Aktualności

Wschodzące gwiazdy jazzu zabrały głos

Karolina Pernal, jedna z tegorocznych finalistek Grand Prix//Fot. Anna Rezulak

Karolina Pernal, jedna z tegorocznych finalistek Grand Prix//Fot. Anna Rezulak

28.07.2021 r.

Ladies' Jazz Festival to festiwal składający hołd damom jazzu. Odbywa się w tym roku po raz siedemnasty, zawsze w Gdyni, zawsze w lipcu. Gościł do tej pory takie gwiazdy, jak np. Dionne Warwick, Randy Crawford, Candy Dulfer, Meshell N’degeocello, Ive Mendes, Dianna Reeves, Dee Dee Bridgewater, Lizz Wright, Mitchiko Akiyoshi, Manhattan Transfer, New York Voices, Stacey Kent i wiele innych piosenkarek, kompozytorek, instrumentalistek, liderek i członkiń zespołów muzycznych. Wczoraj ruszył też przegląd wschodzących gwiazd jazzu.Konkurs o Grand Prix od pięciu lat jest częścią Ladies' Jazz Festival. Jego pierwszą edycję wygrała Judyta Pisarczyk. Następną zwyciężczynią została Adela Konop, dwa lata temu – Irka Zapolska. Niebywale wysoki poziom, który zaprezentowały ubiegłoroczne artystki walczące o Grand Prix, zmusił festiwalowe jury do nietypowego rozwiązania. Nagrodę przyznano wobec tego aż trzem osobom spośród czterech finalistek: Dominice Czajkowskiej-Ptak, Kindze Hornik oraz Natalii Capelik-Muiandze. A jak będzie w tym roku? Tego dowiemy się w czwartek.

baner Grand Prix
 
Wczoraj w Konsulacie Kultury wystąpiły dwie utalentowane wokalistki. O godz. 17.00 jedwabistym dźwiękiem saksofonu oczarowała widzów Karolina Pernal, a po niej na scenie wystąpiła Alicja Kuszowska.

Dziś o godz. 17.00 przed widzami i jury zaprezentuje się Natalia Szczypuła – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, najlepiej poruszająca się w soulu, jazzie i popie.  Od lat aktywnie uczestniczy we wrocławskim oraz dolnośląskim życiu muzycznym, występując w klubach muzycznych.

Potem zanurzymy się w repertuarze Magdaleny Kuraś. To wokalistka poruszająca się w stylistyce okołojazzowej. Jej autorski materiał to kompozycje bazujące na jazzie i folku. W muzyce stawia na przestrzeń, improwizację i minimalizm. Silne inspiracje muzyką etniczną słychać w białych zaśpiewach. Jest laureatką Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych „Żurawie” 2020 przyznawanych dla najciekawszych tamtejszych osobowości młodego pokolenia.

Szczegóły, a także informacje o poszczególnych koncertach można znaleźć na stronie internetowej Ladies' Jazz Festivalu i na Facebooku Ladies' Jazz.
  • Karolina Pernal, jedna z tegorocznych finalistek Grand Prix//Fot. Anna Rezulak
  • Koncert Karoliny Pernal//Fot. Anna Rezulak
  • Karolina Pernal, jedna z tegorocznych finalistek Grand Prix//Fot. Anna Rezulak
  • Karolina Pernal, jedna z tegorocznych finalistek Grand Prix//Fot. Anna Rezulak