Co nowego

Bezpieczne i bezdotykowe klamki w PPNT

fot. materiały promocyjne WiRan

fot. materiały promocyjne WiRan

06.04.2020 r.

Jak otworzyć drzwi bez dotykania dłonią klamki? Najłatwiej za pomocą specjalnej nakładki. Drukowany w technologii 3D „otwieracz” pozwoli wykonać tę czynność w bezpieczny sposób, wyłącznie przy użyciu ramienia. W Gdyni urządzenia wytwarza i testuje firma WiRan z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Nakładki to prosty sposób na otwarcie drzwi bez konieczności bezpośredniego dotknięcia klamki dłonią. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, który na tego typu elementach może przeżyć nawet kilka godzin.

Projekt „otwieraczy” zaczerpnięto od belgijskiej firmy Materalise, pioniera w dziedzinie drukowania 3D. Na swojej stronie internetowej udostępniła ona pliki w trybie open source, umożliwiając pobranie ich i wydruk nakładek. Firma chciała w ten sposób zachęcić przedsiębiorców z branży do wspólnej walki z epidemią.Do akcji włączyła się również gdyńska firma WiRan. Mieszczące się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym przedsiębiorstwo odpowiedziało na apel i przy pomocy swoich drukarek 3D rozpoczęło produkcję mechanizmów.

- Walka z koronawirusem toczy się na wielu polach, a nowe technologie skutecznie nas w niej wspierają. Jednym z przykładów może być druk 3D, który wykorzystywany jest do produkowania masek ochronnych dla szpitali, czy właśnie specjalnych nakładek na klamki. To niezwykle ważne, by Pomorski Park Naukowo Technologiczny w Gdyni i firmy w nim stacjonujące wykorzystując swoją wiedzę, infrastrukturę i umiejętności, starały się odpowiedzieć na stające przed nami wyzwania i wspierały nas w tej walce - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

fot. materiały promocyjne WiRan

Pierwsze nakładki zaczęły pojawiać się w PPNT – początkowo przy pomieszczeniach zajmowanych przez WiRan, a następnie – testowo – przy wejściach do hal garażowych w budynku IV.

- Kluczową rolą w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest przeciwdziałanie zakażeniom w każdy możliwy sposób. Nasze drukarki pracują pełną parą, wytwarzając elementy do masek ochronnych dla szpitali. Nie dysponujemy w tej chwili wolnymi mocami przerobowymi, by drukować dodatkowe elementy. Dlatego cieszymy się, że firma WiRan zaoferowała wsparcie, dostarczając nakładki do newralgicznych przestrzeni, z których korzysta najwięcej osób
- mówi Magdalena Malara-Świtońska z Działu Rozwoju i Komunikacji Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

To kolejne zabezpieczenie dla tych osób pracujących na terenie Parku. W planach WiRan jest przygotowanie podobnych nakładek także na drzwi wejściowe budynku PPNT Gdynia.

fot. materiały promocyjne WiRan