Co nowego

„Odprowadzam Sam”! Coraz więcej maluchów w kampanii

Zwycięska grupa Kubusie Puchatki z Przedszkola nr 32 w Gdyni wraz z wiceprezydentem Markiem Łucykiem, dyrektorką Grażyną Zarzycką, koordynatorką akcji i prowadzącym galę // fot. Paweł Kukla

Zwycięska grupa Kubusie Puchatki z Przedszkola nr 32 w Gdyni wraz z wiceprezydentem Markiem Łucykiem, dyrektorką Grażyną Zarzycką, koordynatorką akcji i prowadzącym galę // fot. Paweł Kukla

19.06.2019 r.

41 przedszkoli i szkół, 176 grup i 4 329 dzieci wzięło udział w 7. edycji kampanii „Odprowadzam Sam”. Promuje ona aktywność fizyczną i zwiększa świadomość ekologiczną wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Zachęca do tego, żeby dzieci docierały do swoich przedszkoli i szkół pieszo, rowerem, hulajnogą czy też komunikacją miejską. Placówki, których podopieczni i uczniowie byli najbardziej aktywni i zaangażowani, otrzymały nagrody. Tym razem najlepsze okazały się: Przedszkole nr 32 oraz Szkoła Podstawowa nr 31 w Gdyni, które ex aequo zajęły pierwsze miejsce.
 
Zwycięskie przedszkole świętowało swój sukces. W środę, 19 czerwca, odbyło się tam uroczyste wręczenie nagród dla najbardziej zaangażowanych w akcję dzieci z tej placówki. Uczestniczył w nim Marek Łucyk – wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, którzy pogratulował maluchom i rozdał im pamiątkowe dyplomy, a także przekazał czek na 1000 złotych za zwycięstwo w projekcie.

Cieszę się, że dzieci aktywnie brały udział w kampanii „Odprowadzam sam”. To akcja skierowana do najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Promujemy to, żeby do przedszkola i szkoły chodziły one pieszo lub korzystały z ekologicznego transportu. Dzisiaj mieliśmy niesamowity finał. Były przedstawienia, bony i nagrody. Bardzo dziękuję rodzicom, za to, że chcą w tej akcji uczestniczyć. Bo bez tego nie byłoby sukcesu. Dzisiaj kończymy, ale już szykujemy się na kolejną edycję w przyszłym roku – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.Podczas kampanii „Odprowadzam Sam” rywalizowały ze sobą grupy przedszkolne i szkolne. Każda z nich otrzymała plakat-drzewko wraz z naklejkami. Za każdy dzień, kiedy dziecko z danej grupy dotarło do przedszkola w sposób zrównoważony, otrzymywało ono od nauczyciela naklejkę. Trafiała ona na plakat. Poszczególne grupy miały również za zadanie przygotować prezentację z przebiegu akcji. Wygrały zespoły, które zdobyły największą liczbę naklejek i najbardziej wykleiły nimi drzewko oraz zrobiły najciekawsze projekty. Najlepsze grupy to: Kubusie Puchatki z Przedszkola nr 32 „Cisowiaczki” oraz klasa 0b ze Szkoły Podstawowej nr 31. Obie uplasowały się na pierwszym miejscu.

Dzieci z naszego przedszkola uczestniczą w tej akcji już po raz czwarty. Są bardzo zaangażowane. Z radością i zaangażowaniem przyklejały znaczki na swoich drzewkach. Oddziaływały też bezpośrednio na rodziców. Mówiły im, że do przedszkola chcą iść pieszo. Efekty widać. Nagroda, którą otrzymaliśmy to dla nas wielkie zaskoczenie. Co roku byliśmy wyróżniani, ale dzisiejsza nagroda w postaci tysiąca złotych jest dla nas niewyobrażalna. To wielkie wsparcie dla przedszkola. Cała suma zostanie przeznaczona dla dzieci i na ich potrzeby – mówi Grażyna Zarzycka, dyrektor Przedszkola nr 32 „Cisowiaczki” w Gdyni.

Drugą lokatę w rankingu zdobyły ex aequo: Perełki z Przedszkola nr 25 oraz Misiaki z Przedszkola nr 27. Trzecie miejsce wywalczyła grupa niebieska z Przedszkola Katolickiego im. Świętej Rodziny przy parafii Najświętszej Maryi Panny w Gdyni.

„Odprowadzam Sam”

„Odprowadzam Sam” to kampania, która ma wprowadzać m.in.: zdrowe i ekologiczne nawyki transportowe wśród dzieci i ich opiekunów, poprawiać stan środowiska poprzez zmniejszenie emisji spalin oraz zwiększyć świadomość najmłodszych mieszkańców o bezpieczeństwie ruchu drogowego i wpływie transportu na nasze otoczenie.

Celem tej kampanii jest przede wszystkim zwiększenie aktywności fizycznej wśród dzieci w szkołach i przedszkolach. Chodzi nam o zwiększenie świadomości i promocję ekologicznych środków transportu, w szczególności podróży pieszych czy jazdy hulajnogą, rowerem lub komunikacją publiczną. Zachęcaliśmy też rodziców, którzy odwożą swoje dzieci samochodem do tego, żeby pozostawili auto około 300-500 metrów od przedszkola i ten ostatni kawałek pokonali zrównoważonym transportem lub pieszo. Dzięki temu w najbliższej okolicy placówki będzie mniej zanieczyszczeń i smogu. Zwiększa to też bezpieczeństwo dzieci. Co roku coraz więcej szkół i przedszkoli angażuje się w naszą kampanię. Tym razem wzięło w niej udział ponad 100 grup. Nagrodzone zostały najbardziej aktywne przedszkola i szkoły – mówi Justyna Pawłowska z Samodzielnego Referatu Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością, ZDiZ w Gdyni.

Akcja odbyła się w Gdyni po raz siódmy. W tegorocznej edycji wzięło udział: 41 przedszkoli i szkół, 176 grup i 4 329 dzieci z roczników 2012-2015.

Aby nagrodzić zaangażowanie wszystkich uczestników, każda grupa otrzymała na koniec kampanii certyfikaty konkursowe oraz drobne upominki. To jednak nie wszystko. Wszystkie placówki rywalizujące w akcji dostały też sadzonki drzew, które upiększą ich najbliższe otoczenie.

  • Dzieci z Przedszkola nr 32 przygotowały występ artystyczny // fot. Paweł Kukla
  • Dzieci z Przedszkola nr 32 przygotowały występ artystyczny // fot. Paweł Kukla
  • Dzieci z Przedszkola nr 32 przygotowały występ artystyczny // fot. Paweł Kukla
  • W gali wręczenia nagród w Przedszkolu nr 32 w Gdyni uczestniczył wiceprezydent Marek Łucyk // fot. Paweł Kukla
  • W gali wręczenia nagród w Przedszkolu nr 32 w Gdyni uczestniczył wiceprezydent Marek Łucyk // fot. Paweł Kukla
  • W gali wręczenia nagród w Przedszkolu nr 32 w Gdyni uczestniczył wiceprezydent Marek Łucyk // fot. Paweł Kukla
  • W ramach akcji każda placówka otrzymała sadzonki drzew. W Przedszkolu nr 32 zostały one posadzone po gali wręczenia nagród w konkursie "Odprowadzam Sam" // fot. Paweł Kukla
  • Sadzonki drzew posadził wiceprezydent Marek Łucyk // fot. Paweł Kukla
  • W ramach kampanii "Odprowadzam Sam" dzieci przychodziły do przedszkoli i szkół pieszo lub przyjeżdżały na rowerze, hulajnodze czy komunikacją miejską // fot. Paweł Kukla
  • Dyrektor Przedszkola nr 32 w Gdyni Grażyna Zarzycka na rowerze cargo // fot. materiały prasowe