Co nowego

Bez paniki. #wGdyni mamy studio filmowe!

Gabinet założyciela Studia Panika, Oskara Kaszyńskiego wypełniają filmowe gadżety, fot. Jan Ziarnicki

Gabinet założyciela Studia Panika, Oskara Kaszyńskiego wypełniają filmowe gadżety, fot. Jan Ziarnicki

Realizują filmy fabularne, teledyski i spoty reklamowe. Gdyńskie Studio Panika to jedyne, niezależne studio filmowe w północnej części Polski dysponujące profesjonalną halą zdjęciową i kreatywną ekipą, której niestraszny żaden projekt. Rozmawialiśmy z założycielem i prezesem wytwórni Oskarem Kaszyńskim, który zdradził nam, nad czym ostatnio pracowali, i jak rozwijają filmowy biznes na Pomorzu.

Gdynia kinematografią stoi. Co roku w mieście odbywa się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, działa tu Gdyńska Szkoła Filmowa, a od 2007 roku także studio filmowe.

- Pomysł na Panikę wziął się z miłości do filmów. Chociaż nie skończyłem szkoły filmowej, to zajmowałem się niezależnym filmem fabularnym już wiele lat temu. W 2002 roku nakręciłem pierwszą w Polsce produkcję - Segment '76, która w zasadzie nie miała żadnego budżetu. Był to zryw paru znajomych, ale był to zryw na tyle ciekawy i na tyle inny od kina mainstreamowego, że z chęcią zaangażowało się w to mnóstwo znanych aktorów, na przykład Michał Milowicz i muzyków – Tymon Tymański, Krzysztof Skiba, Janusz Panasewicz. W epizodzie zagrał nawet Bogusław Linda, który przyjechał na jeden dzień zdjęciowy. Tak wyglądały początki – opowiada Oskar Kaszyński.Chociaż marka Studio Panika funkcjonuje na rynku już od niemal 13 lat, to przełomem dla filmowców z Gdyni był rok 2016. Wtedy otworzyli profesjonalne studio filmowe o powierzchni 1000 m kw., z wysoką na 12 m halą zdjęciową o powierzchni 300 m kw., wyposażoną w podwieszaną konstrukcje o udźwigu 1 tony. Wszystko to pozwala na budowę rozbudowanej scenografii i aranżowanie widowiskowych scen.

- Jeżeli chodzi o akustykę i wysokość to mamy jeden z najlepszych parametrów w Polsce. Studio jest bardzo wysokie, ma 12 m. Wiele osób się pyta: po co? Przecież wystarczą 4 m. Otóż nie. Często jest tak, że robimy ujęcia albo oświetlamy scenę od góry. Możemy też wybudować wysoką scenografię. Pierwszy klient, jakiego mieliśmy, wykorzystał ten potencjał do ostatniego centymetra. To była to niemiecka fabuła. A zaczęliśmy z grubej rury - zbudowaliśmy makietę fragmentu Daru Młodzieży z 12-metrowym masztem – podkreśla właściciel Studia Panika.

fot. Studio Panika

W przestrzeni hali produkcyjnej organizowane są także koncerty. Występowali tu m.in. Arek Jakubik czy Julia Pietrucha. Studio realizuje także spoty reklamowe. Z ich usług korzystali najwięksi producenci samochodów - Mercedes Bentz, Citroen czy BMW. Panika na tym jednak nie poprzestaje i w lipcu zaczęła emisję akcji.

- Jesteśmy w bardzo ekscytującym dla nas momencie, zostaliśmy Spółką Akcyjną. Nie jesteśmy na giełdzie papierów wartościowych, ani na NewConnect, ale mam nadzieję, że ten etap będzie przed nami. Natomiast jakieś 1,5 roku temu pojawiła się w Unii Europejskiej możliwość sprzedaży akcji w Internecie. Postanowiłem, że wypuścimy 15 proc. akcji Studia Panika. Teraz każdy może je nabyć i zostać współwłaścicielem studia filmowego – dodaje Kaszyński.

Wśród głośnych projektów zrealizowanych ostatnio przez studio nie sposób pominąć zaangażowania w produkcję filmu Furioza. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia z gwiazdorską obsadą - Mateusz Damięcki, Weronika Książkiewicz, Mateusz Banasiuk czy Janusz Chabior. Obraz opowiada o świecie polskich kibiców – ultrasów i chuliganów oraz ich związków z kobietami.

- W filmie Trójmiasto gra jedną z głównych ról. Zdjęcia realizowane były głównie na Obłużu, na bulwarze Nadmorskim, w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni, na gdańskiej Zaspie i w Mechelinkach. Pomogliśmy ekipie z Warszawy właśnie w znalezieniu lokalizacji i załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności – podkreśla Oskar Kaszyński.

Film zyskał już duży rozgłos, m.in. za sprawą metamorfozy odtwórcy jednej z głównych ról, Mateusza Damięckiego, który wciela się w postać Goldena. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

#GOLDEN: „Niewiele mnie rusza, jestem odporny na filmiki z małymi kotkami i wielokrotne uderzenia w potylicę ciężkim przedmiotem. Moją jedyną słabością są truskawki, jestem na nie uczulony. Ostatnio nad morzem zjadłem gofra z bitą śmietaną, nutellą i truskawkami i zobaczcie co się ze mną stało” ???????????? Koniec zdjęć w Trójmieście - jedziemy rozrabiać w Warszawie !!! Film już jesienią ! #Furioza #MiłośćNiemożliwa #PrawdziweRelacjeKiboli #Kibice #CzystaAdrenalina #FilmWkrótce #Kino @sebastianstankistankiewicz @cezarylukaszewicz @oskar_stoczynski @mateuszbanasiuk @weronikaksiazkiewicz @wojciech_zielinski_official @bergchauzensfx @alinajanerka @paulaadryanczyk @klaudiuszdwulit foto by Arkadiusz Makaron Fudali @makaronz

Post udostępniony przez Mateusz Damięcki (@mateuszdamiecki)


Furioza będzie miała premierę jesienią tego roku. Więcej informacji o działalności Studia Panika można znaleźć na stronie: http://www.studiopanika.pl/

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.07.2019 11:00
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.07.2019 12:56
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Najnowsze