Co nowego

Będą kształcić personel farm wiatrowych. Już od marca na UM

Nowe studia podyplomowe pomogą wykształcić specjalistów gotowych do pracy przy morskich farmach wiatrowych na Pomorzu, mat. Uniwerstytet Morski w Gdyni

Nowe studia podyplomowe pomogą wykształcić specjalistów gotowych do pracy przy morskich farmach wiatrowych na Pomorzu, mat. Uniwerstytet Morski w Gdyni

Dwusemestralne studia podyplomowe, a po ich zakończeniu – wiedza niezbędna do tego, aby zarządzać ryzykiem na przyszłych morskich farmach wiatrowych (i nie tylko). Już w marcu przyszłego roku pierwsi studenci zaczną na Uniwersytecie Morskim w Gdyni naukę na nowym, specjalistycznym kierunku. Absolwenci będą mogli szukać zatrudnienia w rozwijającej się w regionie branży.


Rekrutacja już ruszyła – Uniwersytet Morski w Gdyni szuka chętnych do podjęcia studiów podyplomowych na nowym kierunku „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”.

Dokładnie od 13 grudnia Wydział Nawigacyjny przyjmuje dokumenty od osób, które chcą w marcu przyszłego roku rozpocząć naukę. Przewidziano łącznie dwa semestry w trybie niestacjonarnym. Czas na zaaplikowanie na nowy kierunek skończy się 11 lutego przyszłego roku lub po wyczerpaniu limitu miejsc.

Branża czeka na specjalistów


To odpowiedź na potrzeby rynku i realizacja wcześniejszych planów, które zakładały, że to właśnie lokalne uczelnie wyższe wykształcą specjalistów na potrzeby mających powstać na Pomorzu morskich farm wiatrowych.

Przypomnijmy, że ze względu na planowane inwestycje w sektorze offshore nowa branża może potrzebować nawet kilka tysięcy wykwalifikowanych pracowników o różnych specjalizacjach. Personel będzie niezbędny nie tylko do budowy, ale i późniejszej obsługi oraz serwisowania turbin wiatrowych na wybrzeżu Bałtyku. Zgodnie z rządowym wskazaniem, ich bezpośrednim zapleczem technicznym (tzw. terminalem instalacyjnym) ma zostać gdyński port, przez co właśnie w regionie będą pojawiać się nowe oferty kształcenia.

- Studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej” zapewniają wiedzę, która w połączeniu z doświadczeniem umożliwi uczestnikom zajęć identyfikację szerokiego zakresu zagrożeń związanych z morskim przemysłem wydobywczym i energetyką wiatrową, a następnie analizę i ocenę oraz zarządzanie i kontrolę ryzyka związanego z tymi zagrożeniami – czytamy w przygotowanej przez Uniwersytet Morski w Gdyni ulotce opisującej nowe studia podyplomowe.

Program kształcenia obejmuje pięć różnych modułów, a wśród nich między innymi oceny ryzyka projektów na etapach ich przygotowania i realizacji, kwestie prawne i gospodarcze, metody zarządzania ryzykiem z podziałem na przemysł wydobywczy i morską energetykę wiatrową czy studia przypadków.

Uczelnia zapewnia, że znajomość międzynarodowych standardów i systemów zarządzania ryzykiem pozwoli przyszłym absolwentom na skuteczne realizowanie usług dla rozwijających się na Pomorzu branż.

Jak skorzystać z nowej oferty lub dowiedzieć się więcej? Informacje można znaleźć na stronie www.wn.umg.edu.pl/studia-podyplomowe. Uniwersytet Morski przyjmuje zgłoszenia drogą elektroniczną lub tradycyjną pocztą.

Gdynia, czyli zaplecze farm wiatrowych


Aktualnie trwają przygotowania Portu Gdynia do roli przyszłego terminalu instalacyjnego morskich farm wiatrowych na Pomorzu. Informacje o tym, że to właśnie w Gdyni powstanie kompletne zaplecze wielomilionowych inwestycji w energię odnawialną potwierdzono uchwałą Ministerstwa Infrastruktury z końca lipca tego roku.

Do 21 grudnia port czeka na oferty w przetargu dotyczącym m.in. opracowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, badania dna morskiego i prac geologicznych na terenie wyznaczonym pod działalność terminalu (m.in. teren, na którym w tej chwili mieści się terminal BCT).

Na rozwój skrojony pod potrzeby nowej branży stawiają też sąsiednie samorządy. W tym tygodniu podpisano list intencyjny w sprawie projektu Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi. Ma to być miejsce do praktycznej nauki zawodu dla uczniów z całego województwa, z myślą o kształceniu przyszłych pracowników i serwisantów morskich turbin wiatrowych.

Przypomnijmy, że Krajowy Plan Odbudowy zakłada utworzenie do 2030 roku morskich elektrowni wiatrowych o łącznej mocy siegającej 5,9 GW. Dziesięć lat później turbiny mają już wytwarzać około 11 GW energii. Rządowe założenia mówią o pokryciu w ten sposób docelowo nawet 19% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

  • ikonaOpublikowano: 16.12.2021 16:08
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.12.2021 16:19
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Zobacz także

Najnowsze