Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
Co nowego

Ambasador USA z wizytą w Gdyni

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Sławomir Kalicki - prezes Inter Marine oraz Mark Brzezinski - ambasador USA w Polsce podczas wizyty w BCT // fot. Magdalena Śliżewska

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Sławomir Kalicki - prezes Inter Marine oraz Mark Brzezinski - ambasador USA w Polsce podczas wizyty w BCT // fot. Magdalena Śliżewska

07.06.2022 r.

Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, przyjechał z wizytą do Gdyni. We wtorek, 7 czerwca odwiedził Bałtycki Terminal Kontenerowy. Trwa tam największy przeładunek sprzętu armii amerykańskiej w historii Portu Gdynia. Podczas wizyty ambasador spotkał się władzami terminalu, prezydentem Wojciechem Szczurkiem oraz amerykańskimi żołnierzami.


Bałtycki Terminal Kontenerowy współpracuje z armią amerykańską od 2018 roku. Od tego czasu są tu realizowane przeładunki sprzętu dla wojska. Było ich już kilkanaście. Przez gdyński terminal przewinęły się zarówno czołgi czy działa samobieżne, jak i kontenery z mniejszymi elementami wyposażenia. Amerykański sprzęt jest tu myty, a potem przygotowywany do dalszego transportu.

Obecnie w BCT odbywa się największy przeładunek dla armii USA w historii Portu Gdynia. To około 1 400 sztuk różnego rodzaju sprzętu i kontenerów z lżejszym wyposażeniem. Z tej okazji gdyński terminal odwiedził Mark Brzezinski – ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Podczas wizyty w naszym mieście spotkał się on z władzami BCT oraz prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem. Rozmowy dotyczyły m.in. polsko-amerykańskiej współpracy.

– Chcę podziękować firmie BCT za wszystko, co robi w ramach współpracy z rządem USA. To niesamowite, że mogę być świadkiem tego, jak bardzo zmieniła się Gdynia i Gdańsk w ciągu ostatnich 30 lat. Te miasta rozwinęły się, a cały region zyskał nową jakość. Polska pokazała, że ma wielką siłę. To otwartość na zmiany – mówi Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

– Gdynia gości nie tylko Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych Ameryki, ale szczególną wizytę w naszym mieście złożył także pan ambasador Marek Brzeziński. To osoba szczególna, która czuje nasz kraj i znakomicie rozumie polski kontekst wydarzeń rozgrywających się w Ameryce. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy wspólnie mówili o naszych obszarach współpracy. Jest to współpraca wojskowa, ale i gospodarcza. Muszę przyznać, że pan ambasador ma wiele wspomnień związanych z Gdynią. Mieliśmy okazję o nich porozmawiać i wrócić do chwil ważnych dla niego, ale także dla profesora Zbigniewa Brzezińskiego – ojca pana ambasadora, który też silnie budował relacje między Polską i Ameryką – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.Ambasador spotkał się z amerykańskimi żołnierzami i był na pokładzie amerykańskiego niszczyciela USS „Gravely”, który uzupełnia zapasy w gdyńskim porcie. Udał się także na plac, gdzie jest składowany przeładowywany sprzęt.

Przy okazji warto wspomnieć, że BCT buduje polsko-amerykańską współpracę jeszcze w inny sposób. Trzy miesiące temu armator MSC uruchomił cotygodniowe połączenie kontenerowe z Bałtyku do Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu do gdyńskiego terminalu zawijają statki, które potem płyną do Nowego Jorku, Filadelfii czy Norfolk.

O ambasadorze


Mark Brzezinski został zaprzysiężony na ambasadora USA w Polsce w grudniu 2021 roku. Wcześniej, w latach 2011-2015, pełnił funkcję ambasadora Stanów Zjednoczonych w Szwecji. Od 1999 do 2001 roku pracował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie Clintonie. Najpierw był dyrektorem ds. Rosji i Eurazji, a następnie dyrektorem ds. Bałkanów.

Ambasador Brzezinski jest członkiem Rady ds. Stosunków Zagranicznych (CFR) oraz Komisji Trójstronnej. Był stypendystą Komisji Fulbrighta w Polsce w latach 1991-1993, kiedy to prowadził badania i napisał książkę zatytułowaną „Walka o konstytucjonalizm w Polsce”. W 2010 roku został powołany do Rady ds. Stypendiów Zagranicznych Fulbrighta przy Departamencie Stanu.

  • Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wita się z Markiem Brzezinskim - ambasadorem USA w Polsce podczas jego wizyty w BCT // fot. Magdalena Śliżewska
  • Amerykańscy żołnierze w BCT podczas spotkania z Markiem Brzezinskim - ambasadorem USA w Polsce // fot. Magdalena Śliżewska
  • Od lewej: Wojciech Szymulewicz, prezes BCT i Mark Brzezinski - ambasador USA w Polsce // fot. Magdalena Śliżewska
  • Od lewej: Sławomir Kalicki - prezes Inter Marine i Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni podczas wizyty ambasadora USA w Polsce w BCT // fot. Magdalena Śliżewska