Co nowego

400 osób popłynie na „Darze Młodzieży” w Rejs Niepodległości

Znamy laureatów, którzy popłyną na „Darze Młodzieży” w Rejs Niepodległości // fot. MGMiŻŚ

Znamy laureatów, którzy popłyną na „Darze Młodzieży” w Rejs Niepodległości // fot. MGMiŻŚ

Najpierw prezentowali się na zdjęciach lub krótkich filmach w roli Młodych Ambasadorów, potem napisali test wiedzy o historii Polski i to on wyłonił zwycięzców. W Rejs Niepodległości dookoła świata na „Darze Młodzieży” popłynie 400 szczęśliwców. To więcej niż pierwotnie zakładano, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie zwiększono liczbę miejsc. Laureaci konkursu będą płynąć na pokładzie żaglowca na różnych etapach rejsu i po drodze będą się zmieniać tak, żeby każdy miał szansę wziąć udział w tej morskiej przygodzie.

Rejsu Niepodległości jest organizowany dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą będziemy świętować w tym roku. W maju 2018 roku „Dar Młodzieży” wypłynie z Gdyni, żeby okrążyć glob. W tym czasie będzie pływającą wizytówką Polski. Punktem kulminacyjnym rejsu będzie udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. „Dar Młodzieży”, według założeń, powróci do Polski w marcu 2019 roku. W morzu spędzi w sumie 9 miesięcy.

W Rejs Niepodległości, poza stałą załogą i studentami ze Szczecina oraz Akademii Morskiej w Gdyni, na pokładzie żaglowca popłynie 400 młodych ludzi. To laureaci konkursu, który zorganizowano z okazji tej wielkiej morskiej wyprawy. Najpierw chętni do udziału w rejsie, w specjalnej aplikacji na facebookowym profilu Rejsu Niepodległości, umieszczali zdjęcia lub krótkie filmy, w których prezentowali siebie w roli Młodych Ambasadorów, promujących Polskę za granicą. Internauci głosowali za najlepszymi kandydaturami. W sumie zgłosiło się prawie 600 osób. W sobotę, 20 stycznia, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbył się jego drugi etap konkursu. 500 osób, które uzyskało najwięcej głosów, napisało test wiedzy z zakresu historii działań niepodległościowych - od Powstania Kościuszkowskiego do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., podstaw wiedzy żeglarskiej oraz tematu morze w Biblii. To jego wyniki wyłoniły zwycięzców. Na miejscu byli przedstawiciele Akademii Morskiej w Gdyni, którzy przyglądali się zmaganiom kandydatów na wilków morskich. Pełna lista laureatów znajduje się na stronie internetowej Rejsu Niepodległości.


fot. MGMiŻŚ

Pierwotnie w wielki rejs miało popłynąć 100 osób. Jednak z uwagi na ogromne zainteresowanie konkursem i chęć jeszcze większego uhonorowania 100-lecia polskiej niepodległości, zdecydowano o zwiększeniu liczby miejsc dla Młodych Ambasadorów.  

Cieszymy się, że konkurs spotkał się z tak dobrym przyjęciem ludzi młodych i tak wielu młodych Ambasadorów chce opowiadać o Polsce na świecie i spotkać się z Papieżem Franciszkiem w Panamie. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by umożliwić, jak największej liczbie osób udział w tym niezwykłym wydarzeniu – powiedziała Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

400 zwycięzców podczas Rejsu Niepodległości będzie reprezentować nasz kraj w świecie i propagować polską kulturę.

Jako polska młodzież mamy ogromną energię, którą możemy przekazywać dalej – podkreślają zwycięzcy konkursu.

Wśród laureatów są ludzie w różnym wieku, często zgłaszały się pary, czy rodzeństwo, którzy w tę morską podróż popłyną razem. Motywacje uczestników do udziału w rejsie były podobne.

– Sobotni test był dla uczestników konkursu bardzo emocjonujący, tym bardziej, że rywalizowały całe rodziny - na przykład brat z siostrą, narzeczoną i kuzynką. Po ogłoszeniu wyników rozmawialiśmy ze zwycięzcami, to dla nich nie tylko przygoda życia, ale przede wszystkim podróż po nowego siebie - mówi prof. Janusz Zarębski, rektor Akademii Morskiej w Gdyni.


źródło: materiały prasowe pl2018.org

Młodzi Ambasadorzy popłyną na jednym, wybranym przez siebie, odcinku Rejsu Niepodległości dookoła świata. Będą się wymieniać w trakcie rejsu, a to dlatego, że niemożliwe jest zabranie jednocześnie wszystkich. Na pokładzie może podróżować 196 osób, w tym 35 osób to stała załoga, a jest jeszcze obsługa.

Podczas swojej morskiej przygody „Dar Młodzieży” odwiedzi: Lizbonę, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Hong Kong, Shanghaj, Osakę, Vancouver, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamę, Nowy Jork, Hortę i Antwerpię. Następnie wróci do Gdyni.


 źródło: materiały prasowe pl2018.org

Zwycięzcy konkursu, żeby popłynąć w rejs, będą musieli przejść szkolenia: w zakresie indywidualnych technik ratunkowych, ochrony przeciwpożarowej, elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy, w zakresie bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej oraz problematyki ochrony na statku. Wszystko po to, żeby być częścią załogi i wiedzieć, jak sobie radzić w ewentualnych sytuacjach kryzysowych.
 
Uczestnicy rejsu będą musieli zapoznać się ze statkiem. Będziemy im też pokazywać jak się wchodzi najpierw na te niższe półki, a potem na reje – zaznacza kpt. ż. w. Ireneusz Lewandowski, komendant „Daru Młodzieży”.
 

Przygotowania do rejsu

„Dar Młodzieży” też szykuje się do tej wielkiej morskiej wyprawy. Żeby rejs przebiegł bez zakłóceń, żaglowiec musi być odnowiony.
 
To forma wyzwania. Pierwszym portem ma być Lizbona. Statek popłynie wzdłuż Afryki. Potem ma być Dakar, Wyspy Zielonego Przylądka, Cape Town, wyjście na Ocean Indyjski, dwa porty w Chinach, dwa porty w Japonii i w Stanach Zjednoczonych, swa w Meksyku i wizyta w Panamie na Światowych Dniach Młodzieży. Potem statek odwiedzi jeszcze Nowy Jork i będzie wracał przez Atlantyk do domu. Przez te 9 miesięcy będziemy się starali płynąć na żaglach – mówi kpt. ż. w. Ireneusz Lewandowski, komendant „Daru Młodzieży”.


fot. materiały prasowe MGMiŻŚ

W gdyńskiej stoczni Nauta właśnie trwa remont żaglowca. Statek został już wydokowany, ale na wodzie kontynuowane są prace związane z remontem silnika. Wkrótce mają się one zakończyć.
 
Pierwszy sprawdzian na wodzie „Dar Młodzieży” przejdzie już w lutym. Wtedy ruszy kolejny sezon szkoleniowy. Statek popłynie na Maderę ze studentami Hogere ZeevaartSchool z Antwerpii, którzy od 10 lat odbywają miesięczne praktyki morskie na „Darze Młodzieży".

Rejs Niepodległości zyskał rządowy patronat. Organizatorem jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze