Aktualności

XI Festiwal Filmów Żeglarskich

XI Festiwal Filmów Żeglarskich

XI Festiwal Filmów Żeglarskich

07.02.2023 r.

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Festiwalu Filmów Żeglarskich – nowe filmy, nowe historie. Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Marynarki Wojennej 18 – 19 lutego. W tym roku po raz kolejny nie zabraknie solidnej porcji najciekawszych filmów dokumentalnych z całego świata.


To jedyne takie wydarzenie w Polsce i jedno z kilku na całym świecie. Tematyka poruszana w filmach jest tak różnorodna, że wszysycy nie tylko miłośnicy żeglugi znajdą coś dla siebie. Jednak wszystkie filmy łączy jedno: żagle, morze, ale też poruszające historie ludzkie.

W programie:

Sobota o godz. 15.00-20.00
Les Glenans. Szkoła morza, szkoła życia. / Francja / 2017 / 54 minuty;
Dłubanką wokół jeziora Michigan / USA / 2012 / 45 minut;
Morze Twoimi Oczami / Polska / 2010 / 25 minut;
The Race To Alaska / USA / 2020 / 55 minuty.

Niedziela o godz. 15.00-19.00
Northern Passage / Norwegia / 2011 / 54 minuty;
Iron Duck – Żelazna Kaczka / USA / 2008 / 34 minuty;
Żeglarz / Słowacja / 2021 / 78 minut.

Les Glenans. Szkoła morza, szkoła życia - film o wyjątkowej szkole żeglarstwa z Francji, która początkowo miała służyć jako ośrodek odpoczynku i rekowalestencji dla wymęczonych wojną członków fancuskiego ruchu oporu. Jednak przerodziła się w jeden z pierwszych i najważniejszych ośrodków popularyzacji żeglarstwa.
Dłubanką wokół jeziora Michigan - młodziutka Mary postanowiła nie marzyć, tylko zacząć działać. Przez cztery lata budowała drewnianą łódkę, by wyruszyć razem z koleżanką w podróż życia. Co czeka dziewczyny podczas podróży? 
Morze Twoimi Oczami - Alicja, osoba niewidoma, wypływa w rejs żaglowcem „Zawisza Czarny”. To nie tylko rejs, to też ciężka praca, przygoda, a przede wszystkim możliwość spojrzenia na własne życie z pewnej perspektyw. Specjalny pokaz w hołdzie zmarłemu latem tego roku kapitanowi Januszowi Zbierajewskiemu.
The Race To Alaska – jeden z najciekawszych i najtrudniejszych wyścigów żeglarskich na świecie nosi tytułową nazwę fimu. Organizatorzy porównują te zawody do wyścigu psich zaprzęgów. Na uczestników czyha wiele niebezpieczeństw: statki, gwałtowne szkwały, silne prądy oraz niedźwiedzie.
Northern Passage - Borge Ousland to jeden z najbardziej znanych norweskich podróżników i polarników. Jako pierwszy człowiek samotnie doszedł do Bieguna Południowego. Latem 2010 roku, wyruszył na lekkim żaglowym trimaranie „Northern Passage” na daleką Północ. 
Iron Duck – Żelazna Kaczka - opowiada historię dwóch Amerykanów, którzy postanowili zbudować najszybszy napędzanym wiatrem żaglowy pojazd na świecie. Przez wiele lat miłośnicy „żaglowozów” zbliżali się do prędkości ok. 90 mil na godzinę, jednak nikt nie był wstanie przekroczyć magicznej wartości 100 mil na godzinę. Czy uda się to tytułowym bohaterom?
Żeglarz - Paul Johnson poznajemy na ekranie filmu, gdy ma 80 lat, mieszka na swoim jachcie zakotwiczonym na wyspie Carriacou na Karaibach. Nigdy naprawdę nie osiadł się nigdzie na stałe. Nie sądził, że będzie żył tak długo, a teraz opowiada, o tym co jest na końcu jego podróży.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta Wojciecha Szczurka.

Więcej informacji na stronie.
Sprzedaż biletów odbywa się tylko online.
Koszt: 35 zł za jeden dzień festiwalu.