). Po pokazie odbędzie się spotkanie z Olgą Blumczyńską, scenarzystką i reżyserką oraz Barbarą Ostrowską, jedną z autorek zdjęć. Spotkanie poprowadzi filmoznawczyni Krystyna Weiher-Sitkiewicz.
 
Film uhonorowany został pierwszą nagrodą na Greenpoint Film Festival 2018 w kategorii Best Documentary. Produkcja nominowana jest również do Sound&Image Challenge International Festival 2018 w Makau w dwóch kategoriach: Best Documentary i Best Film of the Festival.
 
Film „Stany Przeszłe” powstał w partnerstwie z Fundacją Culture Shock w trakcie realizacji projektu „Greenpoint. Przemiany 2016" współfinansowanego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą.


mat. prasowe Muzeum Emigracji

  • ikonaOpublikowano: 13.09.2018 07:42
  • ikona

    Autor: _Agnieszka Wołowicz-Bińkowska (a.wolowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.09.2018 21:15
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona