Co nowego

1,5 miliona na bezpieczny dojazd

Wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Marek Łucyk i pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dzielnic, Jakub Ubych z umową na dofinansowanie przed Starostwem Powiatowym w Wejherowie, fot. Kamil Złoch

Wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Marek Łucyk i pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dzielnic, Jakub Ubych z umową na dofinansowanie przed Starostwem Powiatowym w Wejherowie, fot. Kamil Złoch

02.10.2019 r.

Dofinansowanie w wysokości ponad 1,5 miliona złotych otrzymała Gdynia z Funduszu Dróg Samorządowych. Tym samym do miejskiego budżetu wraca część środków, za które wybudowano bezpieczny układ drogowy przy nowoczesnej szkole w Chwarznie-Wiczlinie.

Dokładnie połowa z poniesionych wydatków na przebudowę układu drogowego ul. Wiczlińskiej i ul. Filipkowskiego wróci do miejskiej kasy. To 1 572 171 złotych, które Gdynia otrzymała w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Dofinansowanie oficjalnie wręczył w Wejherowie wojewoda pomorski i jest to już druga umowa podpisana w tym roku.

- Cieszymy się, że udało się uzyskać dofinansowanie na ten projekt. To szczególnie ważne, że dzięki przebudowie dzieci i mieszkańcy mogą przemieszczać się bezpiecznie i bez utrudnień. Przy tworzeniu tak nowoczesnej placówki musieliśmy zadbać o wszystko, także o bezpieczeństwo w ruchu drogowym – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Przypomnijmy, że wykonane wcześniej prace uzupełniły niezbędną infrastrukturę przy zupełnie nowym kompleksie szkolnym w gdyńskim Chwarznie-Wiczlinie. Przy budowie drogi dojazdowej do szkoły przebudowano skrzyżowanie ulic Wiczlińskiej i Filipkowskiego. Łącznie w ramach projektu przebudowano drogę na odcinku około 800 metrów, całość kosztowała 3 144 342 złotych.

Mapa projektu

 
- Chwarzno-Wiczlino rozwija się bardzo dynamicznie, a powstanie nowej szkoły z pełną infrastrukturą postawiło przed nami nowe wyzwania w kwestii organizacji ruchu. O wszystko zadbano już na etapie projektu. Dzięki temu zwiększony ruch przy szkole, pomimo bliskości ruchliwej ulicy Wiczlińskiej, odbywa się zupełnie bezpiecznie. Wśród działań nie zabrakło inwestycji w nowoczesne oświetlenie oraz kanalizację burzową – wyjaśnia Jakub Ubych, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dzielnic i radny miasta.

W ramach inwestycji zostały zrealizowane następujące działania:

  • przebudowa drogi
  • budowa chodnika i drogi dla rowerów
  • budowa nowoczesnego oświetlenia LED
  • budowa zatok autobusowych
  • budowa ronda
  • nasadzenia zieleni

Przy okazji podpisania umowy dofinansowania trafiły także do 19 innych samorządów z Pomorza, m.in. z powiatu wejherowskiego, puckiego i lęborskiego. Łącznie na realizację zadań z Funduszu Dróg Samorządowych przekazano ponad 18,5 miliona złotych.

  • Wykonany projekt, który otrzymał dofinansowanie, fot. Kamil Złoch
  • Dofinansowanie dla Gdyni z Funduszu Dróg Samorządowych, fot. Kamil Złoch
  • Dofinansowanie dla Gdyni z Funduszu Dróg Samorządowych - umowę podpisują wojewoda pomorski, Dariusz Drelich i wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Marek Łucyk, fot. Kamil Złoch
  • Dofinansowanie dla Gdyni z Funduszu Dróg Samorządowych - od lewej wojewoda pomorski, Dariusz Drelich, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Marek Łucyk oraz pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dzielnic, Jakub Ubych, fot. Kamil Złoch