Aktualności

Pod gdyńskim niebem uczczą Krzysztofa Komedę

Koncert na schodach udziałem orkiestry Rebel Babel Ensemble/fot. Anna Rezulak

Koncert na schodach udziałem orkiestry Rebel Babel Ensemble/fot. Anna Rezulak

10.09.2019 r.

Świat zapamiętał Krzysztofa Komedę jako utalentowanego jazzmana, twórcę znanych na całym świecie standardów jazzowych i przede wszystkim kompozytora muzyki filmowej. Prawie stuosobowa orkiestra złożona z kilku polskich i europejskich big-bandów pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego wykona jego utwory 20 września podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.  

Z wykształcenia lekarz medycyny, Krzysztof Trzciński pseud. Komeda był artystą nietuzinkowym, inspiracją dla współczesnych i kolejnych pokoleń, w tym awangardy lat 70. Świat zapamiętał go jako utalentowanego jazzmana, twórcę znanych na całym świecie standardów jazzowych i przede wszystkim kompozytora muzyki filmowej, m.in. do filmów Romana Polańskiego „Dziecko Rosemary” (z legendarną „Kołysanką”), Andrzeja Wajdy „Niewinni Czarodzieje”, Andrzeja Kondratiuka „Klub Profesora Tutki”, Buzza Kulika „Riot”. Pół wieku po jego tragicznej śmierci jego utwory zabrzmią w przestrzeni miasta nierozerwalnie związanego z polskim kinem. W kilku punktach Śródmieścia Gdyni równocześnie wykonają je orkiestry zaproszone do udziału w tym wyjątkowym muzycznym przedsięwzięciu. Symultaniczny akustyczny koncert rozpocznie się o godz. 17.00.

Godzinę później muzyki Krzysztofa Komedy będzie można posłuchać obok Gdyńskiego Centrum Filmowego, przy placu Grunwaldzkim, gdzie na Czerwonych Schodach zaśpiewają aktorki: Magda Kumorek i Anna Dereszowska. Towarzyszyć będzie im Rebel Babel Ensemble, międzynarodowa orkiestra orkiestr, w której spotykają się muzycy, raperzy i kompozytorzy. W ciągu trzech lat działalności w jej szeregach zagrało łącznie ponad 10.000 muzyków z 15 krajów.

Muzyczną kulminacją festiwalowego piątku będzie KOMEDA BIG BANG, czyli wspólny występ połączonych orkiestr – wszystkich zespołów, które wcześniej pojawią się na gdyńskich ulicach. O godz. 20.00 pod kierunkiem Łukasza L.U.C. Rostkowskiego wykonają wybrane utwory Krzysztofa Komedy w akustycznej odsłonie. Koncert odbędzie się w nowo odrestaurowanej Muszli na placu Grunwaldzkim, pomiędzy Teatrem Muzycznym i Gdyńskim Centrum Filmowym.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

W trakcie 44. FPFF odbędzie się jeszcze jedno wydarzenie muzyczne: projekcja filmu niemego „Halka”(1929/32) w reżyserii Konstantego Meglickiego z muzyką na żywo autorstwa i w wykonaniu Jerzego Rogiewicza. Kompozytorowi na scenie będzie towarzyszyć zespół muzyków. Pokaz zaplanowano w ramach sekcji Skarby Kina Przedwojennego.
44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września.

Źródło: www.festiwalgdynia.pl