Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie. Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie.
Aktualności

Sybilla – muzealny Oscar dla Muzeum Miasta Gdyni

Gdyńska delegacja na gali 42. konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku - dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Karin Moder ze statuetką Sybilla, obok niej Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, pośrodku z dyplomem Dawid Gajos z MMG, koordynator Roku Tadeusza Wendy. Fot. Bartosz Bajerski, źródło: www.gov.pl

Gdyńska delegacja na gali 42. konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku - dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Karin Moder ze statuetką Sybilla, obok niej Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, pośrodku z dyplomem Dawid Gajos z MMG, koordynator Roku Tadeusza Wendy. Fot. Bartosz Bajerski, źródło: www.gov.pl

28.09.2022 r.

Najważniejsze nagrody w różnych dziedzinach zwykło porównywać się do filmowych Oscarów. I tak też jest z Sybillą – najbardziej prestiżowym muzealnym wyróżnieniem przyznawanym w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku. W 42. edycji przedsięwzięcia w kategorii „Edukacja” laur przypadł Muzeum Miasta Gdyni za Rok Tadeusza Wendy.


Dobre wieści dla Gdyni dotarły w poniedziałek, 26 września z Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie odbyła się gala wręczenia nagród 42. edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku – najważniejszego dla polskich muzeów konkursu, którego celem jest wskazanie najbardziej wartościowych wydarzeń muzealnych i ich twórców oraz diagnoza zmian i trendów, jakie zachodzą w polskim muzealnictwie, a także wyznaczanie i promowanie dobrych praktyk w działaniach muzeów.

Historia nagród Sybilla sięga roku 1980, kiedy w Ministerstwie Kultury zrodziła się idea ustanowienia konkursu na najwybitniejsze dokonania w obszarze działalności muzealnej. Przez ponad czterdzieści lat konkurs zmieniał kilkakrotnie swoją formułę, jednak nieprzerwanie jest najwyższą formą uznania osiągnięć w krajowym muzealnictwie. Organizatorem konkursu są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Kapituła 42. edycji Konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Joanny Sosnowskiej oceniała przesłane na konkurs zgłoszenia w ramach sześciu kategorii:

  • Konserwacji i ochrony dziedzictwa kultury
  • Edukacja
  • Projekty naukowo-badawcze
  • Nowe i zmodernizowane wystawy stałe
  • Wystawy czasowe
  • Zarządzanie

W kategorii Edukacja jury postanowiło nagrodzić Muzeum Miasta Gdyni za Rok Tadeusza Wendy - projekt edukacyjny w 100. rocznicę rozpoczęcia budowy Portu Gdynia. Jak przyznała podczas gali prof. Joanna Sosnowska, Gdynię do tej pory kojarzyła głównie z postacią Eugeniusza Kwiatkowskiego, a dzięki nagrodzonemu projektowi dowiedziała się, jak ważną rolę w powstaniu portu i miasta odegrał bohater gdyńskiej akcji edukacyjnej.

Prezentacja gdyńskiego projektu podczas gali Konkursu. fot. Bartosz Bajerski, źródło: www.gov.pl
Prezentacja gdyńskiego projektu podczas gali Konkursu. fot. Bartosz Bajerski, źródło: www.gov.pl

Wyróżnienia w kategorii Edukacja otrzymały Muzeum Górnośląskie w Bytomiu za projekt „Sztrykowane, heklowane, biglowane - skarby śląskiej szafy” i Muzeum Kinematografii w Łodzi za „Polski punkt widzenia - Malarskość Filmu 3.0”.

Grand Prix przyznano Zamkowi Królewskiemu na Wawelu za projekt „Państwowe Zbiory Sztuki. Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921”. Wszystkich laureatów Konkursu można poznać na stronie www.konkurssybilla.nimoz.pl/SYBILLA2021.

Dziś na konferencji prasowej w sali Rady Miasta Gdyni w budynku magistratu dobrą nowiną podzieliły się z mieszkańcami i prasą osoby blisko z projektem związane: Karin Moder, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, Dawid Gajos z MMG, koordynator Roku Tadeusza Wendy oraz Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

- Aby ta nagroda była wręczona, musiały zadziać się zdarzenia, które były konsekwencją podjęcia uchwały Rady Miasta. Właśnie w tym miejscu Rada podjęła jednogłośnie uchwałę o tym, aby 2021 rok był Rokiem Tadeusza Wendy. Było mnóstwo działań w ciągu tego roku - mural, gra miejska, no i oczywiście wszystko rozpoczynało odsłonięcie pomnika Tadeusza Wendy, który podobnie jak na muralu patrzy na port – mówi Joanna Zielińska i dodaje, że lokalizacja pomnika wydawała się początkowo odległa, ale dziś widać, że miejsce jest chętnie przez gdynian odwiedzane.


Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Karin Moder, dyrektor muzeum Miasta Gdyni, Dawid Gajos, koordynator Roku Tadeusza Wendy. Fot. Przemysław Kozłowski
Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Karin Moder, dyrektor muzeum Miasta Gdyni, Dawid Gajos, koordynator Roku Tadeusza Wendy. Fot. Przemysław Kozłowski

Karin Moder: - Myślę, że kluczem do powodzenia tego projektu był fakt, że w osobie Tadeusza Wendy postaraliśmy się poszukać prawdziwego człowieka. Człowieka wybitnego, niezwykle zdolnego, człowieka, który miał odwagę wskazać Gdynię jako lokalizację przyszłego portu i w ten sposób poniekąd zdeterminował los tego, wówczas jeszcze nie miasta. Zatem również nasz los. Był człowiekiem niezwykłym, to wiemy. Dla nas było istotne, aby pokazać go bez patyny, bez patosu, aby zastanowić się, jaki byłby inżynier Wenda, gdyby żył dzisiaj w Gdyni - mówi dyrektor MMG. - Moim zdaniem byłby wykładowcą dla biznesu, jeździłby razem z TEDx'em po świecie i mówił o tym, jak prowadzić duże projekty, jak motywować zespół, jak utrzymać entuzjazm po kilkunastu latach ciężkiej pracy, której efektów nie widać od razu. Sądzę, że jest to niezwykle ciężkie zadanie i możemy się od niego uczyć.Sybilla 2021 dla Muzeum Miasta Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski
Sybilla 2021 dla Muzeum Miasta Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski
Nawiązując do słów dyrektor Muzeum Miasta Gdyni koordynator projektu Dawid Gajos zauważył, że i miastu i muzeum została powierzona misja nie tylko przybliżenia postaci naszego bohatera, ale i odczarowania jej. I właśnie to jego zdaniem zostało zauważone zarówno przez Komisję Konkursu, jak i pozostałych jego uczestników – pracowników pozostałych instytucji muzealnych z całego kraju.

Więcej informacji o projekcie Rok Tadeusza Wendy znajdziemy na stronie Muzeum Miasta Gdyni.