Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Aktualności - новини

Zdorowja, syly, nadiji. Razem przy świątecznym stole

Prezydent Wojciech Szczurek gościł na śniadaniu w Przystani Chylońska 237 // fot. Magda Śliżewska

Prezydent Wojciech Szczurek gościł na śniadaniu w Przystani Chylońska 237 // fot. Magda Śliżewska

Zgodnie z tradycją kościoła prawosławnego dzisiaj, 24 kwietnia wypadają święta Wielkiejnocy. Dlatego z myślą o gościach z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście, w czterech gdyńskich placówkach wspólnie przygotowano uroczyste śniadanie. Przy świątecznym stole wraz z uchodźcami zasiedli m.in. prezydent Wojciech Szczurek, wiceprezydenci Marek Łucyk i Michał Guć oraz radni miasta. Było dużo wzruszeń, tradycyjnych ukraińskich potraw, rozmów i świątecznych serdeczności.


Niedziela, 24 kwietnia to dla naszych gości z Ukrainy pierwszy dzień świąt wielkanocnych. W czterech gdyńskich placówkach, w których tymczasowo przebywają osoby uciekające przed wojną, odbyły się uroczyste śniadania i spotkania, w których również uczestniczyli prezydent Gdyni, wiceprezydenci, radni i mieszkańcy naszego miasta. Nie obyło się bez święcenia pokarmów, tradycyjnych ukraińskich potraw, upominków dla najmłodszych i prawdziwie rodzinnej atmosfery.


– W naszej tradycji święta są bardzo ważnym momentem, dlatego zależy nam, aby wszyscy nasi goście poczuli ich prawdziwą atmosferę. Bardzo się cieszę, że te stoły są pełne tradycyjnych potraw ukraińskich, które panie same przygotowały z dostarczonych przez nas produktów, że ten czas przygotowań do świąt mogły spędzić tak, jak każdy z nas w swoim domu. Ten czas świąt Wielkiejnocy to czas pokoju i nadziei. Myślę, że to słowa, które dzisiaj są niezwykle ważne dla każdego, kto myśli o Ukrainie albo – tak jak nasi goście – po prostu myśli o swoich bliskich, którzy tam pozostali – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
Produkty potrzebne do przygotowania posiłków dostarczyło miasto, a resztą już zajęły się przebywające w placówkach panie z Ukrainy. Tradycyjne śniadanie wielkanocne nie mogło obyć się bez kuliczu, barszczu, kulebiaków, paschy czy sałatki.

Święta w Przystani Chylońska 23 // fot. Magda Śliżewska
– Na Wielkanoc przygotowujemy paschę, jajka i pijemy cerkiewne wino o nazwie Kagor. Robimy różne kiełbasy: białą, wędzoną, pieczoną rybę i sałatki – opowiada Irina, jedna z mieszkanek w Przystani Chylońska 237.
 
Wspólne śniadania odbyły się w czterech gdyńskich placówkach:

  • w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 na Pogórzu,
  • w Przystani Chylońska 237,
  • w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 na Dąbrowie,
  • w Przystani Śmidowicza 49.

W Przystani Chylońska 237 gości przywitał i zasiadł z nimi do wspólnego stołu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 - wiceprezydent ds. rozwoju Marek Łucyk w towarzystwie radnych Elżbiety Sierżęgi i Anny Myszki, na Dąbrowie wiceprezydent ds. innowacji Michał Guć z radnymi Dorotą Płotką i Lechosławem Dzierżakiem, a w Przystani Śmidowcza 49 - wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Jakub Ubych.

Naszym gościom z Ukrainy życzymy zdorowja, syly, nadiji.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.04.2022 14:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.04.2022 19:00
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także