Co nowego

Audiobook z bajkami o gdyńskich dzielnicach

Audiobook z bajkami o gdyńskich dzielnicach // mat. prasowe

Audiobook z bajkami o gdyńskich dzielnicach // mat. prasowe

12.12.2019 r.

Książka „Bajki i baśnie gdyńskie” doczekała się wersji dźwiękowej. Na podstawie utworów Krzysztofa Wójcickiego nagrano audiobooka pt. „Bajki gdyńskie/Gdińsczé bôjczi”. Bezpłatne wydawnictwo będzie dostępne w gdyńskich placówkach oświatowych i kulturalnych. Przedsięwzięcie objął swym patronatem prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

W 2000 roku ukazały się „Bajki i baśnie gdyńskie” autorstwa Krzysztofa Wójcickiego (1955–2013). Autor, tworząc tę książkę, przybliżył w bajkowy sposób większość dzielnic Gdyni. Wiele lat po tym wydaniu postanowiono powrócić do gdyńskiej, bajkowej wędrówki Krzysztofa Wójcickiego. Na pierwszej płycie zamieszczono bajki o czterech gdyńskich dzielnicach. Rozpoczęto od najstarszej z nich – czyli Oksywia, kolejne to: Babie Doły, Obłuże i Pogórze. Zamiarem autorów przedsięwzięcia w przyszłości jest przybliżenie następnych dzielnic. W nawiązaniu do kaszubskich korzeni miasta, audiobook powstał w podwójnej wersji językowej – polsko-kaszubskiej.

Projekt zaistniał dzięki pomocy Hanny Kopickiej-Wójcickiej. Autorem szaty graficznej audiobooka jest absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - Małgorzata Bądkowska. W nagraniach udział wzięły: Magdalena Kropidłowska i Tatiana Slowi. Tłumaczenia bajek na język kaszubski dokonał Dariusz Majkowski, a całość koordynował Andrzej Busler.

Krzysztof Wójcicki - (ur. 12 marca 1955 w Poznaniu, zm. 16 lutego 2013 w Los Angeles) prozaik, dramaturg, eseista, znawca Kaszub i Pomorza. Przez wiele lat był kierownikiem literackim Teatru Miejskiego w Gdyni, a w latach 1991-1994 jego dyrektorem naczelnym i artystycznym. W 1992 roku zrealizował na pokładzie „Daru Pomorza” widowisko plenerowe – „Księga Krzysztofa Kolumba”, według dramatu Paula Claudela.

Audiobook został wydany przez gdyński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zealizowano go dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Bezpłatnie będzie on dostępny w gdyńskich szkołach, muzeach i bibliotekach.