Kultura

Styczniowe atrakcje dla najmłodszych w Bibliotece Gdynia

Dzieci podczas warsztatów w jednej z gdyńskich bibliotek // fot. materiały Biblioteki Gdynia (facebook.com/BibliotekaGdynia)

Dzieci podczas warsztatów w jednej z gdyńskich bibliotek // fot. materiały Biblioteki Gdynia (facebook.com/BibliotekaGdynia)

Sieć gdyńskich bibliotek wchodzi w nowy rok z niezwykle ciekawym programem działań dla dzieci i młodzieży. Interesujące wydarzenia znajdą dla siebie nie tylko młodzi bibliofile, ale także miłośnicy gier planszowych czy teatru. Sprawdź, co w najbliższych tygodniach będzie się działo w Bibliotece Gdynia.


Styczeń w Bibliotece Gdynia zapowiada się niezwykle ciekawie. Filie zapraszają na rozmaite wydarzenia. Są one całkowicie bezpłatne, jednak na niektóre obowiązują zapisy, w związku z ograniczoną liczbą miejsc.


DLA NAJMŁODSZYCH CZYTELNIKÓW

Nic tak dobrze nie wprowadza dzieci w fascynujący świat literatury, jak wspólne czytanie. Biblioteka Gdynia regularnie daje ku temu okazje.

Najbliższe ku temu okazję już w najbliższy czwartek i piątek w Bibliotece Wzgórze. 13 stycznia o godz. 17:00 odbędzie kolejna odsłona cyklu „Czytanie na dywanie”, podczas której Pan Sowa zabierze wszystkich do pełnych magicznych stworzeń i przygód krain. Dzień później, 14 stycznia o 18:00 biblioteka zaprasza na „Bajki z metra”, podczas których ożywione zostaną stare, diaskopowe bajki.

Tego samego dnia – a więc 14 stycznia – w Bibliotece Chylonia Centrum o godz. 10:00 odbędzie się spotkanie dotyczące zimy! Poza czytaniem o tej porze roku będzie również można dowiedzieć się wiele o śniegu – skąd się bierze, na co trzeba uważać, gdy zaczyna szczypać w nos, a także wykonać własne, zimowe rysunki.

W styczniu obchodzony jest Dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji 18 stycznia (wtorek) o 17:00 w Bibliotece Chylonia maluchy będą czytać z bibliotekarkami fragmenty książki A. A. Milnego, śpiewać kubusiowe piosenki, a także własnymi rękami wykonają Kubusia z papieru. Z kolei 20 stycznia (czwartek) o godzinie 16:00 w Bibliotece Chylonia Centrum odbędzie się puchatkowe spotkanie dzieci. Podczas którego młodzi czytelnicy będą mogli wziąć udział w tematycznych grach i zabawach i dowiedzieć się, co tam nowego u przyjaciół ze Stumilowego Lasu.

Z kolei 19 stycznia o godzinie 17:00 w Bibliotece Wzgórze odbędzie się pierwsze w 2022 roku spotkanie Rycerzy Zakonu Zaginionego Woluminu. To dyskusyjny klub książki dla dzieci między 8 a 12 rokiem życia.

W końcowej fazie miesiąca - 27 stycznia (czwartek) o godz. 17:00Biblioteka Śródmieście zaprasza dzieci między 5 a 8 rokiem życia na „Czytanie z bazą! Zajęcia plastyczno-literackie!”. To doskonała okazja, aby zapoznać się z pysznymi, książkowymi nowościami w zbiorach biblioteki, zagłębić się w nieczytane dotychczas przez inne dzieci przygody oraz tajemnice.

Tego samego dnia w Bibliotece Chylonia Centrum o godzinie 16:30 odbędzie się spotkanie z pierwszym tomem Opowieści z Narni autorstwa C. S. Lewisa. Przy wspólnym rozmawianiu o książce uczestniczki i uczestnicy wykonają razem z bibliotekarzami jakże charakterystyczny dla tege tytułu rekwizyt, a mianowicie… szafę.


DLA MIŁOŚNIKÓW GIER PLANSZOWYCH I WIDEO

W każdą styczniową sobotę Biblioteka Obłuże zaprasza wszystkich z osobna i całymi rodzinami od godziny 10:00 do zamknięcia na dobrą zabawę przy grach na konsoli PlayStation 4 oraz grach planszowych.

To jednak nie jedyne spotkanie z grami, na jakie można wybrać się w styczniu do biblioteki! W każdy wtorek aż do końca marca Biblioteka Chylonia Centrum zaprasza od godziny 16:00 na planszogranie – można przyjść ze swoją grupą albo poszukać kogoś do wspólnego spędzenia czasu na miejscu. Z podobnej okazji skorzystać można w Bibliotece z Pasją – w czwartek, 27 stycznia od 17:00. Kolejnym terminem jest piątek, 14 stycznia. W Bibliotece Wzgórze grać będzie można od 16:30 do zamknięcia filii.

Ponadto w trzy styczniowe poniedziałki – 17, 24 i 31 stycznia od godziny 17:00 na wspólne granie będzie można spotkać się w Bibliotece Śródmieście. Warto jednak wspomnieć, że będą to rozgrywki prowadzone w językach angielskim i rosyjskim!


DLA ZAINTERESOWANYCH TEATREM

17 stycznia (poniedziałek) o 17:00 w Bibliotece Grabówek maluchy będą mogły obejrzeć Lodową Krainę – teatrzyk w wykonaniu trupy Krak-Art., którego bohaterki siostra Elza i Anna, mieszkające w pewnym śnieżnym królestwie na pewno przypadną najmłodszym do gustu, jeśli znają tylko oni pewną słynną animację.

Z kolei 19 stycznia (środa) o godzinie 17:00 w Bibliotece Pogórze będzie można obejrzeć inne przedstawienie tej samej trupy – zimową opowieść o pewnym kochającym płatać figle elfie Chichotku.

Dla tych, którzy czuję potrzebę puszczenia wodzy swojej kreatywności, Biblioteka Obłuże przygotowała warsztaty z tworzenia lampionów. Udział w nich mogą wziąć dzieci od 5 roku życia. Wydarzenie odbędzie się 25 stycznia (wtorek) o godz. 17:00.

DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA Z BIBLIOTEKĄ GDYNIA

W styczniu obchodzimy tradycyjnie Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z tej okazji bibliotekarki i bibliotekarze zapraszają najmłodszych mieszkańców Gdyni do wspólnego tworzenia laurek. Warsztaty odbędą się 18 stycznia (wtorek) o godzinie 17:00 w Bibliotece Obłuże oraz 20 stycznia (czwartek) również o 17:00 w Bibliotece Chylonia, gdzie spotkanie poprowadzi instruktorka rękodzieła Magdalena Studzińska.


DAJMY RZECZOM DRUGIE ŻYCIE

Ponieważ Biblioteka aktywnie stara się świadomie włączać w zrównoważone wykorzystywanie zasobów oraz dbanie o środowisko tak w codziennej pracy, jak również pod kątem oferty wydarzeń kulturalnych i artystycznych, mamy dla was kolejną ciekawą propozycję! Obok organizowanej przez Bibliotekę z Pasją wymianę ubrań, Biblioteka Śródmieście zaprasza na zabawkowy Let’s Swap 20 stycznia o 17:00 (czwartek) – w jego trakcie możecie wymienić się już nieużywanymi przez pociechy zabawkami, a one same być może odnajdą swoje nowe, najwspanialsze pluszowe bądź inne miłości.


Więcej informacji na temat wydarzeń oraz oferty dla osób dorosłych znaleźć można na stronie bibliotekagdynia.pl oraz w poszczególnych filiach Biblioteki Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 13.01.2022 11:26
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.01.2022 13:03
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona