Aktualności

Tak wygląda plakat 47. FPFF

Oficjalny plakat 47. edycji FPFF w Gdyni // mat. prasowe

Oficjalny plakat 47. edycji FPFF w Gdyni // mat. prasowe

22.06.2022 r.

Czerń i złoto. W takich właśnie barwach przygotowano plakat promujący 47. edycję Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego autorką ponownie jest ilustratorka i projektantka graficzna Ewelina Gąska. Święto kina potrwa w Gdyni od 12 do 17 września.


Tegoroczny plakat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, podobnie jak ten w ubiegłym roku, utrzymany jest w barwach gdyńskiej identyfikacji wizualnej – czerni i złocie – i unika klasycznych filmowych konotacji.

– Motywem przewodnim plakatu jest liczba 47, która została skonstruowana tak, by sprawiała wrażenie trójwymiarowości oraz nawiązywała do światła reflektorów. Od intensywnej złotej barwy przechodzi w czerń. Użycie przejścia kolorystycznego podbija przestrzenność plakatu. Projekt ma podkreślać rangę imprezy oraz nadać festiwalowi charakterystyczny ton wizualny – tłumaczy autorka plakatu Ewelina Gąska.

Ewelina Gąska specjalizuje się w dziedzinie ilustracji i identyfikacji wizualnej. Na swoim koncie ma liczne wygrane konkursy graficzne, m.in. srebro i nominację w konkursie Klubu Twórców Reklamy KTR. Była także jurorką m.in. 20. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS „Zwierzę też człowiek” czy Young Creatives Cannes.

Jej prace można oglądać w polskich i zagranicznych magazynach o designie m.in.: BranD International Design Magazine, Form Magazine czy IdN Magazine.

Głównym założeniem festiwalowego plakatu było unikanie elementów figuratywnych, stanowiących najprostsze skojarzenie z kinem i nadmorskim festiwalem.

– Bardzo zależało mi, żeby plakat był nowoczesny w formie i dobrze pasował do tego, czego publiczność może spodziewać się w Gdyni: prawdziwego święta polskich filmów, realizowanego z klasą i elegancją. Festiwal to impreza zasłużona – prawie 50-letnia, ma jednak nadal dużo werwy i mam wrażenie, że po latach pandemii startuje z nową energią. Plakat dumnie zapowiada tegoroczną edycję: patrząc na listę zgłoszonych filmów prawdopodobnie najmocniejszą programowo od lat – wyjaśnia Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Miłośnikom kina przypominamy, że 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w terminie 12-17 września.