Co nowego

10 lat Środowiskowego Domu Samopomocy

10-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy, fot.: Gaba Kucz

10-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy, fot.: Gaba Kucz

Terapia ruchowa, muzykoterapia czy treningi pamięci z wykorzystaniem innowacyjnej aplikacji MEMO, to tylko niektóre zajęcia jakie proponuje seniorom Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Wąsowicza. Ta dzienna placówka wsparcia jest istotnym elementem w gdyńskim systemie pomocy najstarszym mieszkańcom Gdyni i ich rodzinom. Dziś odbyła się uroczystość z okazji 10-lecia jej istnienia.
    
Środowiskowy Dom Samopomocy, przy ul. Wąsowicza w Gdyni, rozpoczął swoją działalność 1 grudnia 2008 roku. Obecnie uczęszcza do niej 50 seniorów z terenu całej Gdyni. Placówka jest przeznczona dla osób cierpiących na zespoły otępienne różnego typu, ze szczególnym uwzględnieniem choroby Alzheimera. Podczas jubileuszowej uroczystości padło wiele ciepłych słów i mnóstwo życzeń. Spotkanie uświetniła swoim występem Oliwia Gniech, uczennica Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni. Nie mogło również zabraknąć urodzinowego tortu.
 
- Decyzję o uruchomieniu ośrodka przy ul. Wąsowicza poprzedziliśmy głęboką analizą potrzeb gdyńskich seniorów i ich rodzin oraz tego jak będą się one kształtować w najbliższej przyszłości – zaznaczył Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Po 10 latach mogę z przekonaniem stwierdzić, że nasze przewidywania okazały się trafne, a decyzja słuszna. Mamy w mieście bardzo dobrze działającą placówkę, wspierającą najstarszych gdynian w podtrzymywaniu sprawności zarówno umysłu, jak i ciała,  Zapewniając seniorom dzienną opiekę pod okiem wykwalifikowanej kadry jednocześnie wspieramy ich rodziny i opiekunów np. w utrzymaniu aktywności zawodowej. ŚDS jest również miejscem, w którym testowaliśmy i wdrożyliśmy innowacyjne rozwiązania wsparcia seniorów, takie jak np. projekt MEMO. 



Ośrodek prowadzi dla uczestników różnego rodzaju zajęcia m.in.: terapię ruchową, gimnastykę ogólnousprawniającą, zajęcia plastyczne, muzykoterapię, biblioterapię, relaksację, trening podtrzymywania umiejętności samodzielnego funkcjonowania w domu, treningi umiejętności społecznych, głównie w obszarze komunikacji i relacji z innymi, poradnictwo psychologiczne oraz tzw. treningi pamięci z wykorzystaniem innowacyjnej aplikacji MEMO, która została opracowana specjalnie na potrzeby seniorów, w różnym stanie zdrowia. Poziom ćwiczeń i zadań odpowiada kompleksowej stymulacji funkcji poznawczych. Treningi pamięci opierają się na rozwiązywaniu ćwiczeń z różnych dziedzin, np. matematyki, geografii, biologii, historii, literatury czy muzyki. MEMO zainstalowane na tabletach daje możliwość realizacji ćwiczeń np. z wykorzystaniem zdjęć czy filmów.

- Czuję się w tym miejscu bardzo dobrze, mam znajomych, przyjaciół, z którymi wspólnie spędzamy czas – zdradziła Wiktoria Wasilewska, podopieczna placówki. – Razem gramy, śpiewamy i rozwiązujemy różne zadania. Będąc tutaj czasem zapominam, że już niebawem skończę 90 lat.

Podczas uroczystości nie zabrakło urodzinowego tortu. Fot.: Gaba Kucz
Nad podopiecznymi czuwa 16-osobowy zespół składający się z terapeutów, opiekunów, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologa, pedagoga, pracownika socjalnego i personelu pomocniczego. Pracownicy pomagają również podopiecznym np. w załatwianiu spraw urzędowych i wizyt lekarskich. Ośrodek prowadzi także indywidualne, ogólnodostępne konsultacje dla rodzin i opiekunów osób chorujących na zespoły otępienne. Konsultacje dotyczą m.in. prawidłowej opieki nad chorymi w domu oraz przybliżają rodzinie specyfikę choroby, na którą cierpi ich bliski. Jak podkreślają członkowie rodzin podopiecznych w ośrodku panuje ciepła, prawdziwie domowa atmosfera.

- Mój mąż uwielbia przychodzić codziennie do ośrodka, w domu ze względu na chorobę prawie nic nie mówi, natomiast tutaj czuje się wspaniale – stwierdziła Danuta Łopuszyńska, żona jednego z podopiecznych. – Jestem szczęśliwa, że mamy w Gdyni takie miejsce, które dla mnie jest olbrzymim wsparciem w opiece nad mężem. Wszystkiego najlepszego dla całego, fantastycznego personelu, który zawsze służy wszelką pomocą.

Ośrodek jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Jeśli zdrowie podopiecznych na to pozwala organizowane są wycieczki krajoznawcze w okolice Trójmiasta, pikniki czy wizyty w muzeach. Cyklicznie odbywają się imprezy okolicznościowe np. Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Kobiet, Andrzejki czy Walentynki. Z okazji świat odbywają się również spotkania wigilijne i wielkanocne. W ramach działań międzypokoleniowych ośrodek współpracuje również z gdyńskimi szkołami i przedszkolami. Dzieci i młodzież odwiedzają seniorów prezentując swoje programy artystyczne.  

- Z okazji jubileuszu chciałbym przede wszystkim życzyć zdrowia i wszelkiej pomyślności seniorom i ich rodzinom oraz pracownikom ośrodka – dodał Michał Guć. – Dodatkowo całej załodze ŚDS chciałbym bardzo podziękować za te 10 lat pracy pełnej empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Życzę im, aby w kolejnych latach zadania jakie wykonują na co dzień na rzecz mieszkańców naszego miasta przynosiły im dalej radość oraz satysfakcję zawodową.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.12.2018 17:00
  • ikona

    Autor: Cezary Horewicz (rzecznik@mopsgdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.12.2018 15:20
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze