Co nowego

Akcja rozminowania gdyńskiego portu
AKTUALIZACJA 24.04.2015

Opis alternatywny

24.04.2015 r.

24.04.2015
Piątek 24 kwietnia 2015 r. jest  ostatnim dniem trwającej od 19 marca operacji neutralizacji niewybuchów z czasów II wojny światowej zalegających na Zatoce Gdańskiej. Nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zdetonują stosunkowo niewielką minę kotwiczną - ocenia się, że zawiera około 400 kg ładunku. Dla porównania miny typu GC zawierały około tony materiałów wybuchowych.

Niewybuch spoczywa na dnie Zatoki Gdańskiej, mniej więcej 5 kilometrów od brzegu w rejonie pomiędzy Mechelinkami a Rewą. Usytuowanie i wielkość miny pozwala znacznie zmniejszyć strefę niebezpieczną (zakaz kąpieli), która obejmie w piątek tylko rejon Zatoki Puckiej, na odcinku od Gdyni Babie Doły do Rewy. Detonacja ma nastąpić na miejscu, czyli obędzie się bez holowania i wstępnie jest planowana w godzinach 12.00-14.00.

* * * * *23.04.2015
Nurkowie-minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z powodzeniem przeprowadzili kolejny etap neutralizacji wybuchów z czasów II wojny światowej. W środę 22 kwietnia 2015 r. zdetonowane zostały dwie niemieckie miny typu GC - pierwsza eksplozja nastąpiła o godz. 15.55, druga z drobnymi problemami o godz. 17.27.

Pierwotnie, druga detonacja była zaplanowana na godz. 17.00, nie odpaliły jednak ładunki wybuchowe. Nurkowie musieli ponownie zejść pod wodę i sprawdzić przyczynę usterki. Drugie podejście okazało się skuteczne.


Ostatnim dniem trwającej od 19 marca operacji, będzie piątek 24 kwietnia. Zneutralizowana zostanie stosunkowo niewielka mina kotwiczna - ocenia się, że zawiera około 400 kg ładunku. Dla porównania miny typu GC zawierały około tony materiałów wybuchowych. Niewybuch spoczywa na dnie Zatoki Gdańskiej, około 5 kilometrów od brzegu w rejonie pomiędzy Mechelinkami a Rewą. Usytuowanie i wielkość miny pozwala znacznie zmiejszyć strefę niebezpieczną, która obejmie w piątek tylko rejon Zatoki Puckiej, na odcinku od Gdyni Babie Doły do Rewy.


* * * * *22.04.2015
Idealne wręcz warunki pogodowe i spokojny stan wody Zatoki Gdańskiej pozwalają na sprawne przeprowadzenie akcji neutralizacji niewybuchów z czasów II wojny światowej. Dziś wiatr osiąga średnią prędkość 3 m/s. Nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża planują dwie popołudniowe detonacje min dennych typu GC. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych etapów, w akwenie od Kosakowa do Gdańska-Brzeźna obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.
 
Dwa niewybuchy zalegające w okolicach wejścia do Portu Gdynia zostaną jeden po drugim odholowane na miejsce detonacji i kolejno unieszkodliwione. Holowanie pierwszej miny rozpoczęło się o godz. 9.20. W rejonie detonacji trwa odstraszanie ptaków, ryb i ssaków żyjących w Bałtyku.

Nurkowie-minerzy pierwszą detonację zaplanowali na godz. 15.45. Druga nastąpi około 60 minut później. Zakaz kąpieli przestanie obowiązywać dopiero po zakończeniu całej operacji.

* * * * *17.04.2015

Marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża prowadzą przygotowania do kolejnego etapu neutralizacji niewybuchów z czasów II wojny światowej, wykrytych na dnie Zatoki Gdańskiej. Trzydniowa operacja rozpocznie się  w poniedziałek 20 kwietnia o godz. 9.00. Tego dnia, w godzinach 8.00-17.00 obowiązywać będzie całkowity zakaz kąpieli, obejmujący brzeg zatoki od Rewy w gminie Kosakowo aż do Gdańska-Brzeźna. Promień strefy bezpieczeństwa wynosi 10730 metrów.
 
Ostateczna decyzja o operacji ma zapaść w niedzielę 19 kwietnia i zależy ona warunków atmosferycznych. Głównym koordynatorem i osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo na wodzie jest Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.  Działania związane z bezpieczeństwem na lądzie koordynuje Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Gdyni. Centrum koordynacji działań związanych z przeprowadzeniem operacji usytuowane będzie w wyznaczonych dniach tj. 20, 21, i 22.04.2015r. w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdyni przy ul. Władysława IV 12/14 w godz. od 7.30 do zakończenia operacji. 
 

* * * * *- godz. 11.40 - definitywny koniec operacji. Mina zabezpieczona, wszystkie jednostki na lądzie zostały odwołane - można się kąpać w całej Zatoce Gdańskiej. Wznowienie działań dopiero po Wielkanocy, ponieważ prognozy na najbliższe dni są niekorzystne.

- godz. 11.05 - niewybuch leży na dnie Zatoki Gdańskiej. Koniec zakazu kąpieli, ale tylko w Gdańsku. Za 15-20 minut odwołane zostaną służby w Kosakowie, Gdyni i Sopocie.

- godz. 10.55 - rozpoczyna się operacja opuszcznia miny. Tymczasowe miejsce znajduje się około 380 metrów za falochronem, na północ od głównego wejścia do portu. To bezpieczny dystans, który przy kolejnej próbie detonacji nie wpłynie aż tak bardzo jak dziś na funkcjonowanie portu. Od godz. 11.00 przywrócona zostaje normalna praca zakładów mieszczących się na terenie portu. 

- godz. 10.39 - niewybuch znajduje się w główkach portu. Można powiedzieć, że najbardziej newralgiczny punkt operacji już za nami. Teraz rozpocznie się holowanie na tymczasowe miejsce składowania, detonacji dziś nie będzie. Wiatr jest za silny.

- godz. 10.22 - mina znajduje się w kanale Wendy, najwęższym punkcie całej operacji. Między nabrzeżem a falochronem jest 100 metrów.

- godz. 10.02 - 8. Flotylla Obrony Wybrzeża potwierdza rozpoczęcie holowania niewybuchu.

- godz. 9.49 - prom w porcie, wojskowi rozpoczęli pompowanie pontonu, do którego podczepiona zostanie mina. Wszystko jednak wskazuje na to, że pogoda nie pozwoli na detonację miny.

- godz. 8.57 - nurkowie zeszli pod wodę, rozpoczynają przygotowania do podniesienia niewybuchu. Wcześniej jednak do portu musi wejść prom z Karlskrony - planowo o godz. 9.40.


29.03.2015

O godzinie 08.10 rozpoczął się trzeci etap operacji rozminowania gdyńskiego portu. Nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podniosą z dna basenu II minę denną typu GC. W niedzielę 29 marca, do godziny 17.00 obowiązuje absolutny zakaz kąpieli w Zatoce Gdańskiej – na długości wybrzeża od Rewy w gminie Kosakowo do Gdańska Brzeźna.

Akcja, w ogólnych założeniach, będzie wyglądać tak samo jak w czwartek 19 i piątek 20 marca. Jedyną różnicą jest początkowy, najtrudniejszy etap – podniesienie miny i wyholowanie jej przez główne wejście do Portu Gdynia, o szerokości 150 metrów.  Jeszcze wężej, 100 metrów, jest między Nabrzeżem Wendy a falochronem. Mina znajduje się w odległości 80 m od Nabrzeża Śląskiego. Nurkowie-minerzy rozpoczną podnoszenie i holowanie dopiero po wejściu promu z Karlskrony, o godz. 9.30.

Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, operacja może zostać przerwana. Wiatr z kierunku wschodniego wieje z prędkością 5-6 m/s, w porywach do 12. Jeśli falowanie będzie zbyt mocne, to wojskowi podejmą decyzję o odłożeniu miny w miejscu, gdzie znajdowały się poprzednie. Dopiero, gdy pogoda się poprawi, niewybuch zostanie odholowany na miejsce detonacji.  

Firmy działające na terenie Dalmoru i części stoczni Nauta wstrzymały prace. Załogi jednostek cumujących w basenie III do odwołania nie mogą przebywać na pokładzie oraz w nadbudówce. Przypomnijmy, promień rozrzutu odłamków wynosi 500 metrów. Natomiast fala uderzeniowa w przypadku ludzi to 200 metrów, w przypadku oszklenia budynków to 550 m. Strefa ochrony dla statków wynosi 700 metrów.


27.03.2015

Nurkowie minerzy w niedzielę 29 marca 2015 r. usuną i zdetonują minę z gdyńskiego portu.

Marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża są gotowi do kolejnego etapu neutralizacji niewybuchów z czasów II wojny światowej, wykrytych na dnie Zatoki Gdańskiej. W niedzielę 29 marca ma zostać zneutralizowana mina denna typu GC znajdująca się w basenie II Portu Gdynia. Tego dnia, w godzinach 8.00-17.00 obowiązywać będzie całkowity zakaz kąpieli, obejmujący brzeg zatoki od Rewy w gminie Kosakowo aż do Gdańska-Brzeźna. Promień strefy bezpieczeństwa wynosi 10.730 metrów.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych dwóch operacji, prace nurków-minerów będą polegały na podniesieniu z dna, odholowaniu na wyznaczone miejsce i detonacji. Ważący około tony niewybuch zostanie wyprowadzony z portu głównym wyjściem. 

Mimo, że szanse na niekontrolowaną detonację określane są jako znikome, muszą zostać zachowane wszelkie zasady bezpieczeństwa. Firmy działające na terenie Dalmoru i części stoczni Nauta tego dnia wstrzymają prace. Na kilka godzin wstrzymany zostanie także ruch jednostek w porcie oraz na Zatoce Gdańskiej, w rejonie operacji.

Przypomnijmy, promień rozrzutu odłamków wynosi 500 metrów. Natomiast fala uderzeniowa w przypadku ludzi to 200 metrów, w przypadku oszklenia budynków to 550 m. W związku z tym działania zabezpieczające nie przewidują ewakuacji mieszkańców z pobliskich budynków. Na ladzie za bezpieczeństwo odpowiedzialne są służby mundurowe - straż miejska i policja. W Gdyni jest ma to być około 100 osób. Teren portu zabezpieczą pracownicy ochrony oraz straż portowa.


* * * * *

Godz. 16.26 - detonacja. Druga mina zniszczona. Kończy się akcja służb mundurowych na lądzie, koniec zakazu kąpieli. Według wstępnych planów w niedzielę 29 marca 2015 r. unieszkodliwienie trzeciej miny.

Godz. 15.55 - ładunki wybuchowe uzbrojone, ostatnie przygotowania do detonacji - w tym między innymi odstraszanie ryb i ssaków

Godz. 15.45 - ładunki założone, za około 10-15 minut zostaną uzbrojone

Godz. 15.07 - mamy nowy meldunek od nurków minerów. Detonacja przewidziana jest w godz. 16.00-16.15.

Godz. 14.16 - przedłużają się prace nurków przy uzbrajaniu ładunków

Godz. 13.30 - nurkowie zeszli pod wodę i rozpoczną zakładanie ładunku wybuchowego, który posłuży do detonacji miny

Godz. 12.26 - służby mundurowe raportują, że nie ma żadnych incydentów związanych z łamaniem zakazu kąpieli w Zat. Gdańskiej

Godz. 11.55 - Flaming "wylądował", czyli jednostka 8. Flotylli Obrony Wybrzeża jest już na miejscu. Rozpoczęło się opuszczanie miny na dno. Kolejne etapy to założenie ładunków, ich uzbrojenie i na koniec detonacja. Utrzymuje się godzinne wyprzedzenie w stosunku do wczorajszego grafiku, czyli detonacja może nastąpić koło godz. 15.00.

Godz. 11.32 - jest zgoda na otwarcie głównego wejścia do portu w Gdyni. Jednostki nie mogą korzystać z wejścia południowego. ORP Flaming znajduje się około pół mili od docelowego miejsca.

Godz. 11.00 - szacunkowo ORP Flaming powinien być na miejscu około godz. 11.40. Równolegle cały czas trwa płoszenie ryb i ssaków morskich oraz ptaków.

Godz. 10.42 - ORP Flaming rozpoczął holowanie miny w stronę wyznaczonej lokalizacji

Godz. 10.08 - ponton z podwieszoną miną jest już na powierzchni. Niewybuch będzie holowany pod wodą z prędkością około 1 węzła.

Godz. 10.03 - napełnianie pontonu służącego do podwieszenia i holowania niewybuchu zanurzonego w wodzie. W stosunku do wczorajszego grafiku operacja przebiega aktualnie około 50 minut szybciej.

Godz. 9.40 - nurkowie wynurzyli się z wody

Godz. 9.15 - ORP Mamry rozpoczął odstraszanie ryb i ssaków morskich.

Godz. 9.11 - Nurkowie zeszli pod wodę i zaczynają przygotowania do podniesienia miny. W stosunku do wczorajszej operacji ten etap roczpoczął się 25 minut szybciej.20.03.215

W piątek 20 marca o godz. 8.30 rozpoczął się drugi dzień operacji rozminowania dna Zatoki Gdańskiej, w okolicach wejścia do gdyńskiego portu. Podobnie jak w czwartek nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podejmą z dna, odholują a następnie zdetonują minę denną typu GC pochodzącą z czasów II wojny światowej.

W związku z operacją do godz. 17.00 akcją obowiązuje całkowity zakaz kąpieli - na odcinku wybrzeża od Kosakowa do Gdańska-Brzeźna. Dotyczy on zarówno ludzi jak i zwierząt. O godzinie 8.45 jednostki z Kosakowa, Gdyni, Sopotu i Gdańska potwierdziły pełną gotowość.

W akcji na wodzie bierze udział 60 marynarzy z Grupy Nurków Minerów i z załogi niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców. Operacją dowodzi kmdr ppor. Jacek Barczak. Mina zostanie odholowana w okolicę tego samego miejsca co wczoraj. Warto wspomnieć, że jest to lokalizacja zatwierdzona przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku.


* * * * *

Detonacja pierwszej z pięciu min / fot. 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Godz. 16.02 - koniec akcji na lądzie - odwołane zostały patrole policji i straży miejskiej. W piątek 20 marca operacja zniszczenia drugiej miny. Zasady takie same jak dziś z tą różnicą, że nie będzie oczekiwania na prom Gdynia-Karlskrona, który do portu wejdzie o godz. 8.15/8.20 i zostanie do wieczora. Operacja rozpocznie się o godz. 8.30.

Godz. 16.00 - detonacja. Za około 30 minut nurek sprawdzi pod wodą efekty detonacji

Godz. 15.45 - wszystko przygotowane. Detonacja o godz. 16.00, poprzedzona sygnałem świetlnym minutę przed.

Godz. 15.28 - ładunki uzbrojone. ORP Flaming odchodzi na bezpieczną pozycję

Godz. 15.03 - ładunki wybuchowe założone. Realna godzina detonacji na chwilę obecną to 15.30.

Godz. 14.45 - minerzy saperzy 8. FOW zakładają ładunki wybuchowe

Godz. 14.32 - wstępna godzina eksplozji miny dennej typu GC to 15.30. Lada moment nurkowie minerzy rozpoczną zakładanie ładunków wybuchowych, następnie je uzbroją.

Godz. 13.50 - rozpoczęcie płoszenia fauny morskiej za pomocą niewielkich ładunków wybuchowych rzucanych do wody.

Godz. 13.40 - rozpoczęło się opuszczanie ładunku na dno. 

Godz. 13.30 - koniec holowania miny. Trwało to ponad 2 godziny. 

Godz. 13.25 - ORP Flaming jest na pozycji. Opuszczanie miny GC na dno potrwa przynajmniej godzinę. Następnie założenie i uzbrojenie ładunków. Na razie jest jeszcze za wcześnie aby podać przybliżoną godzinę detonacji.

Godz. 12.50 - ORP Flaming powinien dotrzeć na pozycję około godz. 13.15. Wówczas rozpocznie się powolne opuszczanie miny na dno. Detonacja nastąpi na głębokości około 12 metrów pod powierzchnią wody. Eksplozja będzie widoczna z lądu, dobrą lokalizacją jest bulwar Nadmorski, w okolicy Polanki Redłowskiej.

Godz. 12.35 - otwarcie Portu Morskiego w Gdyni.

Godz. 12.27 - pierwsza jednostka dostała zgodę na wyjście z gdyńskiego portu, wyjściem południowym. Niebawem zostanie otwarte wyjście główne.

Godz. 12.10 - jeśli ORP Flaming utrzyma dotychczasową prędkość, docelową pozycję osiągnie za godzinę. W rejonie detonacji ORP Wigry i dwie jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni odstraszają ryby.

Godz. 11.30 - jak do tej pory służby mundurowe w Gdyni nie odnotowały żadnych incydentów związanych z naruszeniem zakazu kąpieli.

Godz. 11.22 - rozpoczęcie holowania niewybuchu. 

Godz. 10.55 - rozpoczęcie pompowania pontonu.

Godz. 10.33 - wynurzenie nurków, przygotowania do napełniania pontonu.

19.03.2015
Rozpoczęła się akcja nurków-minerów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża na Zatoce Gdańskiej polegająca na usunięciu miny dennej typy GC. O godz. 9.25 zamknięty został gdyński port, 10 minut później nurkowie zeszli pod wodę.

Rozpoczęcie akcji rozminowania gdyńskiego portu / fot. Marynarka Wojenna RP

Przypominamy, w związku z trwającą według założeń do godz. 17.00 akcją obowiązuje całkowity zakaz kąpieli - na odcinku wybrzeża od Kosakowa do Gdańska-Brzeźna. Dotyczy on zarówno ludzi jak i zwierząt. Tylko na terenie Gdyni teren zabezpiecza grupa około 100 pracowników służb - straży miejskiej i policji. Pilnują, aby nikt nie wchodził do wody.

Na terenie Portu Morskiego Gdynia, teren zabezpieczają służby ochrony i Portowa Straż Pożarna.

Po podniesieniu ładunku, podwieszeniu na balonach wypornościowych, ORP Flaming odholuje wciąż zanurzoną w wodzie minę na wyznaczone miejsce detonacji, około 3200 metrów od linii brzegowej, na wysokości ostrogi na bulwarze Nadmorskim.

W rejonie detonacji krąży już wojskowy trałowiec ORP Wigry, z włączoną stacją radiolokacyjną. Zabieg ten służy odstraszeniu ryb. Dodatkowo, na dwie godziny przed detonacją (planowaną wstępnie w godz. 13.00-15.00) do wody będą rzucane mikroładunki.

W akcji bierze udział 60 marynarzy z Grupy Nurków Minerów i z załogi niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców. Operacją dowodzi kmdr ppor. Jacek Barczak, dowódca Grupy Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców, a koordynatorem ze strony Marynarki Wojennej jest kmdr por. Lucjan Mazur, Szef Inżynierii Morskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Operacja rozminowania wymaga zaangażowania znacznych sił i środków z różnych instytucji. "Oprócz Marynarki Wojennej, która bezpośrednio jest zaangażowana w akcję, w działaniach biorą udział także przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni (główny koordynator akcji od strony morza), Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Gdyni (koordynator od strony lądu), Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej. Ponadto współpracujemy ze wszystkimi podmiotami gospodarczymi prowadzącymi działalność na terenie Portu Gdynia, będącymi w potencjalnym zasięgu rażenia wyholowywanych min" - informuje rzecznik prasowy 8. FOW, kmdr ppor. Jacek KWIATKOWSKI.


18.03.2015
W związku z korzystnymi prognozami pogody zapadła decyzja o rozpoczęciu akcji saperów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. W czwartek 19 marca, w godzinach 8.30-17.00, podczas rozminowania gdyńskiego portu obowiązywać będzie zakaz kąpieli w Zatoce Gdańskiej. Obejmie on wybrzeże na odcinku od Kosakowa do Gdańska-Brzeźna.

16.03.2015
Na dnie Zatoki Gdańskiej i Portu Morskiego Gdynia, podczas badań wykonanych na zlecenie Zarządu Portu Morskiego Gdynia S.A., wykryto niewybuchy z okresu II wojny światowej, o bardzo dużej mocy rażenia. Dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie, niezbędne jest ich usunięcie. Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, operacja oczyszczania dna rozpocznie się w czwartek 19 marca 2015r. - ostateczne decyzja ma zapaść nie później niż do godz. 9.00 w dniu poprzedzającym jej rozpoczęcie.
 

Podobna mina znajduje się w basenie IIW trakcie badania dna (na zlecenie Zarządu Portu Morskiego w Gdyni) wykryto 5 min. 4 z nich znajdują się za falochronem, w okolicy wyjścia z portu. Jeden niewybuch umiejscowiony jest w basenie nr II gdyńskiego portu. Szacuje się, że każdy z nich waży około tony.
 
Oto wstępny harmonogram prac saperskich (uwarunkowany stanem morza):
- usunięcie min nr 1 i 2 znajdujących się za falochronem - 19 i 20 marca, w godz. 08.00 - 17.00 planowane jest rozpoczęcie operacji wywiezienia i neutralizacji dwóch min spoza falochronu, po jednej dziennie.
- usunięcie miny nr 3 z basenu II - 29 marca
- usunięcie min nr 4 i 5 - termin do ustalenia
 
Operacja każdorazowo będzie polegać na podniesieniu miny z dna morskiego, transporcie na wyznaczone miejsce na Zatoce Gdańskiej i detonacji, na co zgodę wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku. Mina znajdująca się w basenie II zostanie wyprowadzona 29 marca głównym wyjściem z portu i także zdetonowana w wyznaczonym miejscu. Termin został wybrany nieprzypadkowo. Zazwyczaj w niedziele na terenie portu część zakładów jest nieczynnych lub działa w ograniczonym zakresie.  
 
Akcja rozminowania gdyńskiego portuProwadzący operację rozminowania, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, wyznaczył 10-kilometrową strefę niebezpieczną dla osób kąpiących się, która obejmuje brzeg Zatoki Gdańskiej - od Kosakowa aż do Gdańska-Brzeźna. Dlatego niezbędne jest włączenie się w zabezpieczenie operacji Powiatu Puck i Gmin Gdynia, Sopot i Gdańsk. W każdym z dni operacji odpowiednie służby zabezpieczą tereny nadmorskie i plaże. W wyznaczonym czasie wstęp do wody będzie zakazany. 

Saperzy określili, że promień rozrzutu odłamków wynosi 500 metrów. Natomiast fala uderzeniowa w przypadku ludzi to 200 metrów, w przypadku oszklenia budynków to 550m.  W związku z tym działania zabezpieczające nie przewidują ewakuacji mieszkańców z pobliskich budynków. 
 
Głównym koordynatorem i osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo na wodzie jest dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Działania związane z bezpieczeństwem na lądzie koordynuje Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Gdyni. Wywiezienie min odbywać się będzie w godzinach nie naruszających ruch promu Gdynia - Karlskrona.

W akcji weźmie udział około 60 saperów. O bezpieczeństwo na lądzie (teren Gdyni) zadba około 100 funkcjonariuszy straży miejskiej, straży pożarnej i policji. W godzinach 09.00 - 17.00 w tych dniach obowiązywać będzie zakaz kąpieli w Zatoce Gdańskiej i strefa brzegowa od gminy Kosakowo do Gdańska-Brzeźna będzie nadzorowana.

Tabela stref bezpieczeństwa