Co nowego

19. Metropolitalny Wielki Przejazd Rowerowy

19. Metropolitalny Wielki Przejazd RowerowyPo osiągnięciu pełnoletniości w zeszłym roku, czas na 19. edycję Metropolitalnego Wielkiego Przejazdu Rowerowego. W niedzielę 14 czerwca ulice Trójmiasta, Małego Trójmiasta, Pruszcza Gdańskiego i Tczewa zaleje pomarańczowa fala cyklistów. Do kolumny dołączą także rolkarze i wielbiciele coraz popularniejszych longbardów. Tegoroczny przejazd odbywa się pod hasłem "Rowerowa Metropolia jest Okey". Wydarzenie zwieńczy pierwszy w historii imprezy koncert, który odbędzie się w Parku Gdynia Kolibki.

Oficjalna trasa WPR w tym roku obejmie 8 miast aglomeracji. Uczestnicy tradycyjnie pojadą dwoma wielotysięcznymi peletonami: północny około godz. 12.40 wyruszy z Wejherowa - zabierając po drodze rowerzystów z Redy, Rumi i Gdyni. Z kolei zasilony rowerzystami z Tczewa i Pruszcza peleton południowy, o godz. 15.30 wyjedzie z gdańskiego Śródmieścia w kierunku mety, po drodze zabierając sopockich rowerzystów. Do obu peletonów na własną rękę dołączą grupy rowerowe i rowerzyści z miast takich jak Słupsk, Elbląg, Malbork, Lębork, Starogard Gdański, Kościerzyna. Niezwykle widowiskowy, równoległy przejazd i połączenie obu peletonów odbędzie się na al. Niepodległości w Sopocie na odcinku od skrzyżowania z ul. Haffnera do granicy Sopotu i Gdyni.

Po raz pierwszy w 19-letniej historii imprezy, finał odbędzie się w Gdyni. Także po raz pierwszy dodajemy element piknikowo-rozrywkowy. Zazwyczaj rozjeżdżaliśmy się do domów, tuż zakończeniu przejazdu. Teraz organizujemy m.in. koncert i pokazy tańca irlandzkiego. Atrakcją samą w sobie są też urokliwe tereny parku Kolibki - zachęca Kuba Furkal ze stowarzyszenia Rowerowa Gdynia, współorganizującego wydarzenie.

W tym roku 19 WPR i koncertowi "Rowerowa Metropolia jest Okey" towarzyszyć będzie znacznie bogatsza oprawa sceniczna, zaplecze techniczne i gastronomiczne. Na rowerzystów i mieszkańców aglomeracji spragnionych wrażeń będzie czekała moc muzyki i ponad 10 tys. m2 przepięknej łąki w Kolibkach, jako teren jedynego w swoim rodzaju pikniku rowerowo - muzycznego. Zalecane jest zabranie butów do tańca, koców lub karimat.

Udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym jak i w koncercie "Rowerowa Metropolia jest Okey" jest całkowicie darmowy! Wszyscy uczestnicy chcący dobrowolnie wesprzeć organizację WPR, będą mogli zrobić to poprzez udział w zbiórce na portalu polakpotrafi.pl. Podczas trwania niedzielnej imprezy będzie także okazja do wpłaty na poczet tzw. szprychówki - kolorowej, pamiątkowej, numerowanej karty. Wśród ich posiadaczy zostaną rozlosowane liczne nagrody - wśród nich rowery.

Rowery będzie można też wygrać w konkursach - m.in. rewii rowerowych przebrań - z roku na rok balansującej coraz bliżej granicy szaleństwa. Organizatorzy zachęcają do łamania wszelkich barier stylistycznych i zaprezentowania własnego, unikalnego przebrania, które zwali z nóg całe jury.

Tuż po dotarciu peletonu do zespołu pałacowo-parkowego w Kolibkach (około godz. 17.00) rozpocznie się pierwszy 19-letniej historii przejazdu koncert, z mocnym rowerowym przesłaniem. Pod patronatem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku w ramach „Rowerowa Metropolia jest Okey zagrają":

- Pulse Generation (reggae - Reszel)
- Gang Czerwonego Paznokcia (rap - Gdańsk)
- Tsigunz Fanfara Avantura (ethno-balkan brass band - Poznań)
- Obywatel MC (rap - Gdańsk)
- Ikenga Drummers (ethno/afro, Trójmiasto)


Uwaga! - na wszystkie wydarzenia 19 WPR, w tym na koncert "Rowerowa Metropolia jest Okey" - wstęp wolny. Organizatorzy zapewniają miejsca do parkowania i bezpiecznego przypięcia rowerów, należy zabrać ze sobą dobre zapięcie rowerowe.

Program czasowy:

Peleton północny
(Wejherowo > Reda > Rumia > Gdynia > Gdynia Kolibki)

Wejherowo - Rynek
- godz. 12.45 Zbiórka
- godz. 13.15 Wyjazd

Reda - Cechowa/Gdańska
- godz. 13.40 Zbiórka
- godz. 14.10 Wyjazd

Rumia - Dworzec PKP
- godz. 14.20 Zbiórka
- godz. 14.50 Wyjazd

Gdynia - Skwer Kościuszki
- godz. 15.45 Zbiórka
- godz. 16.15 Wyjazd


Peleton Południowy
(Tczew > Pruszcz Gd. > Gdańsk > Sopot > Gdynia Kolibki)

Tczew - Dworzec PKP
- godz. 11.55 Zbiórka
- godz. 12.15 Wyjazd

Pruszcz Gdański - parking Faktoria
- godz. 13.55 Zbiórka
- godz. 14.15 Wyjazd

Gdańsk - Targ Węglowy
- godz. 14.00 Zbiórka
- godz. 15.30 Wyjazd

Sopot - Plac Konstytucji 3 Maja
- godz. 16.20 Zbiórka
- godz. 16.35 Wyjazd


Wielki finał XIX Wielkiego Przejazdu Rowerowego
(Zespół Dworsko - Krajobrazowy Gdynia Kolibki)

- godz. 17.00 Wjazd Peletonów
- godz. 17.15 Powitanie uczestników 19 WPR
- godz. 17.30 "Rowerowa Metropolia jest Okey" - koncerty - konkursy - wielka loteria szprychówkowa - prezentacje - debaty 19 WPR.

- godz. 22.30 Zakończenie Finału 19 Wielkiego Przejazdu Rowerowego

W związku z przejazdem rowerowym w ramach 19. Metropolitalnego Wielkiego Przejazdu Rowerowego, w dniu 14 czerwca 2015 r. w godz. 13:00-17:00, mogą wystąpić zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

  • ikonaOpublikowano: 10.06.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze