Co nowego

66. Kaszubski Pułk Piechoty ma swój plac

Placowi przy ul. Starodworcowej na Wielkim Kacku nadano imię 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty // fot. Michał Puszczewicz

Placowi przy ul. Starodworcowej na Wielkim Kacku nadano imię 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty // fot. Michał Puszczewicz

To jedna z najbardziej zasłużonych wojskowych formacji, która podczas wojny polsko-bolszewickiej była kierowana na najtrudniejsze odcinki frontu. Chodzi o 66. Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Od dziś plac przy ul. Starodworcowej na Wielkim Kacku nosi jego imię. Uroczystość nadania nazwy odbyła się w sobotę, 19 października.

Formację i jej żołnierzy nieprzypadkowo postanowiono uczcić w ten wyjątkowy sposób właśnie teraz. W październiku mija bowiem 100. rocznica utworzenia 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Imieniem tego oddziału postanowiono nazwać plac tuż obok Szkoły Podstawowej nr 20 na Wielkim Kacku przy ul. Starodworcowej. Sobotnie uroczystości nadania nazwy rozpoczęło odsłonięcie tablicy placu im. 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli do kościoła pw. św. Wawrzyńca w Gdyni, gdzie odbył się koncert chórów pod batutą Piotr Klemenskiego. Wystąpili: Gdyński Chór Kameralny, Chór Mieszany „Dzwon Kaszubski” oraz Chór Kameralny z Redy.

W uroczystości wzięli udział m.in.: parlamentarzyści, gdyńscy radni z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdyni Andrzejem Bieniem na czele, Kaszubi, reprezentanci Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz młodzież szkolna i mieszkańcy.

66. Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w 1919 roku w Poznaniu z ochotników przerzucanych przez Organizację Wojskową Pomorza na teren Wielkopolski. Jego skład był jednak jednolity. Kadra oficerska i szeregowi pochodzili z Kaszub i Pomorza. Pułk odnosił wiele znaczących zwycięstw w wojnie 1920 roku. Był kierowany na najtrudniejsze odcinki frontu, a jego motto brzmiało: „Ponad życie, ponad śmierć, ponad siebie samych”. To jedyna formacja wojskowa, w której na początku wydawano komendy po kaszubsku i na co dzień używano tam tego języka. Na Cmentarzu Witomińskim spoczywa twórcą i pierwszy dowódca pułku - mjr Leon Kowalski.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.10.2019 13:36
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.10.2019 14:01
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze