Co nowego

Aktywni 50+ w Gdyni

fot. gdyniasport.pl

fot. gdyniasport.pl

04.12.2018 r.

W grudniu gdyńska filia Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej przygotowała dwie bezpłatne propozycje nie do odrzucenia. Pierwszą z nich są warsztaty dla seniorów dotyczące właściwego dostosowania aktywności fizycznej do aktualnego stanu zdrowia, które odbywać się będą przez cały miesiąc. Z kolei 7 i 14 grudnia COMS zaprasza na badania i konsultacje lekarskie oraz dietetyczne do swojej placówki przy ulicy Olimpijskiej.

Powszechny dostęp do siłowni zewnętrznych, boisk trawiastych oraz poliuretanowych, darmowe zajęcia „Gdyńskiego Poruszenia”, a także wspaniałe trasy biegowe oraz ścieżki rowerowe. To wszystko sprawia, że gdynianie chcą uprawiać sport - choćby dla własnej satysfakcji. O tym jak robić to „z głową”, z bezpłatnych warsztatów dowiedzą się najbardziej doświadczeni mieszkańcy miasta, którzy ukończyli już 50. rok życia.
 
- Chcemy stopniowo zwiększać świadomość seniorów w zakresie właściwego dostosowania treningów do ich problemów zdrowotnych, a także przypominać o korzyściach płynących z aktywności fizycznej  – mówi dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, Rafał Klajnert.


 
Warsztaty prowadzone będą w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 w zakresie „Działania edukacyjne, cel operacyjny: Promocja zdrowego i aktywnego starzenia się”. Szkolenie składać się będzie z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej i potrwa 16 godzin. Wykłady poprowadzą lekarze specjaliści. Z seniorami popracują również wykwalifikowani fizjoterapeuci.
 
- Uczestnicy dowiedzą się m. in: jakie zależności zachodzą między brakiem aktywności fizycznej a występowaniem określonych chorób. Szczególnie bacznie przyjrzymy się także problemom związanymi z układem krążenia, metabolizmem, osteoporozą czy sarkopenią – zapowiada Agnieszka Niewiadomska, kierownik Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Gdyni. - Podczas części praktycznej skupimy się na zaprezentowaniu prostych ćwiczeń fizycznych, które można wykonywać w terenie oraz w warunkach domowych - dodaje.

Warsztaty odbywać się będą w grudniu, bezpośrednio po zajęciach „Gdyńskiego Poruszenia”, w obiektach Gdyńskiego Centrum Sportu. Szczegółowy terminarz poznamy wkrótce. Zgłoszenia pod numerami telefonu 609 162 779 i 58 765 07 96 lub osobiście w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej przy ul. Olimpijskiej 5/9.
 
To jednak nie koniec propozycji przygotowanych przez gdyński COMS oraz Gdyńskie Centrum Zdrowia, które jest współtwórcą całej akcji.

7 i 14 grudnia w godzinach od 16 do 20 wszyscy mieszkańcy będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach i konsultacjach w siedzibie placówki. Oferta skierowana jest do wszystkich, którzy chcą podjąć aktywność fizyczną, rozpocząć treningi lub chorują przewlekle i nie wiedzą jaki rodzaj aktywności dobrać do swojego stanu zdrowia.

W ofercie m.in.: badanie EKG serca z pomiarem ciśnienia, glukozy, nawodnienia oraz konsultacją lekarską, na której lekarze wskażą stopień ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i jak skutecznie dobrać obciążenia treningowe. Ponadto analiza składu ciała wraz z konsultacją dietetyczną, w trakcie której zostaną omówione zalecenia żywieniowe odpowiednie do stanu zdrowia i dostosowane do aktywności fizycznej oraz badanie wydolności fizycznej.

Aby zapisać się na bezpłatne badania, należy wcześniej dokonać rezerwacji pod numerem telefonu: 58 765 07 96 lub 609 162 779.