Co nowego

Zimą, nocą i z mapą w ręku

Zimą, nocą i z mapą w ręku // fot. UKS Azymut45 Gdynia

Zimą, nocą i z mapą w ręku // fot. UKS Azymut45 Gdynia

W czwartek 15 marca odbędzie się szósty i zarazem ostatni etap Nocnego Azymutu – cyklu biegów na orientację. Terenem rozgrywania zawodów będzie dzielnica Dąbrowa w Gdyni. W większości będzie to obszar, na którym jeszcze nie było mapy do biegu na orientację. Centrum Zawodów znajduje się w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 3 przy ul. Nagietkowej 73. 
 
Cykl rozpoczął się październiku w Orłowie. Kolejne etapy miały miejsce na terenie Politechniki Gdańskiej, Chyloni, Leszczynkach, Żabiance i Zaspie. Finał zawodów odbędzie się na Dąbrowie. Biegi odbywają się w zimowej aurze.
 
- Od zwykłych biegów na orientację różni się tym, że biegniemy po ciemku. Zmniejszone jest pole widzenia. Nie jest nam tak łatwo się odnaleźć w nieznanej przestrzeni. Otoczenie częściej nas zaskakuje. Widzimy tylko to co oświetla nam latarka-czołówka – mówi Radosław Piotrowski z UKS Azymut45 w Gdyni, kierownik zawodów.
 
Bezpośrednio po zakończeniu biegu odbędzie się dekoracja zwycięzców w klasyfikacji generalnej poszczególnych kategorii oraz losowanie nagród wśród wszystkich startujących w V edycji.

Nocny Azymut to zimowy cykl wieczornych sprintów na orientację. Zawody rozgrywane są na terenie trójmiejskich osiedli i parków. W najbliższy czwartek, 15 marca, odbędzie się odcinek gdyński. Start grupowy o godzinie 18.00.
 
Zawodnicy mają do wyboru cztery trasy zróżnicowane zarówno długością jak i poziomem zaawansowania.
 
Trasa A – Płotka - długość 1,0 – 1,5 km
Trasa łatwa (poprowadzona głównie na obszarze przylegającym do Centrum Zawodów) Polecana najmłodszym (mogą pokonać trasę z opiekunem) i początkujących orientalistów
 
B – Pstrąg -  długość 2,0 – 2,5 km
Trasa średnia (przebiega głównie w okolicy Centrum Zawodów)
Polecana młodym uczestnikom zawodów i średnio zaawansowanym orientalistom
 
C – Pirania - długość 3,0 – 3,5 km
Trasa wymagająca technicznie (przebiega po całym terenie zawodów). Polecana zarówno średniozaawansowanym jak i zaawansowanym orientalistom. Stopień trudności tras w tej kategorii jest podobny do stopnia trudności tras w kategorii Rekina, natomiast są one zdecydowanie krótsze.
 
D – Rekin – długość 3,5 – 5,5 km
Trasa wymagająca technicznie (przebiega po całym terenie zawodów). Polecana wszystkim tym, którzy nie boją się wyzwań i chcieliby zmierzyć się z najlepszymi biegaczami na orientację w naszym województwie. 
 
Długości tras są podawane w linii powietrznej z uwzględnieniem omijania stałych przeszkód (zabudowania, ogrodzenia). Rzeczywista długość przebiegniętej trasy zawsze jest nieco dłuższa, w zależności od wyboru wariantu pokonania trasy.
 
Zapisy na bieg za pośrednictwem strony www.azymut45gdynia.org lub na miejscu w biurze zawodów.
 
Uczniowski Klub Sportowy Azymut45 Gdynia powstał 15 lat temu. Od samego początku swoją siedzibę ma w Szkole Podstawowej nr 45 w Gdyni na Dąbrowie. Zawodnicy klubu przywożą co roku medale z zawodów ogólnopolskich.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze