Aktualności

Rodzinne czytanki Teatru Miejskiego

fot. pexels.com

fot. pexels.com

27.11.2020 r.

Jak w ciekawy sposób spędzić czas z całą rodziną? Na przykład wsłuchując się w nowy cykl czytań przygotowany przez Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza. Projekt „Rodzinne czytanki. Domowe rekwizytorium” wystartował 25 listopada. Pierwszy odcinek jest już do obejrzenia, a ukazywać będą się w każdą środę.

Cykl czytań skierowany jest do całych rodzin, a zatem zarówno dzieci, jak i dorosłych. W ramach projektu prezentowane są fragmenty literatury dziecięcej, której bohaterami są... przedmioty domowe. Wystarczy, że uruchomimy naszą wyobraźnię, a usłyszymy głosy młynka do kawy, rodziny sztućców, czy też skarpetki, która uciekła z pralki.

Projekt stanowi edukacyjną odsłonę programu „Kilka minut teatru dziennie (prawie) codziennie”, prowadzonego od niemal samego początku pandemii przez gdyński Teatr Miejski. Czytanki specjalnie przygotowały artystyczne rodziny związane z placówką. Podczas niektórych odcinków artystom towarzyszą ich dzieci, które, z zadania wywiązały się nie gorzej niż ich rodzice.


W ramach cyklu zaprezentowane zostaną:
  • Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” - czytają: Marta Kadłub i Maciej Wizner,

  • Justyna Bednarek „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)” - czytają: Monika i Krzysztof Babiccy z córką Julią,

  • Wanda Chotomska „Miotła i ptak” - czytają: Olga Barbara Długońska i Rafał Kowal,

  • Madlena Szeliga „Rodzina Sztućców” - czytają: Małgorzata i Grzegorz Wolf z córką Hanną,

  • Roksana Jędrzejewska-Wróbel „Sznurkowa historia” - czytają: Agnieszka i Jacek Bała z córką Julią,

  • Wanda Chotomska „Od rzeczy do rzeczy” - czytają: Beata Buczek-Żarnecka i Mariusz Żarnecki.


Do każdej z prezentowanych książek opracowany został moduł edukacyjny. To ćwiczenia i kreatywne zabawy. Można skorzystać z nich zarówno w domu w gronie rodziny, jak i w szkole, tworząc ciekawą lekcję dla całej klasy. Materiały w ramach modułu udostępnione będą w postaci dokumentu PDF, który będzie można pobrać ze strony internetowej Teatru Miejskiego i wydrukować.

Cykl „Rodzinne czytanki. Domowe rekwizytorium” wystartował 25 listopada. Pierwszy odcinek jest już dostępny. Aby móc go odsłuchać, wystarczy wejść na stronę internetową www.teatrgombrowicza.art.pl lub na facebookowy profil Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Kolejne czytanki pojawiać się będą w każdą środę. Projekt skierowany jest do dzieci od 6–10 roku życia, ale również młodsze dzieci będą z pewnością dobrze się bawić podczas czytanek.