Co nowego

AMW poszukuje studentów-ochotników

Legia Akademicka to szansa na spróbowanie swoich sił w mundurze dla każdego studenta - także tych, którzy wybrali już inną drogę życiową, fot. mat. prasowe

Legia Akademicka to szansa na spróbowanie swoich sił w mundurze dla każdego studenta - także tych, którzy wybrali już inną drogę życiową, fot. mat. prasowe

Chcesz zamienić salę wykładową na stopień wojskowy i zajęcia na poligonie? Ruszył nabór do Legii Akademickiej, czyli ochotniczego przeszkolenia wojskowego, z którego mogą skorzystać wszyscy polscy studenci. To nie tylko teoria, ale i praktyka – łącznie z pobytem w koszarach i ćwiczeniami w terenie. Werbunek prowadzi Akademia Marynarki Wojennej.


Choć ominęła ich obowiązkowa służba wojskowa, to nic straconego. Każdy student – niezależnie od tego, na jakim kierunku się kształci – może spełnić swoje marzenia o wojskowym poligonie. Co ciekawe, potwierdzi je stopień wojskowy szeregowego, a na bardziej ambitnych czeka nawet szkolenie podoficerskie. To Legia Akademicka, czyli przeszkolenie wojskowe studentów cywilnych.

Akademia Marynarki Wojennej czeka na chętnych


Dokładnie 5 listopada ruszył nabór ochotników, którzy chcą wziąć udział w tegorocznej edycji programu Ministerstwa Obrony Narodowej – w naszym regionie szkolenie będzie realizować gdyńska Akademia Marynarki Wojennej.

Zarezerwowano łącznie około 130 miejsc dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w mundurze, z czego spora część to miejsca dla studentów kierunków cywilnych z innych uczelni – niezależnie od tego, czy ochotnik kształci się np. na humanistycznym czy ekonomicznym kierunku.

Koniecznym warunkiem jest tylko status studenta studiów dziennych lub zaocznych na polskiej uczelni (nie dotyczy doktorantów oraz uczestników studiów podyplomowych) oraz posiadanie polskiego obywatelstwa. O tym, kto z ochotników dostanie się na szkolenie zadecyduje kolejność zgłoszeń, więc warto się spieszyć.

Nabór uczestników potrwa do 18 listopada – do tego czasu każdy zainteresowany powinien w pierwszej kolejności wypełnić ankietę elektroniczną przygotowaną przez AMW oraz następnie wypełnić wniosek i złożyć go w formie papierowej w uczelnianym Akademickim Biurze Karier.

Więcej informacji i odnośniki do wymaganych dokumentów na stronie internetowej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.


Teoria i praktyka w „kamaszach”


Wniosek złożony, co dalej? W pierwszym kwartale 2022 roku zostaną przeprowadzone zajęcia teoretyczne dla osób, które przejdą etap wstępnej kwalifikacji. Uczestnicy będą poszerzać swoją wiedzę wojskową w ramach Modułu Podstawowego oraz Modułu Podoficerskiego. Akademia Marynarki Wojennej planuje utworzenie w tym celu czterech kilkudziesięcioosobowych grup szkoleniowych.

Studenci po zaliczeniu części teoretycznej składają do komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwego dla ich miejsca zamieszkania wniosek o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych. Tutaj rozpoczyna się najciekawsza część szkolenia, czyli część praktyczna. Trwa trzy lub sześć tygodni (w zależności od wybranych modułów), a ochotnicy muszą przygotować się na skoszarowanie w jednostkach wojskowych podczas przerwy wakacyjnej.

Trzytygodniowy moduł szkolenia podstawowego kończy egzamin i złożenie przysięgi wojskowej. Tuż po tym żak uzyskuje status szeregowego rezerwy. Podobnie przy szkoleniu podoficerskim, z tą różnicą, że wieńczy je mianowanie na stopień podoficera (kaprala), czyli uzyskanie statusu podoficera rezerwy.

O Legii Akademickiej


Ministerstwo Obrony Narodowej realizuje od 2017 roku program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów Legia Akademicka. Organizatorem części teoretycznej modułu podstawowego i podoficerskiego szkolenia, obejmującej m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej jest rektor uczelni – w tym przypadku rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Obecna edycja jest już czwartą odsłoną szkolenia. W tym roku pojawi się dodatkowo trzeci moduł - oficerski, który w całości razem z częścią teoretyczną zrealizuje Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Program ochotniczego szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej został opracowany w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Więcej informacji na temat Legii Akademickiej można znaleźć m.in. na stronie internetowej Wojska Polskiego.

  • ikonaOpublikowano: 05.11.2021 15:46
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.11.2021 15:54
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze