Aktualności

Sen o Gdyni

Małgorzata Szura Piwnik oprowadza po wystawie swoich fotografii pt.

Małgorzata Szura Piwnik oprowadza po wystawie swoich fotografii pt. "Sen o Gdyni". Fot. Przemysław Kozłowski

16.07.2021 r.

W upalne, lepkie, senne popołudnie grupa fanów fotografii zebrała się na placu przy ul. Zawiszy Czarnego na wernisażu fotografii Małgorzaty Szura Piwnik. Oglądając jej prace od razu można było poczuć kojące orzeźwienie. Na tych fotogramach nie zobaczymy słońca, tylko mgłę, deszcz i śnieg. Na upalne dni sprawdzą się lepiej niż lody.

Artystka konsekwentnie odmawia fotografowania wschodów i zachodów słońca oraz miejskiego krajobrazu w ciepłym świetle o „złotej godzinie”, tak cenionej przez większość fotografów, gdy cienie się wydłużają, a świat spowity jest w różach, żółcieniach i pomarańczach. Szura Piwnik woli wyjść na foto-łowy, gdy inni zaszywają się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty, przed świtem lub wieczorem, gdy miasto otulone jest mrokiem, a pogoda "pod psem". Gdynia na jej obrazach została odczarowana z folderowego imagu „najbardziej słonecznego miasta Polski”, co nie oznacza, że wygląda mniej atrakcyjnie. Wręcz przeciwnie, miasto pozbawione perfekcyjnego światła, pokazane w czasie wichury, mgły, zlewy lub snieżycy nabiera charakteru i filmowej atmosfery, jak ze snu.

- Patrząc na listę nagród międzynarodowych, widzimy jak dużo Małgosia dostała nagród w Polsce i na świecie w różnych konkursach oraz jak wiele miała prestiżowych publikacji. A biogram napisany przez nią na potrzeby wystawy jest raptem na kilka zdań. To pokazuje jej skromność, ale też konsekwencję, bo napisała w nim, że nad projektem "Sen o Gdyni" pracowała trzy lata. To projekt bardzo przemyślany i spójny. Wreszcie ta genialna wystawa jest do obejrzenia – powiedział otwierając wystawę Jacek Debis, dyrektor w Agencji Rozwoju Gdyni, która wraz Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Gdyni zorganizowała ekspozycję.

Małgorzata Szura Piwnik na wystawie swoich fotografii "Sen o Gdyni", fot. Przemysław Kozłowski

- Te fotografie to nie są zdjęcia pozowane, to kadry, na których łapię ulotne chwile, ułamki sekundy. Mam nadzieję, że klimat Gdyni, który pokazałam, który lubię, wam się również spodoba. A najbardziej lubię klimat poetycko-filmowy. Gdynia o świcie lub wieczorem nie jest wcale taka pusta, ludzie są na ulicach nawet w bardzo złą pogodę i uchwyceni w kadrze dopełniają tę atmosferę. Pogoda taka jak dziś jest dla mnie za ładna, im gorsza pogoda, tym lepsza dla mnie na zdjęcia, dlatego wiele z nich powstawało jesienią i zimą. Gdyńskie kadry uchwycone poza sezonem turystycznym ukazują miasto z innej perspektywy. Te obrazy to małe historie, które przychodzą do mnie kiedy wędruję utartymi ścieżkami podczas deszczu i mgły. W nocnych światłach miasto pokazuje swoje drugie oblicze i piękno – mówiła artystka oprowadzając zebranych po wystawie.

Małgorzata Szura Piwnik – mieszkanka Gdyni, absolwentka Liceum Plastycznego w Orłowie. Pasjonatka podróży i fotografii analogowej. Wszystko co osiągnęła w tej dziedzinie zawdzięcza własnej pracy i wnikliwej obserwacji otoczenia. Jej fotograficzne klimaty są zbliżone do fotografii ulicznej i decydującego momentu, który łączy w sobie subiektywną i filmową wizję. Uczestniczka wielu wystaw grupowych w Polsce i zagranicą. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Jedne z ważniejszych nagród to: Grand Prix National Geographic Polska 2020, wyróżnienie i II miejsce w Międzynarodowym Konkursie IPA oraz Fine Art Photography FAPA. Autorka publikacji w Oman Observer i Olympus Passion. Wydała trzy autorskie ziny.

Wystawę na placu przy ul. Zawiszy Czarnego, przed Muzeum Miasta Gdyni, można będzie oglądać przez najbliższe dwa tygodnie.
  • Wystawa fotografii Małgorzaty Szura Piwnik pt. Sen o Gdyni". Fot. Przemysław Kozłowski
  • Wystawa fotografii Małgorzaty Szura Piwnik pt. Sen o Gdyni". Fot. Przemysław Kozłowski
  • Wystawa fotografii Małgorzaty Szura Piwnik pt. Sen o Gdyni". Fot. Przemysław Kozłowski
  • Wystawa fotografii Małgorzaty Szura Piwnik pt. Sen o Gdyni". Fot. Przemysław Kozłowski