Aktualności

W grudniu idziemy do teatru!

Grudzień w Teatrze Miejskim//collage z mat. pras. TM oraz zdjęć: Magdaleny Czernek i Romana Jochera

Grudzień w Teatrze Miejskim//collage z mat. pras. TM oraz zdjęć: Magdaleny Czernek i Romana Jochera

25.11.2021 r.

Grudzień w Teatrze Miejskim to morskie i awanturnicze emocje i jedna premiera w sam raz pod choinkę. Będzie też moment na świętowanie, bo swoje jubileusze pracy na scenie obchodzić będą Dariusz Szymianiak i Mariusz Żarnecki. To dwójka niezwykłych i uznanych aktorów, których mamy szczęście oglądać na gdyńskich deskach. Chodźcie do teatru!

Grudniowy maraton teatralny otworzy 1 i 2 grudnia sztuka Yasminy Rezy „Bóg Mordu” w reż. Tomasza Mana.
Niesamowity, zaskakujący, a miejscami nawet przerażający komediodramat, w którym tekst staje się pretekstem do wirtuozerskiej gry aktorów. Na jego podstawie Roman Polański nakręcił swój ostatni film, nieprzypadkowo zatytułowany „Rzeź”. Dwa małżeństwa spotykają się, by wyjaśnić nieporozumienie między ich nastoletnimi synami, wskutek którego jeden z nich stracił dwa przednie zęby. Zwyczajne spotkanie nie wiadomo kiedy przerodzi się w piekło oskarżeń i wzajemnych pretensji, a jego uczestnikami wyraźnie zawładnie tytułowy „bóg mordu”. Ta trzymająca w napięciu czarna komedia pełna inteligentnych, ostrych i dowcipnych dialogów to idealny pomysł na zimowy wieczór.

Pierwszy weekend otworzy zabawna i świeża sztuka Marty Guśniowskiej „Trzej muszkieterowie” w reż. Rafała Szumskiego. Będzie ją można zobaczyć 3, 4 i 5 grudnia.
To nie będzie klasyczna opowieść o „Trzech muszkieterach”. Widzowie poznają ich historię po latach. Bohaterowie są starsi i inaczej patrzą na świat. Co z tego wyniknie? Na pewno można się spodziewać nieoczekiwanych zwrotów akcji. Będzie komediowo i sensacyjnie. 
Komedia awanturnicza inspirowana powieścią Aleksandra Dumasa, stylistyką komiksu i filmami przygodowymi. Atos, Portos i Aramis prowadzą spokojne i, nie ukrywajmy, trochę gnuśne życie emerytów. Przestali szukać wyzwań i przygód, a słynne „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” włożyli między bajki. Wszystko zmieni się, gdy na ich drodze pojawia się uwikłany w dworskie intrygi młody D’ Artagnan. Czy poderwie ich do kolejnego boju o dobre imię królowej?
4 grudnia Dariusz Szymaniak rolą kardynała Richelieu będzie świętować jubileusz 25-lecia pracy artystycznej.

Świąteczny miesiąc przyniesie premierę i będzie to niespodzianka dla fanów współczesnej prozy, a dokładniej Stephena Kinga. Czy znany pisarz ulegnie presji psychofanki? Wiecie już, o adaptacji której powieści mówimy?
 
11, 12, 14, 15, 16 grudnia odbędą się premierowe przedstawienia „Misery” Williama Goldmana według powieści Stephena Kinga w reż. Krzysztofa Babickiego.
Znakomity thriller psychologiczny autorstwa króla gatunku. Wzięty pisarz, unieruchomiony z powodu wypadku, i jego nieprzewidywalna opiekunka. Co zajdzie między tą dwójką, dokąd doprowadzi relacja, na którą zostali skazani… Wciągająca opowieść o miłości, zbrodni i literaturze.
Dorota Lulka i Szymon Sędrowski stworzą na scenie pełen dramatycznego napięcia duet.

Głęboka woda, wielka przygoda i piękne kobiety. Obowiązkowa pozycja nad morzem. Jedna z najgłośniejszych polskich powieści marynistycznych na teatralnych deskach.
17, 18 i 19 grudnia będzie można obejrzeć na teatralnych deskach spektakl „Znaczy Kapitan” na podstawie prozy Karola Olgierda Borchardta, w reż. Krzysztofa Babickiego. Paweł Huelle napisał scenariusz specjalnie dla naszego teatru.
To, co w Gdyni uwielbiamy! Lata 20., lata 30., wielkie transatlantyki, ich dowódcy i nieodłączny kobiecy pierwiastek. Zabawne i wzruszające morskie anegdoty, a w tle międzywojenne szlagiery i Gdynia z dawnych lat... „Znaczy Kapitan”, znaczy widzimy się w Teatrze!
18 grudnia Mariusz Żarnecki rolą Karola Olgierda Borchardta świętować będzie jubileusz 35-lecia pracy artystycznej.
     
Po świątecznym szaleństwie będzie można odsapnąć przy komedii małżeńskiej „Prawda” Floriana Zellera w reż. Zbigniewa Rybki.
W komedii małżeńskiej francuskiego dramaturga kłamią wszyscy. I to jak!
Gdyby z dnia na dzień ludzie przestali się okłamywać, nie ostałaby się na ziemi ani jedna para. I w pewnym sensie byłby to koniec cywilizacji” – twierdzi Michał (Szymon Sędrowski) jeden z bohaterów „Prawdy”.
Bo po co mówić prawdę, jeśli mogłaby ona kogoś zranić? I dlaczego nie skłamać, by móc kogoś chronić? To prawdziwie mistrzowski koncert na cztery postaci i osiem rąk, w którym tylko pozornie dyrygentem jest Michał. Słuchając tego notorycznego kłamcy zastanawiamy się, czy prawda ma w ogóle rację bytu?
Przyjdźcie do teatru 28, 29 i 30 grudnia, a przekonacie się, że to wszystko z miłości!

Szczegółowy repertuar, obsada i bilety na stronie www.teatrgombrowicza.art.pl.