Co nowego

Autobusem na Open’era

Pierwsi uczestnicy festiwalu już skorzystali z bezpłatnej linii autobusowej OF // fot. Paweł Kukla

Pierwsi uczestnicy festiwalu już skorzystali z bezpłatnej linii autobusowej OF // fot. Paweł Kukla

28.06.2022 r.

Już jutro w Gdyni rozpoczyna się wielkie muzyczne święto – Open’er Festival! Po pandemicznej przerwie impreza powraca w pełnym wymiarze. Dojazd na wydarzenie ułatwi bezpłatna linia ZKM Gdynia oznaczona literami OF. Autobusy kursują od dziś aż do zakończenia Open’era. Dla osób z biletami, karnetami lub festiwalowymi opaskami przejazd jest bezpłatny.


Open’er Festival powraca! Przed nami 4 dni fantastycznej zabawy na lotnisku w Babich Dołach. Na kilku scenach wystąpią dziesiątki artystów z Polski i zagranicy. To gwiazdy światowego formatu, m.in. The Chemical Brothers, Dua Lipa, The Killers, Twenty One Pilots czy Imagine Dragons. W koncertowej uczcie uczestniczyć będą dziesiątki tysięcy fanów muzyki. O ich bezpieczny transport na teren festiwalu oraz w drogę powrotną jak zwykle zadba ZKM Gdynia. Specjalnie na czas festiwalu uruchomiona została linia autobusowa OF. Kursuje ona spod dworca kolejowego Gdynia Główna na teren festiwalu. Tam, uczestnicy imprezy mogą wygodnie dojść do pola namiotowego czy bramy wejściowej na imprezę.

- Mamy bardzo dobrą informację, dla tych, którzy będą chcieli w tym roku odwiedzić Open’er Festival. Udało nam się pozyskać rekordową liczbę pojazdów do obsługi tej linii. W ciągu dnia około 100 pojazdów będzie tę linię obsługiwało, a w szczytowym momencie tych pojazdów będzie 90 – mówi Hubert Kołodziejski, dyrektor ZKM Gdynia.Autobusy linii OF rozpoczęły swoje kursy już we wtorek, 28 czerwca od godziny 8:00. Wszystko po to, by osoby udające się już dziś na pole namiotowe, mogły wygodnie i bezpiecznie dotrzeć na teren campingu.

- Dzisiaj rozpoczynamy obsługę festiwalu. Można powiedzieć, że ona jest prawie 24-godzinna. Bowiem mamy tylko krótkie 2-godzinne przerwy, między 6:00 a 8:00 rano. Dzisiaj pierwszy taki dzień. Nasza częstotliwość minimalna co 15 minut – którą zamierzamy utrzymać przez wszystkie dni trwania imprezy – będzie dzisiaj zapewniona. Aczkolwiek, jak będzie więcej chętnych, to oczywiście autobusy pojadą częściej, niż co 15 minut. Natomiast już w kolejnych dniach, wtedy kiedy zaczną się koncerty, to ten ruch autobusów będzie odbywał się na bieżąco i tylko, jak jeden autobus się napełni, będzie podjeżdżał następny. To jest kwestia 2-3 minut i z taką częstotliwością będą odjeżdżały autobusy – wyjaśnia Hubert Kołodziejski.

Przystanek początkowy linii OF znajduje się w Gdyni przy placu Konstytucji. Na miejscu obecne są specjalne służby porządkowe, które kierują osoby zainteresowane do autobusów. W drodze na miejsce koncertów autobusy nie zatrzymują się na żadnych przystankach. Z kolei w drodze powrotnej obowiązuje przystanek Obłuże Centrum (na żądanie), a w godzinach od 0:00 do 6:00 autobusy zatrzymują się na żądanie na wszystkich przystankach w kierunku dworca.

fot. Paweł Kukla

Aby skorzystać z linii OF wystarczy mieć przy sobie bilet lub karnet na Open’era, bądź założoną już na rękę festiwalową opaskę.

Na festiwal dojechać można również regularnymi liniami ZKM Gdynia. Wybierając tę opcję, należy pamiętać o posiadaniu ważnego biletu na przejazd. W związku z Open’erem zwiększona zostanie częstotliwość kursów na liniach 309 i 146.

  • Przystanek początkowy linii OF mieści się przy placu Konstytucji // fot. Paweł Kukla