Aktualności

Wspólna walka o morza i oceany

Fot. Paweł Kukla

Fot. Paweł Kukla

08.06.2021 r.

We wtorek, 8 czerwca poznaliśmy laureatów Międzynarodowego Młodzieżowego Konkursu Filmowo-Fotograficznego „I live by the Sea”. Nagrodzone zdjęcia możemy oglądać na gdyńskim bulwarze do 27 czerwca. Data ogłoszenia wyników nie jest przypadkowa – to właśnie dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oceanów.


Tegoroczna edycja konkursu „I live by the Sea” dobiegła końca. Najlepsze prace można oglądać od 8 do 27 czerwca na skwerze Arki Gdynia. Na wystawie znalazły się również konkursowe zdjęcia z ubiegłego roku, które nie były wcześniej udostępnione z powodu pandemii.– W zeszłym roku pandemia niestety pokrzyżowała nam plany i wystawa się nie odbyła, dlatego w Gdyni są prezentowane prace laureatów zarówno tegorocznej, jak i ubiegłorocznej edycji konkursu. Jeżeli chodzi o zdjęcia, to liczy się przede wszystkim oryginalność spostrzegania morza i szeroko rozumianych oceanów. Ważny jest też tekst do zdjęcia. Jeżeli chodzi o filmy, to dostaliśmy w tym roku bodajże 40 prac, z których wybraliśmy 14 najlepszych. Jako jury oglądamy wszystkie zdjęcia, filmy i czytamy teksty. Wspólnie decydujemy, które prace zwyciężą. Więc to nie jest przypadkowa decyzja, że akurat te zdjęcia znalazły się tutaj, w Gdyni – wyjaśnia Izabela Kotyńska-Zielińska, koordynatorka projektu „I live by the Sea” i zalożycielka firmy „Today we have”.
 
W tym roku na Międzynarodowy Młodzieżowy Konkurs Filmowo-Fotograficzny „I live by the Sea” – organizowany przez fundację „Today we have” – wpłynęło aż 245 zgłoszeń z 15 krajów. Prace stworzyli uczestnicy m.in. z: Polski, USA, Rumunii, Portugalii, Danii, Włoch, Filipin, Sri Lanki, Kenii, Hiszpanii, Chorwacji, Ukrainy, Niemiec, Turcji i Chile.

Wystawa fotografii konkursowych I live by the Sea na bulwarze w Gdyni, fot. Paweł Kukla
 
Filozofią konkursu „I live by the Sea” jest stworzenie platformy dostępnej dla każdego, komu nie jest obojętny los mórz i oceanów. Inicjatywa łączy młodzież i dzieci z całego świata. Ponadto uczy wrażliwości na sprawy środowiska morskiego. I to w każdym jego aspekcie: od kwestii społecznych po sprawy stricte środowiskowe. Uczestnicy konkursu dzielą z innymi swoją wizją i tym samym przyczyniają się do tego, aby świat był chociaż trochę lepszy. Najlepszą nagrodą dla nich jest udział w tym globalnym projekcie.
 


– Myślę, że gdynianom nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest życie nad morzem. Ten konkurs ma uświadamiać, jak ważne jest morze w naszym życiu, jak powinniśmy z niego korzystać w sposób cywilizowany, proekologiczny, tak, by nie dewastować jego zasobów. A także tak, żeby dobrze koegzystować ze środowiskiem na styku morza i lądu. Bardzo się cieszę, że prace z całego świata trafiły do Gdyni i że mieszkańcy będą je mogli obejrzeć. Być może staną się one pewnym zaczynkiem do refleksji, co każdy z nas może zrobić dla Bałtyku i mórz na świecie, tak, by to dziedzictwo przeszło na następne pokolenia – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.


Światowy Dzień Oceanów


Światowy Dzień Oceanów obchodzimy 8 czerwca. Został on ustanowiony przez rząd Kanady w 1992 roku. Natomiast Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała go w 2009 roku.

– 8 czerwca świętujemy Dzień Oceanów, więc to doskonała okazja, żeby przyjść i zobaczyć wystawę „I live by the sea”. Bardzo serdecznie zapraszamy gdynian na skwer Arki Gdynia – w to urokliwe miejsce nad brzegiem Morza Bałtyckiego – mówi Beata  Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni.

Światowy Dzień Oceanów to idealny moment do podejmowania działań mających na celu ochronę dzikiej przyrody oraz zagrożonych siedlisk w morzach i oceanach.

Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy zależni od mórz i oceanów. Dlatego bez względu na to, gdzie mieszkamy, powinniśmy czuć się odpowiedzialni za ich stan.