Kultura

Salcia Hałas z nominacją do Nagrody Literackiej Nike

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

W swojej twórczości stawia na literacki obraz życia społeczności. Opowiada historie zwykłych ludzi w sposób niezwykły. Po raz kolejny zostało to docenione. „Potop” Salci Hałas znalazł się wśród 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2020. To poemat inspirowany historiami oraz postaciami mieszkańców gdyńskiego Pekinu. Finalistów nagrody poznamy we wrześniu. Natomiast laureata tegorocznej Nike jury ogłosi 4 października.

W 2017 roku za swoją debiutancką powieść „Pieczeń dla Amfy” otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii proza oraz nominację do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Książka opowiadała o życiu mieszkańców falowca na gdańskim Przymorzu. Salcia Hałas jednak na tym nie poprzestała, a obrazowanie życia lokalnych społeczności w sposób literacki stało się jej znakiem rozpoznawczym.

Salcia Hałas pochodzi z Przemyśla, ale od lat mieszka w Gdyni. I to właśnie historie mieszkańców gdyńskiego Pekinu zainspirowały ją do stworzenia jednoaktówki „W dzień końca świata”. Potem rozwinęła się z niej książka pt. „Potop”. To brawurowo napisany prozą poemat przewlekły o końcu świata. Realizm magiczny z polskich faweli. To historia trzech kobiet, które wiedzą więcej. Nie starają się zapobiec rozpadaniu się świata, a skupiają się na tym, co bliżej. Na jej podstawie powstał spektakl Teatru Gdynia Główna - „Potop. Pieśń o końcu świata”.

Teraz „Potop” został nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2020. To najważniejsze polskie literackie wyróżnienie przyznawane od 1997 roku. Celem nagrody jest promowanie polskich dzieł literatury współczesnej. Książka Salci Hałas to jedna z 20 pozycji, które powalczą o tegoroczną Nike.

To ogromne wyróżnienie. Bardzo się cieszę, że „Potop” został w ten sposób doceniony. Nike to poważna nagroda, która, muszę przyznać, do tej pory kojarzyła mi się z bardziej szacownymi osobami – mówi Salcia Hałas.

Wśród nominowanych są jeszcze: „Jaremianka” Agnieszki Daukszy, „27 śmierci Toby'ego Obeda” autorstwa Joanny Gierak-Onoszko, „Kalendarz majów” Konrada Góry, „W czasach szaleństwa” Magdaleny Grochowskiej, „Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej” autorstwa Weroniki Kostyrko, „Feluni” Ewy Kuryluk, „Miłość w trybie awaryjnym” napisana przez Ewę Lipską, „Stramer” Mikołaja Łozińskiego, „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” autorstwa Piotra M. Majewskiego, „Znikanie” Izabeli Morskiej, „Baśń o wężowym sercu” napisana przez Radka Raka, „Płuczki” Pawła Piotra Reszki, „Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć” autorstwa Tadeusza Sławka, „Dziennik. Jeszcze jedno zdanie” Tadeusza Sobolewskiego, „Pusty las” napisany przez Monikę Sznajderman, „Srebro ryb” Krzysztofa Środy, „Pianie koguta, płacz psów” autorstwa Wojciecha Tochmana, „Substancja nieuporządkowana” Adama Zagajewskiego oraz „ Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filipa Zawady.

Finalistów nagrody poznamy we wrześniu, a laureata 4 października. Zwycięzca otrzyma 100 tysięcy złotych i statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły. Dołączy też do grona zdobywców nagrody wśród których są m.in. Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Pilch czy Mariusz Szczygieł.

W tym roku w jury zasiadają: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący) oraz Szymon Rudnicki.

Fundatorami Nagrody Literackiej Nike są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

  • ikonaOpublikowano: 02.06.2020 14:40
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.06.2020 16:41
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Zobacz także